Faktoring jako wsparcie dla start-upów i nowych firm na rynku

Start-up to relatywnie nowa koncepcja tworzenia biznesu, która w Polsce cieszy się coraz większym potencjałem i popularnością. Niestety realia rynku często nie pozwalają na rozwinięcie skrzydeł nowym, innowacyjnym rozwiązaniom. Jak zatem z pewnością rozpocząć nowy biznes i rozwinąć potencjał takiej inicjatywy? Z pomocą usługi faktoringu.

Faktoring – usługa dla nowych firm – start-upów?

Zewnętrzne formy finansowania przedsiębiorstw kojarzą nam się przede wszystkim z kredytami bankowymi, leasingami i innym wsparciem, zarezerwowanym jedynie dla firm z pozytywną historią kredytową. To oczywiście prawda – branża finansowa wciąż, pomimo wielu prób stwarza wiele przeszkód do tego, by świetnie prosperująca, nowa firma mogła uzyskać środki na inwestowanie.

Lecz nie tylko o rozwój i inwestowanie tutaj chodzi, a przede wszystkim o przetrwanie. Według analiz Euler Hermes, już około 80% przedsiębiorstw decyduje się na zamknięcie biznesu w pierwszym roku swojej działalności. Powód? Z reguły dość prozaiczny – brak płynności finansowej, która pozwala na skupienie się na podstawowym przedmiocie działalności. W tym natomiast może pomóc faktoring – usługa, która jest dostępna nie tylko dla dużych, uznanych na rynku firm, ale także małych i nowych biznesów, złożonych z grupy zapalonych marzycieli, którzy chcą zmienić obraz biznesu, proponując nowe rozwiązania.

Jak faktoring może pomóc w rozwoju raczkującego biznesu?

Jak usługa faktoringu realnie wspiera działania polskich start-upów? Przede wszystkim zapewniając odpowiednią płynność finansową, gdy jest to najbardziej potrzebne – na samym początku działania. By zdobyć uznanie rynku, niezbędne jest wykonanie jak największej ilości zleceń – to pomoże w otrzymaniu ocen i zachęci nowych kontrahentów do podjęcia współpracy.

Co, jednak gdy duże firmy, dyktując warunki na rynku, przekonają start-up do stosowania zwyczajowych odroczeń w płatności faktury? 30 dni nie brzmi jeszcze źle. A 60 lub 120? Mała firma, bez odpowiedniego kapitału i zaplecza może nie wytrzymać tak długiego czasu bez środków pieniężnych, a co dopiero rozwijać się. I tu właśnie pomoże faktor – firma świadcząca usługi faktoringu, która wykupi faktury w zamian za ich wartość, z uwzględnieniem małej prowizji, stanowiącej wynagrodzenie dla faktora. W takim scenariuszu wszyscy wygrywają – start-up, który ma środki na prowadzenie dalszych działań, a także kontrahent, który nie będzie zniechęcony agresywną polityką ściągania należności przez młody zespół przedsiębiorców.

Korzyści z faktoringu – nie tylko start-upy

Faktoring to jedna z innowacyjnych na polskim rynku finansowym usług, która na masową skalę wspiera polski biznes w realizowaniu swoich zadań z dala od głównego problemu, jakim jest zator finansowy. Faktoring to przede wszystkim bieżąca pomoc w utrzymaniu optymalnego przepływu pieniężnego, co pozwala na bieżące regulowanie swoich zobowiązań i skupienie się na rozwoju firmy i polepszaniu jakości jej działań.

To jednak nie wszystko. W przeciwieństwie do innych form zewnętrznego finansowania faktoring jest usługą niezwykle elastyczną i wolną od formalności. Przedsiębiorca już nawet tego samego dnia może otrzymać środki z tytułu wystawionej faktury, a pieniądze te nie wpływają w żaden sposób na zdolność kredytową. Z faktoringu można korzystać wtedy, gdy okazuje się to konieczne – zawsze na atrakcyjnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here