umowa o pracę tymczasową

Długie poszukiwania pracy zarobkowej zakończyły się tym, że została Ci zaproponowana oferta pracy tymczasowej? Zastanawiasz się czy warto z niej skorzystać? Dzisiaj przedstawimy Ci dokładne cechy umowy o pracę tymczasową. Poznasz swoje prawa oraz korzyści płynące właśnie z zawarcia tego rodzaju umowy, wbrew tego co sądzi większość ten rodzaj umowy posiada wiele zalet. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do dalszej części artykułu.

Czy warto?

Wiele osób, które znalazły się w podobnej sytuacji zastanawia się czy warto jest podejmować pracę tymczasową. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, która sprawdziła by się w każdym konkretnym przypadku. Wszystko tak naprawdę zależy od Twojej obecnej sytuacji, indywidualnych upodobań oraz preferencji.
Obecna sytuacja na rynku pracy nie jest zadowalająca, bezrobocie choć statystycznie z roku na rok maleje, to w dalszym ciągu duży procent naszych rodaków ma problem ze znalezieniem jakiegokolwiek zatrudnienia. Niektórzy z nich „łapią się” każdej pracy, nie zawsze korzystnej…
Umowa o pracę tymczasową tak jak i każda inna umowa o zatrudnienie zaopatrzona jest nie tylko w zalety ale także i wady. Na całe szczęście przeważają te dobre strony. Chcesz wiedzieć co mamy na myśli? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Warunki umowy o pracę tymczasową

Umowa o pracę tymczasową regulowana jest poprzez normy i przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Ten typ umowy swoją formą w zasadzie praktycznie nie różni się niczym od standardowych umów o pracę ale istnieją takie cechy charakterystyczne, dzięki którym jasno można stwierdzić, że dana umowa jest umową tymczasową.

1. Ten rodzaj umowy może zostać zawarty w różnych ilościach. Co to oznacza? Jeżeli masz możliwość oraz wystarczającą ilość czasu i chęci to możesz zatrudnić się w kilku firmach, czyli prościej mówiąc jednocześnie możesz być związany kilkoma umowami o pracę tymczasową. Niezwykle ważne jest aby w treści umowy zawarty został dokładny czas wykonywanych przez pracownika obowiązków zawodowych, określonych w umowie.

2. W przypadku umów zawieranych na okres dwóch tygodni obowiązuje trwający trzy dni robocze okres wypowiedzenia, umowy zawarte na jednej miesiąc objęte są tygodniowym okresem wypowiedzenia.

3. Osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę tymczasową, przysługuje okres 24 dni urlopowych, które można wykorzystać w ciągu jednego roku.
Uwaga! Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy, pracodawca ma prawo do odmówienia pracownikowi wzięcia urlopu, jeżeli ten wykonuje swoje obowiązki krócej niż sześć miesięcy.

4. W sytuacji kiedy decyzję o zwolnieniu podejmuje jednocześnie kilka-kilkanaście osób to pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia z tytułu „odprawy”.

umowa o pracę tymczasową

Co zyskuje pracownik podpisując umowę o pracę tymczasową?

Wyżej przedstawiliśmy Ci cztery najważniejsze cechy charakterystyczne określające umowę o pracę tymczasową, teraz skupimy się nieco bardziej na korzyściach wynikających z jej zawarcia.

Umowa o pracę tymczasową jest pewnego rodzaju umową o pracę, Ty jako pracownik masz prawo do odpłatnego urlopu, dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do płacenia składek ubezpieczeń społecznych do ZUS.
Zastanawiasz się jakie zalety ma jeszcze ten rodzaj umów? Do jednych z najważniejszych należy zaliczyć elastyczny czas pracy, pozostały wolny czas możesz śmiało wykorzystać na rozwijanie swoich pasji oraz dalszą naukę, jeżeli jesteś studentem. Ten typ zatrudnienia świetnie sprawdza się w przypadku młodych matek oraz osób, które posiadają innego rodzaju stałą pracę.
Kolejny punkt to pracodawca, a w zasadzie agencja pracy tymczasowej, to właśnie one zajmują się zatrudnianiem potencjalnych pracowników, dzięki czemu formalności są ograniczone do minimum. To po stronie agencji leży wypłata Twojego wynagrodzenia, sprawdzanie ilości przepracowanych przez Ciebie godzin oraz prowadzenie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co po odbyciu pracy tymczasowej?

Twoja kariera zawodowa wcale nie musi stanąć w miejscu, będąc zatrudnionym w oparciu o umowę tymczasową masz okazje do nabycia lub rozwinięcia dotychczas zdobytych umiejętności praktycznych. Jeżeli współpraca wraz z pracodawcą przebiegała w korzystnych warunkach to być może zaproponowana zostanie Ci stała posada lub kolejna umowa na okres tymczasowy.
Uwaga! Osoby zatrudnione na okres tymczasowy z jednym i tym samym pracodawcą mogą współpracować nie dłużej niż trzy lata, a łączny czas trwania wszystkich zawartych umów nie powinien przekroczyć okresu 18 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here