kalkulator umowa o prace

Po długich miesiącach ciężkiej pracy w końcu udało Ci się otworzyć własną firmę, teraz pora na zatrudnienie pracowników i biznes może się kręcić! Nie tylko wybór samych kandydatów będzie trudnym zadaniem bowiem zmierzyć się będziesz musiał jeszcze z całym mnóstwem papierkowej roboty – przygotowywanie miesięcznych zestawień oraz ustalenie wysokości płac brutto netto z pewnością nie stanie się Twoim sposobem na relaks. Dzisiaj pokażemy Ci jak w prosty sposób samodzielnie wyliczysz wszystkie koszty związane z zatrudnieniem pracownika a do tego celu posłuży Ci nic innego jak – kalkulator wynagrodzeń. Co to takiego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Umowa o pracę i koszty zatrudnienia

Pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, w większości przypadków najczęściej zawierana jest umowa zlecenie. Dlaczego tak właśnie jest? Otóż umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, którą regulują normy zawarte w kodeksie cywilnym, w przypadku tej umowy pracodawca odprowadza znacznie niższe koszy opodatkowania oraz wysokość składek społecznych (w przypadku osób uczących się, w wieku do lat 26, składki na ubezpieczeni społeczne nie są obowiązkowe), w przypadku umowy o pracę sprawa wygląda nieco inaczej a wynikiem tego są zdecydowanie większe koszty utrzymania pracownika.
Nie mniej jednak kalkulator wynagrodzeń pomoże Ci wyliczyć wysokość składek ZUS, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), podatek uwzględniając tym samym wszystkie ulgi podatkowe oraz wszystkie koszty przychodu.

Jak w prosty sposób obliczyć wysokość płac brutto netto?

Możesz to zrobić na dwa sposoby a mianowicie jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę oraz aktualne dane wszystkich wartości płac minimalnych oraz oprocentowania podatków i składek społecznych możesz to wykonać samodzielnie ale jeśli jesteś początkującym pracodawcą lub pracownikiem to najprostszym oraz najłatwiejszym sposobem na wyliczenie interesujących się stawek będzie skorzystanie z kalkulatora wynagrodzeń. Gdzie go szukać? W internecie! W dzisiejszych czasach dostęp do internetu jest niezwykle przydatnym gadżetem, który potrafi ułatwić nam codzienne życie. W internecie znajdziesz praktycznie wszystko co związane jest z tematyką zarobków oraz umów o pracę. Wystarczy tylko, że w wyszukiwarkę google wpiszesz „kalkulator wynagrodzeń” a Twoim oczom ukarze się całe mnóstwo stron internetowych oferujących bezpłatne i kompleksowe kalkulatory wynagrodzeń.

kalkulator umowa o prace
Jak wygląda obsługa kalkulatora wynagrodzeń?

Wbrew pozorom i skomplikowanemu na pierwszy rzut oka wyglądowi obsługa tego urządzenia jest banalnie prosta. Zadanie, które masz do wykonania to uzupełnienie miejsc do tego wytyczonych poszczególnymi danymi, tutaj wszystko zależy od stopnia rozbudowania kalkulatora wynagrodzeń, jednak w większości przypadków posiadają one podstawowe funkcje, które pozwolą Ci wyliczyć wszystkie koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Po wpisaniu danych i zatwierdzeniu, na ekranie pojawią się wyniki zawierające sumy odpowiadające wynagrodzeniu brutto netto, opodatkowaniu a także łączna wysokość poszczególnych składek odprowadzanych na rzecz zatrudnionego pracownika.

Zastanawiasz się o jakich kwotach należy pamiętać? Poniżej przedstawimy Ci te najważniejsze, pokrótce opiszemy każdą z nich tak byś mógł lepiej zrozumieć specyfikę działu płac.
1. Wynagrodzenie brutto – to suma wynagrodzenia całkowitego, wraz z doliczonym podatkiem oraz składkami na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez zatrudnionego pracownika.

2. Wynagrodzenie netto – to suma wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi na poczet comiesięcznej pensji wynikającej z tytułu umowy o pracę, po odjęciu kwot przeznaczonych na poczet zaliczki na podatek dochodowy, składek na ubezpieczenia społeczne a także innych potrąceń.

3. Koszty uzyskania przychodu – są to wszystkie koszty poniesione z uzyskaniem zamierzonych przychodów z poszczególnego źródła. Koszty uzyskania przychodu dzielimy na zwykłe, których comiesięczna suma wynosi 111,25 zł oraz podwyższone – 139,06 zł.

4. Ulga podatkowa – przysługuje wszystkim pracownikom, którzy złożą deklarację PIT-2, jest to stała kwota w wysokości 46,33 zł, odprowadzana od zaliczek pobieranych co miesiąc na poczet podatku dochodowego.

Kalkulator wynagrodzeń – obliczamy wynagrodzenie krok po kroku!

Od czego należy zacząć? Najważniejsze jest ustalenie wynagrodzenia brutto, które otrzyma zatrudniony przez Ciebie (jako pracodawcę), pracownik. Kwota ta powinna zostać zawarta w treści umowy o pracę, pamiętaj, że od stycznia roku 2018 minimalna stawka wynagrodzenia wynosi 2100 zł brutto – kwota narzucona przez pracodawcę nie może być mniejsza.
Następnie trzeba wyliczyć sumę składek społecznych i odjąć je od sumy wynagrodzenia brutto. Mniej na uwadze to, że składka emerytalna wynosi 9,76% z kwoty brutto, składka rentowa 1,5% z kwoty brutto a składka chorobowa 2,45% z kwoty brutto. Do tego doliczyć należy składkę zdrowotną 9%, potem zaliczkę na podatek dochodowy oraz podatek. Następnie wszystkie te sumy należy odjąć od kwoty wynagrodzenia brutto i w ten sposób dowiesz się ile pieniędzy Twój pracownik powinien otrzymać do „ręki”, czyli jakie jest jego wynagrodzenie netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here