Karta pamięci 128 GB

Karta pamięci to sprawdzony sposób na przechowywanie sporej liczby zdjęć oraz filmów. Tego typu produkty powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami, które będą odpowiadać naszemu scenariuszowi użycia. Najważniejsze kwestie to gabaryty, wersja standardu oraz pojemność. Oto kluczowe informacje, które mogą pomóc w wyborze najlepszej propozycji.

Jak działają karty mSD?

Na początek należy wytłumaczyć to oznaczenie – jest to po prostu inna nazwa na format microSD, który obejmuje produkty o najbardziej kompaktowych rozmiarach. Jego dokładne gabaryty to zaledwie 11 na 15 milimetrów. Waga tego typu urządzeń wynosi z kolei imponujące 250 miligramów. Karty mSD, ze względu na swój kompaktowy format, są najczęściej stosowane w smartfonach. Mogą jednak być obsługiwane także przez laptopy, komputery i wiele innych urządzeń. Działanie takich elementów opiera się na technologii flash, która pozwala w błyskawiczny sposób odczytywać i zapisywać informacje.

Bardzo zbliżoną, jednak około dwukrotnie większą odmianą, są karty SD. To produkty, które również korzystają z pamięci flash – ich praca odbywa się w ten sam sposób. Ich wymiary wynoszą 23 na 32 mm, natomiast masa karty tego rodzaju to 2 gramy. Obudowa może być dodatkowo wyposażona w specjalny przełącznik na boku, który wyłącza możliwość zapisu danych. Rozmiar nie wpływa bezpośrednio na pojemność – zarówno w jednej, jak i w drugiej kategorii znajdziemy propozycje takie jak karta pamięci 128 GB, 64 GB i wiele innych.

Poszczególne rodzaje kart pamięci

W sklepach zajmujących się elektroniką możemy kupić produkty takie jak karty SD, microSD i wiele innych. Ważną kwestią jest także dokładny wariant zastosowanego standardu, który decyduje o pojemności, z jakiej może skorzystać użytkownik. Łatwo pogubić się w gąszczu oznaczeń, zwłaszcza ze względu na fakt, że wiele z nich wygląda bardzo podobnie. Warto zatem dokładnie zapoznać się z najważniejszymi z nich. Mamy do dyspozycji warianty takie jak SD, SDHC oraz SDXC. Pierwszy, standardowy wariant oferuje pojemność sięgającą do 2 GB, drugi – od 4 do 32 GB, z kolei ostatni – od 64 GB miejsca nawet do dwóch terabajtów. W poszukiwaniu pojemnych, a przy tym szybkich kart pamięci, warto zapoznać się z propozycjami firmy Samsung.

Karta pamięci do aparatu i innych urządzeń – na co zwrócić uwagę?

Szukając karty pamięci do aparatu, a zwłaszcza lustrzanki, należy zwrócić uwagę nie tylko na pojemność, lecz także na prędkość zapisu i odczytu. Nie każda karta pamięci 128 GB cechuje się taką samą wydajnością. W przypadku najskuteczniejszych rozwiązań przepustowość wynosi co najmniej 170 MB/s (odczyt) i 90 MB/s (zapis). Dzięki takim parametrom możliwe będzie bezproblemowe rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K. W przeciwnej sytuacji może okazać się, że wybrany produkt nie spełni poprawnie swojego zadania i zakupiona karta pamięci do lustrzanki okaże się nietrafionym zakupem.

W przypadku zastosowania w smartfonach istotną kwestią jest także klasa prędkości karty pamięci. Jest to czynnik, który wpływa na ogólny komfort korzystania z produktu – im wyższa wartość, tym lepiej. Nawet najbardziej pojemna karta pamięci z niską przepustowością nie będzie w stanie sprawdzić się w swojej roli, zwłaszcza gdy zależy nam przede wszystkim na wydajności. Poszczególne oznaczenia odnoszą się do minimalnej prędkości – klasa 10 oznacza zapis na poziomie co najmniej 10 MB/s, z kolei V30, V60 oraz V90 to odpowiednio 30, 60 i 90 MB/s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here