Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny? Co wybrać kiedy budujesz dom, kupujesz mieszkanie?

Wydaję Ci się, że pożyczka hipoteczne i kredyt hipoteczny to sposób na określenie tego samego produktu bankowego? Choć w obu przypadkach środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na zakup nieruchomości, inny jest charakter przyznawania zobowiązania. Dlatego tłumaczymy różnice.

Pożyczki hipoteczne – na czym polega kredyt pod zastaw mieszkania, domu?

Pożyczka pod hipotekę jest jednym ze sposobów na to, aby kupić nieruchomość, choć nie tylko. Środki uzyskane dzięki pożyczkom hipotecznym można przeznaczyć na dowolny cel. Na czym to więc polega?

Jest to zobowiązanie zaciągane pod zastaw nieruchomości, której właścicielem już jesteś. Natomiast jeśli zadłużenie nie będzie przez Ciebie spłacane, bank może przejąć prawa własności do nieruchomości.

Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Zdecydowanie tak. Sprawdź kalkulatory pożyczek hipotecznych i przekonaj się, że ich oprocentowanie jest często znacznie bardziej korzystne, niż kredytów gotówkowych. Pamiętaj też, że pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel – zakup mieszkania, domu, ale też samochodu czy na luksusowe wakacje.

Jak działa kredyt hipoteczny?

Wbrew pozorom kredyt hipoteczny działa na nieco innych zasadach. Również jest to zobowiązanie zaciągane pod zastaw nieruchomości, różnica polega jednak na tym, że dom czy mieszkanie ma dopiero stać się własnością kredytobiorcy, dzięki środkom pozyskanym od banku.

Jest to kredyt celowy, oznacza to więc, że pieniądze można wydać w ściśle określony sposób. Trzeba też przejść przez skomplikowany proces wnioskowania, podczas którego dokładnie weryfikowana jest Twoja zdolność kredytowa. Może okazać się, że nie spełniasz założonych przez bank kryteriów i kredyt nie zostanie Ci przyznany.

Pożyczka hipoteczny czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

Na początku należy zaznaczyć, że pożyczkę hipoteczną mogą zaciągnąć tylko Ci kredytobiorcy, którzy posiadają już na własność nieruchomość. Jeśli chcesz wybudować swój pierwszy dom lub kupić pierwsze mieszkanie, nie jest to rozwiązanie dostępne dla Ciebie.

A co w sytuacji, gdy chcesz zrealizować kolejną inwestycję? Lepiej wybrać pożyczkę czy kredyt hipoteczny? W tym wypadku trzeba przyjrzeć się oprocentowaniu. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to najczęściej znajduje się ono na poziomie 3-5%. Rzadko przekracza próg 5%. Pożyczki hipoteczne, choć znacznie tańsze, niż kredyty gotówkowe, zwykle bywają droższe, niż kredyty mieszkaniowe. Oprocentowanie może wynosić do 5% do nawet 8%. Aczkolwiek trzeba pamiętać, aby zawsze sprawdzać aktualne promocje (najlepiej pod kątem RRSO), aby przekonać się, czy pożyczka hipoteczna nie okaże się tańsza.

Przy czym istotna jest jeszcze jednak kwestia – zabezpieczenie w postaci hipoteki. Sprawia, że osoby decydujące się na tego rodzaju pożyczkę, mają duże szanse na jej uzyskanie, ich zdolność kredytowa jest wysoka. Natomiast jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to często trzeba spełnić najpierw szereg wymagań, aby uzyskać pozytywną decyzję. A więc pożyczka, choć droższa, może okazać się o wiele łatwiejsza w uzyskaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here