studia dziennikarskie

Publikacje w prasie, wywiady z inspirującymi postaciami w telewizji, praca pełna wrażeń, emocji oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji – z tym właśnie wiąże się zawód dziennikarza. Co z robić aby w przyszłości zostać jednym z najlepszych? Jakie studia wybrać? Dzisiaj opowiemy Ci nieco więcej na temat studiów dziennikarskich, jeżeli poważnie myślisz o tym kierunku, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Dziennikarstwo należy do grupy tych zawodów, które wzbudzają skrajne emocje w naszym społeczeństwie. Wybór odpowiedniego kierunku studiów to dla wielu maturzystów wyzwanie – jedni są pewni swoich decyzji, drudzy zaś mają wątpliwości czy postępują słusznie. Studia są po to aby rozwinąć Twoje pasje i umiejętności, które już posiadasz. Jeżeli jesteś ciekawy świata, nie boisz się nowych wyzwań a także masz dobry kontakt z innymi ludźmi to nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać właśnie ten kierunek studiów.

Dla kogo studia dziennikarskie?

Jakie cechy osobowości powinien posiadać idealny kandydat na studia dziennikarskie. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, ze osoba taka powinna sprawnie i składnie posługiwać się naszym ojczystym językiem. Jej wypowiedzi, zarówno te pisane jak i czytane muszą być zrozumiałe a zarazem interesujące w swojej treści. Na ten kierunek w większości decydują się osoby, które uwielbiają przedmioty humanistyczne takie jak np. język polki oraz popularny WOS, czyli wiedzę o społeczeństwie.
Kandydaci na przyszłych dziennikarzy muszą być elokwentni w swoim działaniu, ciekawi a zarazem powściągliwi. Powinni umieć dostosować się do określonej sytuacji oraz wydarzenia. Dobry dziennikarz to sprytny dziennikarz, który wie gdzie szukać informacji, które wstrząsną i wzbudzą zainteresowanie opinii publicznej.

Jak wygląda rekrutacja na studia dziennikarskie?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że duże znaczenie podczas rekrutacji na studia dziennikarskie będzie miał wynik egzaminów z przedmiotów humanistycznych z językiem polskim na czele. Oprócz tego mile widziana jest także matura z wiedzy o społeczeństwie (WOS-u), jeżyka obcego, historii a niekiedy również i z historii, wiedzy o kulturze a nawet fizyki. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaką specjalizację wybierzesz.
Nasza rada – jeżeli marzysz o tym aby dostać się na studia dziennikarskie poważnie rozważ możliwość przystąpienia do egzaminu z języka polskiego oraz obcego na poziomie rozszerzonym, zadbaj również o oceny końcowe!

studia dziennikarskie
Jak wygląda nauka na studiach dziennikarskich?

Zastanawiasz się, czy prawdą jest to, że na studiach dziennikarskich jest dużo pisania? Niestety ale musimy Cię zmartwić – tak to prawda. Zajęcia w dużej mierze będą opierały się na zagłębianiu tajników tradycyjnego oraz nowoczesnego dziennikarstwa – poznasz podstawy publicystyki oraz wiadomości informacyjnych. Nauczysz się w prawidłowy sposób należy tworzyć różnego rodzaju formy przekazu informacji w prasie, w radiu oraz w telewizji. To na studiach po raz pierwszy prawdopodobnie spotkasz się z pojęciem felietonu, wywiadu, reportażu, recenzji a także z wieloma innymi pojęciami ściśle powiązanymi z dziennikarstwem.
Zaznajomisz się także z innymi dziedzinami takimi jak np. reklama, ekonomia, psychologia czy filozofia. Oprócz zajęć teoretycznych, na studiach dziennikarskich jest duża ilość zajęć praktycznych, których na celu jest dobre przygotowanie studentów na stanowisko perfekcyjnego dziennikarza.
Do wyboru masz studia I stopnia (licencjackie) trwające trzy lata, studia II stopnia (magisterskie), będące uzupełnieniem studiów I stopnia trwające dwa lata lub studia jednolite magisterskie trwające pięć lat.

Życie po studiach dziennikarskich

Teoretycznie po ukończeniu studiów każdy absolwent ma szansę na znalezienie zatrudnienia w prasie, telewizji bądź radiu na stanowisku ściśle powiązanym z kierunkiem jaki ukończył. Zastanawiasz się dlaczego teoretycznie? Otóż Twój przyszły pracodawca szczególną uwagę zwróci nie na Twój dyplom a na Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Jeżeli na praktykach poradziłeś sobie świetnie a stworzone przez Ciebie materiały zyskały uznanie to z pewnością łatwo poradzisz sobie ze znalezieniem pracy. W nieco gorszej sytuacji będą te osoby, które do tej pory nie miały okazji aby udowodnić na co tak naprawdę je stać. Jesteś jedną z takich osób? Na rozmowie kwalifikacyjnej postaraj się zaprezentować z jak najlepszej strony, przekonaj do siebie przyszłego pracodawcę a następnie wykaż się danego Ci zadania jakim będzie np. przeprowadzenie wywiadu ze znaną osobistością.

Podsumowując, studia dziennikarskie będą świetnym rozwiązaniem w przypadku licealistów, którzy kochają język polski, są otwarci na ludzi oraz mają tzw. „lekkie pióro”. Bycie dobrym dziennikarzem wymaga cierpliwości i poświęceń, droga do uzyskania perfekcji jest długa i niekiedy bardzo trudna. Na szczęście studia a raczej zajęcia na nich prowadzone, są właśnie od tego aby dobrze przygotować do wykonywania tego zawodu w przyszłości. Jeżeli jesteś pewien swojej decyzji, nie zwlekaj tylko od razu złóż aplikację na wymarzony kierunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here