Szukaj pracy skutecznie z jobsora!

Sytaucja na rynku pracy w Polsce znacznie się poprawiła. Nie jest może idealnie, ale stopa bezrobocia spada i w niektórych branżach zaczyna brakować rąk do pracy. Niestety, wielu młodych ludzi wyjechało za chlebem za granicę i dlatego sytuacja staje się nieco niepokojąca.

Szczypta historii

Przemiany ustrojowe w Poslce zaowocowały drastycznym wzrostem bezrobocia. W 1990 r. syytuacja wyglądała bardzo źle, bo ludzi bez pracy przybywało, a do pażdziernika nie miało jej az milion osób. Następne lata nie wróżyły niczego dobrego, bo w 1992 było równie źle, z minimalnym wzrostem zatrudnienia. Tak naprawdę dopiero rok 1995 a później 1998 (pierwszy raz bezrobocie wynosiło mniej niż 10%) przyniosły większą poprawę.  W 2003 roku było znów gorzej, bo pracy nie miało az 20,7%, ale juz kolejne lata wykazywały tendencję spadkową. Wystarczy spojrzeć na statystyki – w 2014 r., bezrobicie wynosiło 144% a w 2019 5,6%. Można więc powiedzieć, że jest bardzo dobrze i warto robic wszystko, aby taka sytuacja nie uległa zmianie na gorsze. 

Jak to jest teraz?

Najwięcej osób bez pracy notuje się w przedziale wiekowym 25-34, natomiast najmniej wśród młodszych osób. Problemy mają ci, którzy ukończyli edukację na szkole podstawowej bądź gimnazjalanej, natomiast osoby z wykształceniem wyższym radzą sobie znacznie lepiej. W branżach, w których sytuacja przedstawia sie naparwdę  niepokojąco, czyli w przetwórtswie oraz w handlu i naprawie magazynowej i transporcie. Więcej bezrobotnych pozostaje też w sektorze przedsiębiorstw, czyli tam, gdzie sami pracownicy wybierają sobie miejsce pracy. Niezbyt ciekawie pod względem ofert jest także na wsiach. 

Gdzie szukać pracy?

Spory wpływ na spadek bezrobcia ma  Internet. Możliwość wyszukiwania atrakcyjnych ofert przez rózne strony z ogłoszeniami jest ogromna. W większości przypadków można się tam zarejestrować, napisać według wzoru swoje CV i umieścić ogłoszenie. Otrzymywanie powiadomień na skrzynkę elketroniczną, smartfona i codzienna porcja świeżych ogłoszeń – czasami moze brakować czasu na odczytanie wszystkich ofert. Jedna ze stron, na której można śledzic setki nwych ogłoszeń o pracę jest jobsora. Osoba szukająca konkretnego stanowiska pracy zaznacza je w okienku u góry strony, tak samo jak miejscowość. Poniżej wyszczególnione są popularne olferty oraz okienko dające możiwosc szukania w poszczególnych miejscowościach. Wystarczy kliknąć i gotowe. Oczywiście można sie zalogować na stronie i mieć wszystko pod jeszcze większą kontrolą.

Szukanie pracy w obecnych zcasach jest łatwiejsze. Rynek wielu branż budzi sie z letargu i daje szansę na zatrudnienie wielu osobom. Trzeba tylko dobrze szukać, zdobywać kwalifikacje i wierzyć w to, że znajdzie się wyczekiwaną od dawna ofertę – dopasowaną do wykształcenia, ale też gwarantującą większe zarobki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here