roboty mobilne firmy AIUT

Przemysł to ciągle rozwijająca się gałąź gospodarki. Testowane i wdrażane są nowe rozwiązania, aby transport i produkcja towarów odbywały się coraz szybciej i sprawniej. Jednym z rozwiązań jest stosowanie robotów mobilnych.

Co to są roboty mobilne?

O robotach w logistyce słyszymy już od jakiegoś czasu. W istocie, pierwsze roboty w fabrykach i na halach magazynowych pojawiły się już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Były to jednak nieco inne maszyny. Dziś roboty mobilne, używane przy produkcji różnego rodzaju sprzętów, posiadają wiele funkcji, podstawową jest jednak transport towarów z miejsca na miejsce. Roboty mobilne firmy AIUT to urządzenia, które działają szybko i sprawnie, umożliwiając transport mniejszych i większych towarów. Znajdują się wśród nich roboty transportujące ładunki na wózkach pasywnych, oraz używane do przenoszenia europalet z dużym ładunkiem.

W podstawowym podziale rozróżniamy także roboty AGV, które mają przenosić platformy oraz pojazdy holownicze, które mogą transportować wiele przyczep naraz, często na duże odległości.

Gdzie stosuje się roboty mobilne?

Roboty mobilne mają główne zastosowania w magazynach i na halach produkcyjnych. Dzięki ich automatyzacji, można łatwo sterować przepływem towarów i znacznie skrócić czas produkcji. W przypadku większych robotów, transport przyczep może odbywać się na większe odległości. Roboty mobilne coraz większe zastosowanie mają także branży automotive, w której znacznie ułatwiają one logistykę zarówno produkcyjną, jak i transport części.

Roboty mobilne używane są także w lekkich pracach produkcyjnych, na przykład przy produkcji mebli czy sprzętów AGD. Mniejsze roboty natomiast są często stosowane w laboratoriach, przy przenoszeniu różnego rodzaju składników.

Najszersze zastosowanie robotów mobilnych to jednak logistyka magazynowa, gdzie działają one między innymi przy automatyzacji rozładunku, a także samego kompletowania zamówień.

Czy warto wdrożyć w magazynie roboty mobilne?

W dużej hali magazynowej oraz centrach logistycznych działanie z wyłączeniem automatyzacji jest wręcz niemożliwe. Wiele hal magazynowych działa z użyciem wózków widłowych, jednak reakcja na zapotrzebowanie  towarów do wysyłki, zwłaszcza jeśli magazyn połączony jest z częścią logistyczną, często spowalnia cały proces. Zastosowanie robotów wydaje się więc niezbędne, zwłaszcza w dużych halach i centrach logistycznych.

Ciekawym zastosowaniem robotów mobilnych jest używanie ich na przykład na lotniskach lub w szpitalach, gdzie dostarczają posiłki lub odbierają odpady.

Wdrożenie robotów mobilnych to oszczędność czasu i pieniędzy. W znaczący sposób przyspiesza także produkcję, co sporo podwyższa zyski. Zastosowanie robotów pozwala także na inny podział pracy na hali, w którym więcej osób może zająć się na przykład kontrolą jakości.

Ponieważ roboty mogą pracować bez przerwy, praca w danym zakładzie może być wykonywana nawet w momencie, gdy pracownicy mają przerwę w pracy lub zakład pracuje tylko w dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here