Umowa zlecenie - stawka godzinowa

Po długich poszukiwaniach w końcu otrzymałeś pracę, niestety ale jest ona oparta na umowie zlecenie, przez co teraz zastanawiasz się jak będzie wyglądało Twoje wynagrodzenie oraz jakie obowiązki w stosunku do Ciebie ma Twój przyszły pracodawca. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów w roku 2017 umowa zlecenie stała się o wiele bardziej korzystniejsza dla potencjalnych zleceniobiorców. Zastanawiasz się jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje dotyczące ogólnych warunków umowy. Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Cechy charakterystyczne umowy zlecenie

Umowa zlecenie jest jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych, do której odnoszą się przepisy oraz normy zawarte w Kodeksie Cywilnym. Obecnie na umowę zlecenie w naszym kraju zatrudniona jest znaczna większość osób pracujących. Ten rodzaj umów jest korzystny przede wszystkim dla właścicieli firm oraz przedsiębiorstw, mniej dla samych pracowników ale i tak warunki są zdecydowanie dużo lepsze niż były jeszcze dwa lata temu.
Stronami występującymi w umowie są:
– zleceniodawca, czyli osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, firma lub przedsiębiorstwo;
– zleceniobiorca, czyli osoba fizyczna poszukująca zatrudnienia.

Umowa zlecenie opiera się na obopólnym porozumieniu stron, gdzie każda z nich powinna działać zgodnie z zasadami Kodeksu Cywilnego. I tak zleceniodawca zobowiązany jest do wypłaty określonej kwoty wynagrodzenia zawartej w treści umowy, odprowadzania składek do ZUS, pobierania odpowiedniej sumy zaliczki na podatek dochodowy. Z kolei zleceniobiorca wraz z podpisaniem umowy zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności w danym miejscu i czasie, złożenia odpowiedniego oświadczenia dotyczącego opłacania składek z tytułu ubezpieczenia społecznego, dostarczenia zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia niedyspozycji do pracy.

Nowa lepsza umowa zlecenie

Gdyby dwa lata temu zapytać kogoś co sądzi o umowie zlecenie to na pewno odpowiedziałby, że jest to jedna z najgorszych możliwych umów wiążących, która nie bez powodu określana jest mianem „umowy śmieciowej”.
Na szczęście państwo polskie postanowiło zrobić coś dla osób zatrudnianych na umowę zlecenie aby mogli poczuć się oni bezpiecznie. Przeprowadzone na początku 2017 roku reformy diametralnie odmieniły postrzeganie „umowy śmieciowej”. Od tego momentu pracownicy (zleceniobiorcy) objęci są częściowym pakietem składek z tytułu ubezpieczenia społecznego a ich wynagrodzenie nie może być mniejsze od ogólnej stawki minimalnego wynagrodzenia. Zastanawiasz się jak to wygląda w rzeczywistości? O tym już za chwilę.

Umowa zlecenie - stawka godzinowa
Umowa zlecenie a składki ZUS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zleceniodawcy muszą odprowadzać odpowiednią wysokość składek do ZUS za każdą zatrudnianą na umowę zlecenie osobę, która nie jest objęta specjalną ulgą (do tej grupy należą studenci oraz uczniowie poniżej 26 roku życia oraz osoby zatrudnione jednocześnie w innym miejscu, posiadające umowę o pracę). Składki obowiązkowe obejmują ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Składka zdrowotna jest dobrowolna i zależy ona tylko i wyłącznie od woli zleceniobiorcy. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy Cię do zapoznania się z innymi artykułami znajdującymi się na naszej stronie, w których znajdziesz więcej informacji dotyczących własnie ubezpieczenie ZUS w umowie zlecenie.

Umowa zlecenie a wynagrodzenie

Teraz skupimy się chyba na najważniejszym, czyli – wynagrodzeniu. Zastanawiasz się co z Twoją pensją, czy wystarczy jej na zapłacenie rachunków oraz pokrycie bieżących potrzeb? Otóż możesz być spokojny, od stycznia 2017 r w życie weszły nowe przepisy, które obejmują również kwestię pensji dla zleceniobiorców. Dotyczą one ustalonej odgórnie wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku umów zlecenie ma ona postać formy minimalnej stawki godzinowej i może się zmieniać w zależności od stawki minimalnego wynagrodzenia. Na chwilę obecną ogólna minimalna stawka wynagrodzenia wynosi 2100 zł brutto a za godzinę swojej pracy powinieneś dostać 13,70 zł brutto.
Pamiętaj, Twoja miesięczna pensja nie może być niższa – to wbrew obowiązującemu prawu!

Co zrobić w sytuacji kiedy wynagrodzenie jest dużo niższe niż powinno?

Pracodawca zaoferował Ci dużo niższą stawkę godzinową niż obowiązuje a może poinformował Cię o tym fakcie dopiero po podpisaniu umowy? Wiesz jakie są Twoje prawa, nie daj się oszukiwać i zgłoś całą sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Takie zachowanie zleceniodawcy jest niezgodne z obowiązującym prawem i podlega karze pieniężnej w wysokości od 1000 zł do nawet 30000 zł.
Jeżeli w miejscu gdzie pracujesz łamane jest prawo a także naruszane są dobra osób zatrudnianych – nie czekaj, napisz, zadzwoń lub osobiście zgłoś się do inspektoratu pracy zlokalizowanego w Twoim mieście. Wtedy natychmiast całą sprawą zajmą się odpowiednie służby a właściciel firmy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za działanie niezgodne z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here