ile trwają studia

To pytanie pojawia się w głowie każdego maturzysty, który właśnie stoi przed podjęciem prawdopodobnie jednej z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu. Chodzi tu oczywiście o wybór dalszego kształcenia się. W dzisiejszych czasach osoby z wykształceniem wyższym nie mają większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Na jakie studia zatem warto zwrócić uwagę? Co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Ile czasu należy poświęcić na naukę aby kariera zawodowa nabrała pędu? Odpowiedź zarówno na te jak i na inne ciekawe pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Większość uczniów nie lubi poświęcać zbyt dużej ilości swojego czasu na naukę – ta prawda znana jest nie od dziś. Absolwenci szkół średnich każdego roku głowią się nad tym jaki kierunek wybrać aby w przyszłości wiodło im się lepiej. Dzisiaj pokrótce omówimy czas trwania określonych trybów studiów jakie proponują polskie uczelnie – zarówno te państwowe jaki i prywatne. Ile czasu trzeba się uczyć aby stać się absolwentem szkoły wyższej? Odpowiedź poznasz już za chwilę.

Wybierz odpowiedni poziom nauczania!

Polskie uczelnie w swojej ofercie posiadają studia I stopnia, studia II stopnia, studia III stopnia oraz studia podyplomowe. Każdy z tych poziomów różni się nie tylko czasem jaki należy poświęcić na dokształcanie się ale i otrzymanym tytułem. Zastanawiasz się jak to wygląda w rzeczywistości? Za chwilę pokrótce omówimy każdy z tych rodzajów, mamy nadzieję, że tym samym ułatwimy Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Studia I stopnia – licencjackie czy inżynierskie

Studia I stopnia inaczej nazywane licencjackimi są pierwszym poziomem nauczania. Dostać się na nie mogą bowiem tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły szkołę średnią (liceum bądź techników) i posiadają potwierdzenie zadania egzaminu maturalnego. Studia I stopnia są najchętniej wybierane przez maturzystów z jednego prostego względu, nauczanie trwa sześć semestrów czyli 3 lata. Po tym okresie absolwenci otrzymuję tytuł „licencjata”, który uprawnia ich do podjęcia pracy w określonym zawodzie.
Studia I stopnia to nie tylko studia licencjackie to także studia inżynierskie. Ten rodzaj trwa 3,5 roku i kończy się uzyskaniem tytułu „inżyniera”, na studia inżynierskie mogą zgłaszać się wszyscy absolwenci szkół średnich.

Studia II stopnia – magisterskie

Studia magisterskie czyli II stopnia, jak sama nazwa wskazuje są pewnego rodzaju kontynuacją studiów I stopnia. Po ich zakończeniu otrzymasz tytuł magistra, w trakcie nauki uzupełnisz i pogłębisz swoją wiedzę w określonej dziedzinie.
Studia II stopnia trwają 2 lata (4 semestry) w przypadku osób, które posiadają tytuł licencjata oraz 1,5 roku (3 semestry) w przypadku osób, posiadających tytuł inżyniera.
Warunkiem przyjęcia na studia magisterskie jest ukończenie studiów I stopnia. Na tym etapie możesz zakończyć już swoją edukację, jeżeli jednak wyrażasz chęć dalszego kształcenia się możesz złożyć aplikację na kolejny poziom studiów. Jaki? O tym już za chwilę.
Uwaga! Studia magisterskie mogą być również studiami jednolitymi. Co to znaczy? Na studia jednolite o kierunku np. medycznym, prawnym lub psychologicznym rekrutować mogą wszyscy absolwenci liceów oraz techników.

ile trwają studia

Studia III stopnia – doktoranckie

Studia doktoranckie są niestety bardzo ciężkie oraz czasochłonne, dlatego też na ich wybór decyduje się tylko niewielki procent osób posiadających tytuł magistra (uwaga! na studia III stopnia zostaną przyjęci tylko i wyłącznie absolwenci studiów II stopnia).
Studia III stopnia trwają aż cztery lata! Bogate są w dużą ilość ciekawych zajęć, interesujących wykładów oraz innych obowiązków, po ich ukończeniu każdy student otrzymuje tytuł „doktora”. O tym jak dokładnie wygląda nauka na studiach doktoranckich powstał osobny artykuł – znajdziesz go na naszej stronie, dlatego też jeżeli jesteś zainteresowany gorąco zapraszamy Cię do zapoznania się z jego treścią.

Studia podyplomowe

Na studia podyplomowe mogą zgłosić się zarówno absolwenci studiów I-go jak i II-go stopnia. Na popularnej „podyplomówce” możesz uzupełnić dotychczas zdobytą wiedzę w nowe umiejętności lub wybrać zupełnie nową specjalizację powiązaną z Twoim zawodem. Studia podyplomowe często mają charakter praktycznych kursów, w zależności od kierunku trwają od roku do dwóch lat.
Studia podyplomowe prowadzone są zazwyczaj w trybie niestacjonarnym z racji tego, że większością biorącą udział w zajęciach są osoby posiadające stałe zatrudnienie w maksymalnym wymiarze czasu.

Teraz kiedy już wiesz ile lat trwa nauka na studiach, podjęcie ostatecznej decyzji przyjdzie Ci znacznie łatwiej. Jeżeli nadal masz wątpliwości, zacznij od studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich). Po ich ukończeniu, w momencie kiedy uznasz, że chcesz dalej się rozwijać – ucz się dalej, zdobywaj nową wiedzę oraz umiejętności. Pamiętaj, że im wyższe wykształcenie tym lepsza przyszłość zawodowa Ciebie czeka. Pracodawcy cenią sobie wykwalifikowanych i ambitnych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here