umowa o prace na czas nieokreślony

Kochają ją pracownicy, nienawidzą pracodawcy – zastanawiasz się o czym mowa? Chodzi oczywiście o umowę o pracę na czas nieokreślony, która jest jedną z najbardziej korzystnych rodzajów umów dla osób poszukujących zatrudnienia. Gwarantuje ona nie tylko pewnego rodzaju stabilizację w postaci stałej posady oraz wynagrodzenia ale także i cały pakiet ubezpieczeń społecznych i chorobowych ale czy zawsze jest tak kolorowo? Jakie są zalety oraz wady zawierania umów o pracę na czas nieokreślony? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Umowa o pracę – ogólna charakterystyka

Aby dokładnie zrozumieć na czym polega specyfika umów o pracę zawieranych na czas nieokreślony, na początku zajmiemy się wyjaśnieniem ogólnego zagadnienia jakim jest pojęcie umowy o pracę. A mianowicie jest ona umową regulowaną poprzez przepisy oraz normy znajdujące się w kodeksie pracy.
Umowa o pracę podobnie jak każdy inny rodzaj umowy powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach, zawierana jest pomiędzy pracodawcą, który zobowiązuje się do wypłacania comiesięcznego określonego w treści umowy stałego wynagrodzenia, swojemu pracownikowi, który z kolei zobowiązuje się do wykonywania wszystkich poleceń wydawanych przez pracodawcę(również określonych w treści umowy), w danym miejscu oraz czasie. Umowa jest ważna w momencie złożenia własnoręcznych podpisów przez strony zainteresowane.
Wyróżnić możemy m.in.: umowę o pracę na czas określony, umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na okres próbny.

umowa o prace na czas nieokreślony
Umowa na czas nieokreślony plusy i minusy

Ten rodzaj umowy jest najbardziej pożądanym wśród przyszłych potencjalnych pracowników. Z umową na czas nieokreślony powiązanych jest wiele korzyści, które nie dla wszystkich są zaletą, wśród całej grupy zwolenników znajdują się także i takie osoby, które w tym typie umów dostrzegają liczne wady. Zapytasz się zapewne jak to możliwe? Otóż to co dla jednej osoby jest plusem dla drugiej może okazać się największym minusem i odwrotnie.

Kłopotliwe wypowiedzenie…

Umowa na czas nieokreślony jak sama nazwa wskazuje zawierana jest pomiędzy pracodawcą, który zatrudnia pracownika na czas bliżej nieokreślony. Pewnie zastanawia Cię fakt dlaczego pracodawcy dosyć niechętnie wystawiają ten rodzaj umów, bowiem aby w tym wypadku wypowiedzenie umowy jest procesem bardzo długotrwałym i skomplikowanym a niejednokrotnie nawet niewykonalnym.
Pracodawca aby złożyć wypowiedzenie umowy o pracę musi je dobrze uzasadnić, co może być problemem zwłaszcza w przypadku tych pracowników, którzy wykonują swoją pracę bez żadnych zarzutów.
To co jest minusem dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą będzie plusem dla osoby fizycznej zatrudnionej na właśnie na umowę o pracę. Pracownik w przypadku otrzymania wypowiedzenia ma prawo do złożenia stosownego pisma o przywrócenie do swoich obowiązków zawodowych, istnieje również możliwość zażądania należytego odszkodowania.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Właśnie otrzymałeś wypowiedzenie od swojego szefa a może sam jesteś pracodawcą, który zmuszony jest je wystawić jednemu z kilkunastu pracowników? Niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajdujesz i po której stronie stoisz, w przypadku umów na czas nieokreślony okres czasu wypowiedzenia umowy trwać może:
– dwa tygodnie, w przypadku jeżeli pracownik zatrudniony został na okres krótszy niż sześć miesięcy;
– cztery tygodnie, w przypadku jeżeli pracownik zatrudniony został na okres równych sześciu miesięcy;
– trzy miesiące, w przypadku jeżeli pracownik zatrudniony został na okres dłuższy niż sześć miesięcy.
Wbrew pozorom długi okres wypowiedzenia nie będzie zaletą dla każdego z pracowników. Ci którzy nie chcą odchodzić z pracy z pewnością się ucieszą, w dużo gorszej sytuacji będą Ci, którzy otrzymali o wiele lepszą propozycję zatrudnienia „od zaraz”.
Tak samo wygląda to w momencie kiedy pracodawca chce natychmiast pozbyć się zatrudnionej osoby na umowę o pracę na czas nieokreślony, która działa na szkodę firmy i odwrotnie kiedy wzorowy pracownik stanie się ofiarą nieuczciwego zachowania swojego pracodawcy.

Dużo lepsza zdolność kredytowa…

To kolejna zaleta wynikająca z podpisania umowy o pracę na czas nieokreślony. Tak, to najprawdziwsza prawda – ostatnio przeprowadzone badania dowodzą, że osoby zatrudnione na ten rodzaj umowy o pracę bez problemu otrzymają np. kredyt na mieszkanie lub nowy samochód.
Korzyści płynące z zawarcia umowy na czas nieokreślony a w szczególności informacja o regularnych stałych przychodach jest pewnego rodzaju gwarancją dla banku lub innej instytucji udzielającej kredytów i pożyczek tego, że poradzisz sobie ze spłatą zaciągniętego kredytu.

Jak widać zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony ma swoje plusy ale także i minusy. Nie zależnie od tego czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem ten rodzaj umowy może przysporzyć Ci wiele radości lub wręcz przeciwnie – niekiedy zupełnie niepotrzebnych problemów. Dlatego też, przez podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z jej treścią a także rozważ wszystkie „za i przeciw”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here