Umowa zlecenie a komornik

Komornik zabrał całą Twoją miesięczną pensję? Zastanawiasz się czy jest to zgodne z obowiązującym prawem oraz przepisami? Dużo tak naprawdę zależy od tego na jaki rodzaj umowy o pracę jesteś zatrudniony, bowiem inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku pracowników a inaczej w przypadku zleceniobiorców. Chcesz wiedzieć jak należy postępować w takiej sytuacji i czy jest szansa aby rzekomy dług spłacać w kilku ratach? Odpowiedź zarówno na te jak i na wiele innych interesujących pytań związanych z tym tematem znajdziesz poniżej. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do dalszej części artykułu.

Kodeks Cywilny a komornik

Niestety ale Kodeks Cywilny w żaden sposób nie odnosi się do kwestii zajęcia wynagrodzenia przez komornika, czyli też jak łatwo można wywnioskować zleceniobiorcy w żaden sposób nie są chronieni przed takim właśnie postępowaniem. Zdecydowanie w dużo lepszym położeniu znajdują się osoby fizyczne zatrudnione na umowę o pracę, nad którymi czuwa Kodeks Pracy a w szczególności odpowiednie przepisy w nim zawarte.
Jeżeli pracujesz na umowę o pracę wtedy komornik ma prawo zająć Ci 50% Twojego wynagrodzenia lub 60% w przypadku jeżeli zadłużenie jest wynikiem nie opłacania przez dłużnika świadczeń alimentacyjnych. Zastanawiasz się jak wygląda sprawa w przypadku umów zlecenie? O tym już za chwilę.

Ile komornik może zabrać z Twojego wynagrodzenia?

Jeżeli pracujesz jako zleceniobiorca, czyli jesteś osobą fizyczną zatrudnioną na umowę zlecenie to niestety ale mamy dla Ciebie przykrą wiadomość. Zgodnie z obowiązującym prawem komornik może zająć Ci całe wynagrodzenie na poczet zadłużenia.
Umowa zlecenie jest jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych, a tym wypadku prawo uwzględnia zabranie 100% wynagrodzenia na poczet egzekucji komorniczej.
Jak już zapewne wiesz od 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczące sposobu naliczania wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Od tamtej pory ma ono postać formy minimalnej stawki godzinowej i może się zmieniać w zależności od stawki minimalnego wynagrodzenia. Na chwilę obecną ogólna minimalna stawka wynagrodzenia wynosi ok. 2200 zł brutto a za godzinę swojej pracy powinieneś dostać 13,70 zł brutto. Komornik zajmie całość Twojego wynagrodzenia w kwocie netto.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego

Zacznijmy od tego czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego a mianowicie jest to odgórnie i prawnie ustalona suma pieniędzy jaką komornik powinien pozostawić do dyspozycji dłużnika. Kwota ta ma zapewnić dłużnikowi możliwość godnego funkcjonowania przez cały miesiąc. Limit zeruje się z każdym miesiącem, w przypadku zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego kwota wolna do dyspozycji dłużnika wynosi aktualnie 1575 zł netto, czyli 75% stawki minimalnego wynagrodzenia. Wszystko co będzie kwotą powyżej limitu zostanie zablokowane i przekazane na konto bankowe komornika. Taka sama sytuacja dotyczy zleceniobiorców. Jeżeli zajęciu uległo wynagrodzenie to musisz mieć świadomość tego, że zostanie ono w całości pobrane przez komornika na poczet długu ale wcale nie musi tak być o czym przekonasz się już za chwilę.


Spróbuj zawrzeć ugodę z komornikiem

Właśnie otrzymałeś pismo od komornika z wezwaniem do zapłaty dużej kwoty pieniędzy oraz zajęciu wierzytelności z umowy zlecenia? Nie masz pojęcia czego może dotyczyć rzekome zadłużenie? Nie czekaj, czym prędzej skontaktuj się z komornikiem w celu wyjaśnienia całej sprawy lub złóż skargę na czynności komornika – pamiętaj na odwołanie się masz tylko 7 dni!
W sytuacji kiedy wiesz o co chodzi, a zadłużenie powstało na skutek nieterminowego spłacania wysokich rat kredytu bankowego lub pożyczki możesz skontaktować się z komornikiem w celu zawarcia pewnego rodzaju ugody dotyczącej spłaty zadłużenia. Jeżeli Twoje wynagrodzenie jest jedynym dochodem, za który utrzymujesz siebie oraz swoją rodzinę komornik może postąpić tak samo jak w przypadku osób pracujących na standardową umowę o pracę, czyli zająć połowę wynagrodzenia lub rozłożyć zadłużenie na kilka możliwych do spłaty rat.

Aby tak się jednak stało należy spełniać poniższe warunki:
– praca na umowę zlecenie musi być jedynym źródłem dochodu osoby zadłużonej;
– wypłata wynagrodzenia ma charakter stały, czyli pensja wypłacana jest co miesiąc w takiej samej kwocie;
– osoba zadłużona powinna pracować u tego samego pracodawcy co najmniej od trzech miesięcy;
– dodatkowym atutem będzie posiadanie umowy zlecenie zawartej na czas nieokreślony.

Podsumowując, osoby zatrudnione na umowę zlecenie (zleceniobiorcy) są zdecydowanie w dużo gorszym położeniu niż osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę. Niestety ale nasze prawo nie chroni wynagrodzeń uzyskanych poprzez pracę na umowy cywilnoprawne. Komornik w większości przypadków zajmuje zadłużonym zleceniobiorcom 100% wypłacanego wynagrodzenia, jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej skontaktuj się z nim w celu ustalenia warunków spłaty zadłużenia w dogodnej dla Ciebie formie np. w kilku ratach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here