Ubezpieczenie AC

Cena jest zwykle tym czynnikiem, na który zwracamy największą uwagę podczas zakupu produktów i usług. Jednak nie zawsze to ona powinna przesądzać o wyborze konkretnej oferty – szczególnie, jeśli kupujesz ubezpieczenie AC! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w tym wypadku?

Wariant ubezpieczenia

Najbardziej atrakcyjne cenowo oferty dotyczą z reguły polis o bardzo ograniczonym zakresie, oferujących odszkodowanie np. tylko w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. Warianty pełne AC są droższe, ale zapewniają kompleksową ochronę i obejmują szkody powstałe w wyniku kolizji, działania osób trzecich, sił natury lub zdarzeń losowych.

Wyłączenia odpowiedzialności

Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania – nawet jeśli dane szkody są objęte ubezpieczeniem. Do okoliczności, które pozbawiają zwykle szansy na rekompensatę należą m.in. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub pozostawienie kluczyków w aucie, które zostało skradzione.

Udział własny w szkodzie

Kolejnym szczegółem, który warto sprawdzić przy wyborze AC jest to, czy w przypadku powstania szkód ubezpieczyciel pokryje cały koszt ich likwidacji.  Ubezpieczenia z zastrzeżonym udziałem własnym mają niższe składki, ale w przypadku wystąpienia uszkodzeń lub awarii odszkodowanie sfinansuje tylko część kosztów naprawy – resztę środków będziesz musiał wyłożyć z własnej kieszeni.

Naprawa szkody

Możliwe są dwa sposoby likwidacji szkód. W wariancie kosztorysowym otrzymasz odszkodowanie, z którego będziesz mógł we własnym zakresie pokryć koszty naprawy. W wersji bezgotówkowej firma ubezpieczeniowa rozliczy się bezpośrednio z warsztatem mechanicznym usuwającym usterki.

Użyte do naprawy części

Istotną rzeczą, która może mieć znaczny wpływ na wysokość wypłaconego odszkodowania jest to, jakie części zostaną uwzględnione przy wycenie szkody. Kosztorys może przewidywać użycie części oryginalnych, z reguły droższych, lub części zamiennych – w tym wypadku składka AC będzie niższa, ale odpowiednio niższa będzie też ewentualna rekompensata.

Jak widać, przy zakupie polisy AC warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Więcej przydatnych informacji na temat wyboru ubezpieczenia Autocasco znajdziesz pod adresem: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here