Rynek pierwotny czy wtórny

Z zakupem własnych czerech kątów wiąże się szereg decyzji. Jeszcze przed podjęciem poszukiwań trzeba zdecydować, czy mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy z wtórnego. O czym warto pamiętać przy wyborze?

Rynek pierwotny, rynek wtórny…

Rynek pierwotny to mieszkania nowe i jeszcze nieużywane – kupujący jest więc pierwszym właścicielem lokalu. Stronę sprzedającą stanowi tu najczęściej deweloper, który realizuje inwestycję. Mieszkania na rynku pierwotnym są dostępne w trzech standardach:

  • stan surowy,
  • stan deweloperski,
  • lokal wykończony pod klucz.

Na rynku wtórnym można kupić mieszkania używane, o najróżniejszym wieku i stanie. Sprzedaży dokonuje zwykle osoba prywatna – dotychczasowy właściciel lub agencja nieruchomości.

Zanim podejmiesz decyzję…

A zatem: rynek pierwotny czy wtórny? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Cena

Średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości z rynku wtórnego jest wyższa niż na rynku wtórnym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kwota zakupu to nie jedyne koszty, jakie wiążą się z nabyciem mieszkania. Lokal nowy będzie wymagał przecież wykończenia (o ile kupujący nie zdecydował się na opcję wykończenia pod klucz, która jest jednak najdroższa), w używanym zaś trzeba zwykle przeprowadzić generalny remont. Warto też pamiętać, że w przypadku starszych nieruchomości łatwiej o usterki i awarie, co może dodatkowo zwiększać koszty utrzymania lokalu.

Stan lokalu

W przypadku mieszkania używanego możesz dokładnie sprawdzić, co kupujesz: znasz dokładny rozkład pomieszczeń, sposób wykończenia, widzisz, jakie materiały zostały wykorzystane. Z drugiej strony możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian jest tutaj mocno ograniczona.

Zakup na rynku pierwotnym dokonywany jest często jeszcze na etapie budowy nieruchomości – oznacza to znacznie większy wpływ właściciela na kształt ostatecznej aranżacji. Z drugiej strony z takim rozwiązaniem wiąże się też pewne ryzyko. Gotowy lokal może wyglądać inaczej, niż na pierwotnych planach i wizualizacjach. W skrajnych przypadkach inwestycja może w ogóle nie doczekać się finalizacji.

Aby bezpiecznie dokonać zakupu na rynku pierwotnym, warto wybrać sprawdzonego dewelopera. Takim deweloperem jest firma Euro Styl, która działa na rynku od 24 lat i w tym czasie zrealizowała ponad 200 inwestycji w różnych polskich miastach. Jej ofertę znajdziesz pod adresem: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdynia.html.

Zarówno rynek pierwotny, jaki i wtórny mają swoje zalety i ograniczenia. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować je dokładnie, aby wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here