studia aktorskie

O tym aby zostać sławnym aktorem lub aktorką marzy nie jeden nastolatek. Zastanawiasz się w jaki sposób przybliżyć się do jego realizacji? Najprostszym sposobem będzie kształcenie się właśnie w tym kierunku poprzez wybór studiów aktorskich. Jakie cechy osobowości powinien posiadać kandydat na te studia? Jak wygląda proces rekrutacji do Wyższych Szkół Aktorskich? Odpowiedź zarówno na te jak i inne związane z tym tematem pytania znajdziesz poniżej.

Wydaje Ci się, że zawód aktora jest banalnie prosty? Wystarczy mieć w sobie „to coś” i umiejętnie wcielać się różne postacie oraz charaktery. Nic bardziej mylnego, już samo dostanie się na studia aktorskie sprawia chętnym kandydatom nie lada problem, bowiem rekrutacja na studia aktorskie różni się nieco od składania aplikacji na tradycyjne kierunki studiów. Jak to zatem wygląda w praktyce? O tym już za chwilę.

Dla kogo studia aktorskie?

Studia aktorskie cieszą się rosnącym z roku na rok zainteresowaniem. Coraz większy procent absolwentów szkół średnich podejmuje decyzję aby swoją przyszłość związać właśnie z zawodem aktora. Dlaczego? Jedni tłumaczą to chęcią zobaczenia swojej osoby na dużym ekranie, drudzy chcą zagrać w jednym ze swoich ulubionych seriali, jeszcze inni zaś marzą o tym aby wystąpić przed dużą publicznością na deskach najlepszych teatrów w Polsce.
Jeżeli myślisz o aktorstwie poważnie, jest to związane z Twoją pasją oraz zdolnościami a dodatkowo posiadasz ciekawe cechy osobowości takie jak np. bogata wyobraźnia, odwaga, oryginalność, samozaparcie, umiejętność łatwego odgrywania różnych ról, szybkie przechodzenie ze stanów emocjonalnych, bogaty zasób słów, łatwość wysławiania się, ciekawa mimika twarzy itp. to ta ścieżka dalszej edukacji została stworzona z myślą o takich osobach jak Ty.

Jak wygląda proces rekrutacyjny na studia aktorskie?

Oczywiście tak jak w przypadku wszystkich innych kierunków studiów tak i tutaj obowiązkiem jest ukończenie szkoły średniej oraz zdanie egzaminów maturalnych z przedmiotów podstawowych takich jak język polski (najlepiej na poziomie rozszerzonym), język angielski oraz historia. Mniej na uwadze to, że to nie wyniki z matur zadecydują o tym czy dostaniesz się na wymarzone studia aktorskie a egzaminy wstępne organizowane przez szkoły aktorskie.

Jak wygląda i z jakich części składa się taki egzamin? Każda uczelnia ma określone wymagania jednak każdy z potencjalnych kandydatów ma do zaliczenia egzamin wstępny składający się z kilku etapów mający na celu sprawdzenie Twojej wymowy, głosu, słuchu, prezencji scenicznej, zdolności wokalnych oraz umiejętności ruchowej i interpretowania wierszy i prozy.
Pamiętaj aby koniecznie sprawdzić tę kwestię w trakcie składania aplikacji na wybraną uczelnię, bowiem na studia dostaną się wyłącznie Ci kandydaci, którzy zbiorą jak największą ilość punktów.

Nauka na studiach aktorskich

Studia aktorskie są jednolitymi studiami magisterskimi. Co to znaczy? Nauka na tym kierunku trwa nieprzerywanie pięć lat i kończy się zaliczeniem egzaminu składającego się z obrony przygotowanej pracy magisterskiej oraz odegraniem roli w spektaklu dyplomowym co skutkować będzie uzyskaniem tytułu magistra sztuki.
Na zajęciach przyszli aktorzy zajmują się przede wszystkim na opanowaniu tzw. gry aktorskiej. Zdobędziesz doświadczenie w dziedzinie współpracy z innymi członkami ekipy filmowej np. reżyserem czy scenografem. Nauczysz się podstaw dubbingu, lalkarstwa, zaznajomisz z pracą w teatrze dramatycznym, lalkowym, muzycznym. Poznasz również prawidłowe zasady pracy w środkach przekazu masowego, czyli w telewizji oraz radiu.

studia aktorskie
Gdzie szukać pracy po studiach aktorskich?

Posiadając w ręku tytuł magistra sztuki, jako początkujący i jeszcze mało znany aktor pracy możesz szukać przede wszystkim w teatrze lub w kinie, radiu i telewizji. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaką specjalizację ukończysz oraz tego co lubisz robić i co przynosi Ci największą satysfakcję. Mając odpowiednie uprawnienia samodzielnie będziesz mógł prowadzić warsztaty z aktorstwa m.in. w domach kultury ucząc dzieci oraz młodzież lub w innych ośrodkach kulturalnych.
Jeżeli marzysz o dużej roli, pamiętaj o tym, że nic nie dzieje się od razu. Zastosuj metodę „małych kroczków”, regularnie pojawiaj się na castingach, zacznij brać udział w małych projektach i stopniowo pnij się w górę, rób to powoli wykazując się cierpliwością oraz niebywałymi zdolnościami aktorskimi a jesteśmy pewni, że w końcu osiągniesz swój cel!

Podsumowując, studia aktorskie są dla tych absolwentów szkół średnich, którzy są zdecydowani i w pełni świadomi swoich decyzji, wiedzą dokładnie czego chcą od życia i marzą o tym aby zachwycić wszystkich dookoła grą aktorską na najwyższym poziomie.
Jeżeli posiadasz cechy idealnego kandydata na studia aktorskie, o których mówiliśmy wcześniej, to nie wahaj się nawet minuty. Do szkół aktorskich dostają się tylko wybrańcy – najlepsi z najlepszych. Nauka jest czasochłonna ale przepełniona dużą ilością nowych i ciekawych doświadczeń oraz przygód, które przygotują Cię do wejścia w świat teatralno-filmowy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here