umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Tak jak znacząca większość naszych obywateli pracujesz na umowę-zlecenie? Zastanawiasz się czy możesz pójść na odpłatne zwolnienie lekarskie? Choć jest to umowa cywilnoprawna to możesz czuć się bezpieczny pod warunkiem, że odpowiednio wpisujesz się w wymagane kryteria. Jakie? O tym już za chwilę.

Nowa lepsza umowa zlecenie…

Z pewnością wiele osób zatrudnionych na umowę zlecenie odetchnęło z ulgą na wieść o niedawno przeprowadzonych reformach. Dzięki nowym przepisom umowa przestała być nazywana „śmieciową”, stała się o wiele bardziej korzystniejsza dla zleceniobiorców.
Umowa zlecenie jest jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych, która regulowana jest poprzez zwarte w Kodeksie Cywilnym normy i przepisy.
Umowa jest dobrowolnym zobowiązaniem pomiędzy pracodawcą (zleceniodawcą) a potencjalnym pracownikiem (zleceniobiorcą). Zleceniodawca zobowiązuje się do wypłacania stałego wynagrodzenia, w zamian za wykonywanie określonych czynności w danym czasie i miejscu przez zleceniobiorcę. Dodatkowo musi on także uiszczać odpowiednią kwotę składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.
Jak widać umowa zlecenie prezentuje się zdecydowanie lepiej niż dwa lata temu. Pracodawcy są zwolnieni od opłacania składek do ZUS w szczególnych przypadkach. Zastanawiasz się co mamy na myśli? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Składki ubezpieczenia społecznego a umowa zlecenie

Jeżeli jesteś osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą, która zatrudnia zleceniobiorców musisz wiedzieć, że od kilku lat należy obowiązkowo opłacać za nich składki do ZUS. Jedynie ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolne, bez niego nie zleceniobiorcy nie mogą skorzystać z odpłatnych zwolnień lekarskich. Wówczas pieniądze na opłacenie składki ubezpieczenia zdrowotnego pobierane są z wynagrodzenia zleceniobiorcy, obecnie jest to 2,45% od stawki wynagrodzenia brutto.
Kodeks cywilny przewiduje także zastosowanie odpowiedniej ulgi, która zwalnia pracodawcę z opłacania składek ZUS. Ulga ta przysługuje wszystkim studentom oraz uczniom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat oraz zleceniobiorców zatrudnionych na umowę o pracę w innych przedsiębiorstwach lub firmach, posiadających pełen pakiet ubezpieczeń społecznych.

Złóż wniosek u swojego pracodawcy!

Składka pobierana na ubezpieczenie zdrowotne w większości przypadków nie przekracza 65 zł na miesiąc a zagwarantuje Ci bezpieczeństwo oraz stabilność materialną w sytuacji kiedy to z powodu choroby np. grypy, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok lub ostrego zatrucia pokarmowego oraz niezdolności do wykonywania określonych w treści umowy zlecenie czynności będziesz zmuszony iść na zwolnienie lekarskie.
Pamiętaj aby w trakcie wizyty u lekarza rodzinnego poprosić o wydanie przysłowiowego „L4”, które następnie dostarczysz pracodawcy, tylko wtedy za dni spędzone w domu otrzymasz 80& stawki określonej sumy wynagrodzenia.
Jeżeli do tej pory nie poprosiłeś o dobrowolne opłacanie tej składki – zrób to jeszcze dziś! Zajmie Ci to dosłownie kilka minut, jedyne co należy zrobić to wypełnić odpowiedni formularz i przekaż swojemu pracodawcy (zleceniodawcy), który następnie przekaże go dalej, do ZUS.
Ubezpieczenie zdrowotne będzie aktywne od dnia w którym Twój wniosek wpłynie do ZUS. Uwaga! Świadczenia chorobowe wypłacane są dopiero po upływie 90 dni od daty wpłynięcia wniosku.

Kiedy możesz złożyć wniosek o zasiłek chorobowy?

O zasiłek chorobowy mogą starać się osoby, które były na zwolnieniu lekarskim przez okres co najmniej 30 dni a:
– niedyspozycja pracownika do pracy powstała w okresie czynnego ubezpieczenia zdrowotnego i nie znikła po jego wygaśnięciu;
– niedyspozycja pracownika do pracy powstała w okresie nie późniejszym niż dwa tygodnie (14 dni) od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia zdrowotnego;
– niedyspozycja pracownika do pracy powstała w okresie nie późniejszym niż trzy miesiące od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia zdrowotnego, dotyczy to w dużej mierze osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami zakaźnymi, gdzie od momentu zarażania do wystąpienia pierwszych objawów mija zazwyczaj 14 dni.

umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Sprawdź jak będzie wyglądało Twoje wynagrodzenie z uwzględnieniem dni przebytych na zwolnieniu lekarskim

Zastanawiasz się jak będzie wyglądało Twoje miesięczne wynagrodzenie w sytuacji kiedy, to z przyczyn problemów zdrowotnych konieczne będzie pójście na zwolnienie lekarskie? Zgodnie z obowiązującym prawem istnieją trzy progi procentowe, które ustalają wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego:
– 80% wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pobyt na zwolnieniu lekarskim;
– 70% wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pobyt w szpitalu;
– 100% wysokości miesięcznego wynagrodzenia za niedyspozycję, która wystąpiła w okresie ciąży.

Dla przykładu załóżmy, że jesteś zleceniobiorcą, który musiał skorzystać z 30-dniowego odpłatnego urlopu chorobowego, popartego zwolnieniem lekarskim. Twoja miesięczna pensja wynosi 2100 zł brutto, czyli w tym konkretnym przypadku otrzymasz 1680 zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here