Czym są zamknięte fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne to atrakcyjna metoda na pomnażanie kapitału. Jednym z rodzajów funduszy tego rodzaju są fundusze zamknięte. Co warto wiedzieć na ich temat?

Aktualnie inwestorzy mają do dyspozycji szeroką gamę metod inwestycyjnych, które pozwala im na pomnażanie posiadanych środków. Jedną z takich metod są fundusze inwestycyjne zamknięte, z których można skorzystać w bankach oraz w innych firmach finansowych.

Czym są fundusze inwestycyjne zamknięte?

Fundusze inwestycyjne zamknięte to rodzaj funduszy inwestycyjnych, w przypadku których inwestowanie kapitału odbywa się w funduszu dla ograniczonej liczby uczestników. W związku z tym ich liczba nie może być nieskończona, ale tylko określona.

Certyfikaty – udziały w funduszu tego rodzaju są ograniczone i w razie sprzedaży przechodzą na innego członka. Nie ma jednak możliwości dodania nowych certyfikatów.

Zatem fundusze inwestycyjne zamknięte w przeciwieństwie do otwartych są bardziej ekskluzywne, ponieważ ich certyfikaty są limitowane.

Rodzaje zamkniętych funduszy inwestycyjnych

Fundusze tego rodzaju można podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie:

  • fundusze publiczne – w tym przypadku fundusz jest dopuszczony do obrotu publicznego
  • fundusze niepubliczne – fundusz nie jest dopuszczony do obrotu publicznego, dlatego też skorzystanie z niego jest trudniejsze

Jakie zalety cechują fundusze inwestycyjne zamknięte?

Generalnie, fundusze inwestycyjne zamknięte mają szereg zalet, które powodują, że cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje ich elastyczność oraz różnorodność, dlatego też inwestor może wybrać dla siebie taki fundusz, który odpowiada jego wymaganiom. Przykładowo, może być to fundusz agresywnych inwestycji, który przynosi wyższe zyski.

Także fundusze inwestycyjne zamknięte nie wymagają posiadania szerokiej wiedzy dotyczącej inwestycji – to zatem dobry wybór dla inwestorów początkujących, którzy nie potrafią jeszcze podejmować przyszłościowych decyzji i nie chcą decydować o swoich pieniądzach na bazie emocji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here