Umowa zlecenie - PIT

Jak co roku przymierzasz się do złożenia swojego zeznania podatkowego? Pracowałeś na umowę zlecenie i zastanawiasz się czy należy rozliczyć się z uzyskanych przychodów? Dzisiaj powiemy Ci jak wygląda prawidłowe złożenie formularza PIT w przypadku zleceniobiorców, dodatkowo także pokażemy Ci jak w prosty i szybki sposób bez wychodzenia z domu możesz rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Jak wygląda praca na umowę zlecenie?

Obecnie w Polsce co czwarta osoba zatrudniona jest na umowę zlecenie, zaraz po standardowej umowie o pracę, pracodawcy najchętniej wybierają właśnie ten rodzaj umów wiążących.
Jest to umowa cywilnoprawna, która unormowana jest poprzez przepisy znajdujące się w Kodeksie Cywilnym. Po przeprowadzeniu reform w 2017 roku, osoby zatrudnione na umowę zlecenie mogą czuć się o wiele bardziej pewnie i bezpiecznie, bowiem objęci są częściowym pakietem ubezpieczeń społecznych, dodatkowo ich pensja nie może być mniejsza niż stawka minimalnego wynagrodzenia.

Opiera się ona na wzajemnym porozumieniu stron, gdzie każda z nich ma swoje obowiązki oraz przywileje. Zleceniodawca zobowiązuje się do wypłaty określonej kwoty wynagrodzenia zawartej w treści umowy, odprowadzania składek do ZUS (dobrowolna jest składka na ubezpieczenie zdrowotne), pobierania odpowiedniej sumy zaliczki na podatek dochodowy. Z kolei zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności w danym miejscu i czasie, złożenia odpowiedniego oświadczenia dotyczącego opłacania składek z tytułu ubezpieczenia społecznego, dostarczenia zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia niedyspozycji do pracy.

Podatek dochodowy a umowa zlecenie

Zgodnie z obowiązującym prawek każdy pracodawca a w tym przypadku zleceniodawca zobowiązany jest do naliczania oraz odprowadzania składek na podatek dochodowy, którego wysokość uzależniona powinna być o pomniejszone koszty uzyskania przychodu, a także sumy pobranych składek ubezpieczeniowych na rzecz zleceniobiorcy. Wyliczoną sumę zaliczki na podatek dochodowy należy opłacić zgodnie z obowiązującymi przepisami do 20 dnia każdego miesiąca.
Każda z osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie powinna otrzymać PIT-11, które umożliwi jej złożenie co rocznego zeznania podatkowego w celu rozliczenia się z uzyskanych przychodów z Urzędem Skarbowym!

Kiedy składać PIT?

Co roku miliony polaków przystępuje do złożenia swojego zeznania podatkowego. Popularnego PIT-a należy składać w terminie od stycznia do końca kwietnia. Można to zrobić na dwa sposoby – tradycyjnie poprzez wypełnienie formularza oraz złożenie go w okienku Urzędu Skarbowego lub drogą elektroniczną o czym więcej opowiemy już za chwilę.
PIT-a 37 lub 36 (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą) należy wypełnić na podstawie otrzymanego od pracodawcy formularza PIT-11 – obowiązkiem każdego zleceniodawcy jest wydanie go zleceniobiorcom do końca lutego. Znajdziesz tam takie informacje jak:
– kwota uzyskania przychodu,
– koszty uzyskania przychodu,
– zaliczka na podatek dochodowy,
– suma zaliczek pobrana na ubezpieczenie społeczne.

Uwaga! Pamiętaj aby swoje zeznanie podatkowe złożyć w wyznaczonym terminie, w przeciwnym razie musisz liczyć się z konsekwencjami jakimi są wysokie kary pieniężne nakładane przez Urzędy Skarbowe.

Umowa zlecenie - PIT
Wypełnij e-pita!

Masz już dosyć papierkowej roboty oraz ciągłych poprawek i długiego liczenia na kalkulatorze? Na samą myśl o długich kolejkach w miejscowym Urzędzie Skarbowym dostajesz gęsiej skórki? W takim razie to rozwiązanie jest właśnie dla takich osób jak Ty! Zastanawiasz się co mamy na myśli? A może należysz do grona osób, które już od dobrych kilku lat swoje zeznania podatkowe wypełniają elektronicznie? Tak, na myśli mamy specjalne programy do wypełniania formularzy podatkowych!
W dzisiejszych czasach, kiedy to praktycznie każdy z nas ma dostęp do internetu również dla zwykłego laika nie powinno to stanowić żadnego problemu. Od czego zatem należy zacząć?

Krok pierwszy to pobranie odpowiedniego programu, który następnie należy zainstalować. Cały proces jest bardzo prosty i z pewnością przebiegnie Ci bez najmniejszych problemów, wystarczy tylko, że będziesz postępował zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie monitora.
Kiedy zainstalujesz już program to teraz możesz przejść do wypełniania odpowiedniego formularza, jeżeli byłeś osobą fizyczną zatrudnioną na umowę zlecenie wypierz PIT-37, uzupełnij odpowiednie pola informacjami znajdującymi się na formularzu PIT-11, powinieneś go otrzymać od każdego swojego pracodawcy. Po uzupełnieniu danych program dokona odpowiednich obliczeń i gotowe! Tak przygotowany formularz PIT-37 możesz wysłać drogą elektroniczną, gdzie po chwili na swoją skrzynkę e-mail przyjdzie Ci potwierdzenie tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do tego typu składania PIT-u, to nic nie stoi na przeszkodzie abyś zrobił to w sposób tradycyjny, przenieś wszystkie dane na formularz a następnie udaj się z nim do swojego Urzędu Skarbowego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here