Jak dobrać odmianę pszenicy odpowiednią do uprawy

Pszenica jest bardzo często uprawianym zbożem. Jest ona wykorzystywana głównie przy produkowaniu pieczywa. Rozróżnia się kilka odmian pszenicy. Są one oznaczane literami A, B i E. Wszystkie te gatunki są bardzo wysokiej jakości i mogą być spokojnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Różne odmiany

Klasa B: tym mianem określa się tak zwaną pszenicę chlebową. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wykorzystywana do produkcji pieczywa. Jej jakość opisuje się jako dobrą albo dość dobrą. Popularną odmianą tej klasy jest Nateja. Zboże to jest dość wysokie, przez co bardziej narażone na wyleganie. Ogromną zaletą tej pszenicy jest jej duża odporność na rdzę brunatną, niezwykle popularną chorobę grzybową.

Klasa A: jest to pszenica wyższej klasy, również świetnie nadaje się do produkcji wypieków. Ta grupa jest niezwykle szeroka, w związku z tym łatwo wybrać odmianę najodpowiedniejszą dla danego producenta. Do popularnych odmian pszenicy klasy A należą między innymi Kohelia, Wydma i Naridana. Pierwsza z wymienionych jest dość odporna na choroby, niestety ma wysoką podatność na wyleganie. Przy jej uprawie warto zainwestować w wysokiej jakości środki ochrony roślin firmy Syngenta. Wydma z kolei w związku ze swoją niewielką wysokością jest mniej narażona na trwałe pochylanie. Zawiera ona bardzo dużo glutenu oraz białka. Z pszenicy Naridany powstaje lekko żółtawa mąka. Samo zboże jest dość odporne na mrozy i niektóre choroby, na przykład plamistość liści.

Klasa E: ta odmiana ma najwyższą wartość przemiałową, dlatego nazywa się ją pszenicą elitarną. Ma ona również szerokie zastosowanie. Okazuje się, że może być wykorzystywana nawet jako poprawczy dodatek do innych odmian.

Wybór dla świadomych

Podjęcie decyzji o najlepszej odmianie pszenicy do zasiania należy rozpocząć od określenia celu uprawy. Ważne jest również to, by mierzyć siły na zamiary  i nie wybierać zbyt wymagającego zboża do średniej jakości ziemi.

Dopiero po analizie pełnej listy różnych parametrów można świadomie rozpocząć pracę. Dobrze dobrana odmiana pszenicy pozwoli maksymalnie wykorzystać jej charakterystykę i osiągnąć wysokie zyski ze sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here