Koszty pracodawcy - umowa o pracę

W końcu spełniłeś marzenie o posiadaniu własnej firmy teraz pozostało Ci tylko zatrudnić odpowiednich pracowników i biznes może się kręcić! Bycie pracodawcą oraz właścicielem to nie tylko same przyjemności aby interes przynosił oczekiwane zyski należy go dobrze prowadzić, do tego celu z pewnością przyda Ci się umiejętność właściwego oszacowywania koszów uzyskania przychodów. Jeżeli jeszcze nie zatrudniłeś księgowej a chcesz dowiedzieć się co należy wziąć pod uwagę przygotowując miesięczne rozliczenie koniecznie zapoznaj się z dalszą treścią artykułu!

Umowa o pracę w skrócie

Umowa o pracę to jeden z najbardziej pożądanych umów zawieranych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Zastanawiasz się dlaczego tak właśnie jest? Otóż standardowa umowa o pracę regulowana jest poprzez normy i przepisy zawarte w Kodeksie Pracy, który dużą uwagę skupia na zapewnieniu osobom zatrudnianym bezpieczeństwa – pracownicy mają wiele uprawnień oraz przywilejów a w przypadku trudnej sytuacji swoich praw mogą dochodzić w sądzie!
Wyróżnić możemy:
– umowę o pracę na czas określony;
– umowę o pracę na czas nieokreślony;
– umowę o pracę na okres próbny;
– umowę o pracę tymczasową.
Umowa o pracę nie może zostać rozwiązana z dnia na dzień, poprzedzić ją musi odpowiedniej długości okres wypowiedzenia. Czas ten jest odpowiedni do stażu pracy pracownika zatrudnionego w konkretnej firmie lub przedsiębiorstwie.

Z czym wiążą się koszty uzyskania przychodu?

Jako pracodawca zatrudniający pracowników w oparciu na umowę o pracę musisz zadawać sobie sprawę z kosztów jakie będziesz musiał ponieść.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pracodawca zobowiązany jest do:
– wypłacania stałych kwot wynagrodzeń zatrudnionym pracownikom;
– odprowadzania odpowiednich kwot na składki z tytułu ubezpieczenia społecznego do ZUS a także składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP);
– pobierania zaliczki na podatek dochodowy (z uwzględnieniem wszystkich ulg podatkowych);

Dopiero w momencie odliczenia tych wszystkich kwot dowiesz się czy Twój interes przynosi upragnione zyski czy może jest wręcz przeciwnie, wcale nie jest tak kolorowo jak Ci się wydawało…

Koszty pracodawcy - umowa o pracę
Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń!

Nie każdy musi być mistrzem liczenia i znać się na księgowości. Jeśli jesteś dopiero początkującym przedsiębiorcą jest prosty sposób na to aby przygotowanie co miesięcznych zestawień zajęło Ci dosłownie kilka minut? Chcesz wiedzieć o czym mowa? Chodzi oczywiście o kalkulator wynagrodzeń – z tego urządzenia korzysta większość właścicieli ale także i księgowych. Gdzie go szukać? Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszesz hasło „kalkulator wynagrodzeń” a Twoim oczom ukażą się najpopularniejsze strony wyposażone właśnie w te narzędzie pracy. Jego obsługa również jest banalnie prosta i nie powinna przysporzyć Ci większych problemów. Wpisz odpowiednie dane w wyznaczone okienka i zatwierdź, następnie na ekranie pojawią się wyniki zawierające sumy odpowiadające wynagrodzeniu brutto netto, opodatkowaniu a także łączna wysokość poszczególnych składek odprowadzanych na rzecz zatrudnionego pracownika.

Oczywiście jeżeli znasz się na podstawach rachunkowości a matematykę masz w małym palcu możesz w sposób tradycyjny dokonać podstawowych obliczeń, które pozwolą Ci na oszacowanie ogólnych kosztów uzyskania przychodu przez zatrudnionych pracowników.
Na te kwoty zwróć szczególną uwagę!

Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń w porosty sposób otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci ustalić jaki przychód po odliczeniu kosztów uzyskała Twoja firma w danym miesiącu. Dowiesz się ile wyniesie Cię zaliczka na podatek, składki do ZUS oraz wynagrodzenie netto dla pracowników. Teraz pokrótce objaśnimy Ci poszczególne kwoty związane z kosztami związanymi z pracą o umowę. Zainteresowany? Oto one:
wynagrodzenie brutto – to suma wynagrodzenia całkowitego, wraz z doliczonym podatkiem oraz składkami na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez zatrudnionego pracownika;
wynagrodzenie netto – to suma wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi na poczet comiesięcznej pensji wynikającej z tytułu umowy o pracę;
koszty uzyskania przychodu – są to wszystkie koszty poniesione z uzyskaniem zamierzonych przychodów z poszczególnego źródła, koszty uzyskania przychodu dzielimy na zwykłe – 111,25 zł oraz podwyższone – 139,06 zł;
ulga podatkowa – przysługuje wszystkim pracownikom, którzy złożą deklarację PIT-2, jest to stała kwota w wysokości 46,33 zł, odprowadzana od zaliczek pobieranych co miesiąc na poczet podatku dochodowego.

Podsumowując, wyliczenie dokładnych kosztów uzyskania przychodów wcale nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać. Jeżeli masz dużo czasu a dodatkowo lubisz zajmować się rachunkowością zestawienie możesz przygotować samodzielnie, w sytuacji kiedy zależy Ci na szybkim oraz dokładnym wyliczeniu wszystkich kwot to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora wynagrodzeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here