Umowa o pracę na pół etatu

Długie i męczące poszukiwania pracy w końcu zakończyły się sukcesem. Otrzymałeś telefon, że zostaniesz zatrudniony na pół etatu? Zastanawiasz się jakie prawa Ci przysługują oraz co będzie należało do Twoich obowiązków? Jak wygląda kwestia wynagrodzenia oraz urlopu? Odpowiedź zarówno na te jak i na wiele interesujących pytań poznasz już za chwilę. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Niepełen wymiar godzin a umowa o pracę

Osoba zatrudniona w oparciu na umowę o pracę w niepełnym wymiarze godzin posiada takie same prawa i obowiązki jak osoba zatrudniona na pełen etat. Zawarcie standardowej umowy o pracę to marzenie wielu bezrobotnych poszukujących zatrudnienia, niestety w dzisiejszych czasach pracodawcy w większości przypadków proponują pracę na umowę zlecenie, która może i nie jest aż tak niekorzystna ale w dalszym ciągu nie gwarantuje tego czego umowa o pracę, czyli pewnego rodzaju bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Umowa o pracę regulowana jest poprzez przepisy zawarte w Kodeksie Pracy, który z kolei kładzie duży nacisk na zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków a w skrajnych przypadkach dochodzenia swoich racji na drodze sądowej.

Różnica pomiędzy umową na pełen etat a umową na pół etatu ma charakter ilościowy. Pewnie teraz zastanawiasz się o co chodzi? Odpowiedź jest bardzo prosta osoba pracująca w niepełnym wymiarze godzin wszystkiego tak naprawdę będzie miała na połowę – wynagrodzenia, ilości dni urlopowych oraz godzin pracy.

Jak wygląda praca na pół etatu?

Zastanawiasz się jak wygląda praca na pół etatu? Czy różni się czymś od pracy wykonywanej na pełen etat? Tutaj musimy Cię uspokoić, jedyną różnicą jest w tym przypadku ilość godzin do odpracowania. Dla przykładu jeżeli Twój kolega pracuje w tej samej firmie i na tym samym stanowisku co ty a zatrudniony jest na pełen etat to prawdopodobnie każdego dnia musi przepracować osiem godzin tak aby wyrobić odgórnie określoną normę. Z kolei Ty jako pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin pracować będziesz po cztery godziny dziennie lub po osiem godzin dziennie co dwa dni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinieneś przepracować o połowę mniej godzin niż osoba pracująca na pełen etat.

Umowa o pracę na pół etatu
Wynagrodzenie i urlop wypoczynkowy

W przypadku tych kwestii także należy kierować się zasadą, że pracownik etatowy ma wszystkiego mniej o połowę od pracownika pełnoetatowego.
Jeżeli chodzi o wynagrodzenie to osoba pracująca w pełnym wymiarze godzinowym, otrzyma nie mniej niż wynosi stawka minimalnego wynagrodzenia, czyli 2100 zł brutto. Z kolei pensja pracownika etatowego wynosić będzie wówczas 1050 zł brutto. Jak widać niestety nie jest to dużo, dlatego też praca na pół etatu świetnie się sprawdza jako praca dodatkowa np. dla studentów lub młodych matek. Jeśli wyrazisz taką chęć lub przełożony poprosi Cię o pozostanie na nadgodziny, pamiętaj, że wtedy za każdą przepracowaną godzinę należy Ci się 13,70 zł brutto.
Warto tutaj wspomnieć, że pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek do ZUS za wszystkich pracowników, niezależnie od tego na jaki wymiar godzinowy jesteś zatrudniony w przypadku umów o pracę, przysługuje Ci pełen pakiet ubezpieczeń społecznych.

Co do ilości dni przeznaczonych na urlop wypoczynkowy to w przypadku osób pracujących na pełen etat mają oni do dyspozycji 26 dni, które mogą wykorzystać w ciągu jednego roku kalendarzowego. Ty, jak zapewne się już domyślasz tych dni będziesz miał o połowę mniej czyli 13. Oczywiście pamiętać należy, że im większy staż pracy posiadasz tym na dłuższy urlop będziesz mógł sobie pozwolić.

Co powinna zawierać umowa o pracę na pół etatu?

Treść takiej umowy powinna wyglądać tak samo jak treść umowy o pracę na pełen etat. Zatem umowa o pracę musi posiadać informacje takie jak:
– dane osobowe pracodawcy (firmy lub przedsiębiorstwa) oraz pracownika;
– rodzaj umowy, czyli czy jest to umowa na czas określony lub nieokreślony, na pracę tymczasową lub okres próbny;
– określenie stanowiska pracy oraz wymiar czasowy wykonywanych obowiązków zawodowych przez osobę zatrudnioną;
– stawka należnego comiesięcznego wynagrodzenia;
– termin rozpoczęcia pracy przez pracownika;
– data zawarcia umowy;
– czytelne podpisy stron – pracodawcy oraz pracownika.

Pamiętaj, o tym aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości lub jest niejasne koniecznie wyjaśnij to ze swoim pracodawcą!

Podsumowując, praca na pół etatu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą dorobić i wesprzeć rodzinny budżet, dla młodych matek, które po porodzie i urlopie macierzyńskim chcą wrócić do wykonywania swojego zawodu oraz dla studentów, którzy jednocześnie będą zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności oraz dodatkowe kieszonkowe. Pamiętaj, że pracując w niepełnym wymiarze godzin przysługują Ci takie same prawa jak osobom zatrudnionym na pełen etat. Różnica ma charakter ilościowy, co oznacza, że zarówno kwota Twojego wynagrodzenia jaki i stażu urlopowego będzie dzielona na pół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here