Jak zostać fizjoterapeutą?

0
2566

W ostatnich latach rośnie znaczenie fizjoterapii, dlatego wiele osób decyduje się na kroki zmierzające do wykonywania tego zawodu. Droga do zostania fizjoterapeutą nie jest prosta, ale z pewnością opłaca się nią podążać. Czym powinien się charakteryzować dobry fizjoterapeuta i jaką wiedzę musi posiadać? Jak zostać fizjoterapeutą? Tego dowiesz się w dalszej części tekstu.

Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to jedna z nauk medycznych, zajmująca się m.in. rehabilitacją fizyczną, przyspieszeniem powrotu do zdrowia i sprawności, utrzymywaniem i rozwijaniem zdolności ruchowych. Dotyczy fizycznych działań, które zmierzają do rozwijania, utrzymania, czy przywrócenia sprawności fizycznej.

Cechy dobrego fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta to osoba, która zajmuje się m.in. przywracaniem sprawności przy schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowo-mięśniowego, oddechowego, naczyniowego/sercowego. Od jego działań zależą efekty i tempo powrotu do zdrowia pacjenta. Cechy dobrego fizjoterapeuty to:

  • Wiedza – fizjoterapeuta powinien mieć obszerną wiedzę medyczną. W jej zdobyciu i poszerzaniu pomogą np. studia na kierunku fizjoterapia, kursy i szkolenia dla fizjoterapeutów a także kongresy i sympozja naukowe.
  • Cechy charakteru – takie jak empatia, cierpliwość, odporność psychiczna, zdolność motywowania pacjentów, optymistyczne nastawienie.
  • Sprawność fizyczna – niezbędna przy pracy z pacjentami o ograniczonych możliwościach ruchowych, którzy np. nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać.
  • Zdolność logicznego, analitycznego myślenia – fizjoterapeuta powinien potrafić analizować wyniki badań diagnostycznych i dopasować do nich rodzaj terapii.

Jak zostać fizjoterapeutą?

W związku z obowiązującą ustawą, fizjoterapeutą może zostać osoba z wykształceniem medycznym, która ukończyła studia licencjackie lub magisterskie na kierunku fizjoterapii. Po ukończeniu studiów fizjoterapeuta powinien podnosić kompetencje i dokształcać się w dziedzinie fizjoterapii. Pomocne mogą okazać się kursy doszkalające, które pozwalają aktualizować wiedzę, zapoznawać się z wynikami najnowszych badań i poszerzać umiejętności. W przypadku prężnie rozwijającej się dziedziny, jaką jest fizjoterapia, kursy mają ogromne znaczenie. Na rynku dostępne są liczne kursy dla fizjoterapeutów o różnej tematyce. Dotyczą m.in. tematyki neurologicznej, pediatrycznej (diagnozy neurorozwojowej dzieci, terapii dzieci z zaburzeniami sensorycznymi), terapii manualnej, rehabilitacji sportowej. Fizjoterapeuci mogą wybrać kursy dopasowane do swojej specjalizacji lub poszerzyć wiedzę i umiejętności z innych specjalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here