umowa o pracę na okres próbny

Przed Tobą pierwsza poważna rozmowa kwalifikacyjna? Denerwujesz się, zastanawiasz się czy poradzisz sobie z nowymi zadaniami, z którymi przyjdzie Ci się prawdopodobnie zmierzyć? Zupełnie nie potrzebnie, bowiem zanim podpiszesz umowę o pracę to zostaniesz zatrudniony na tzw. okres próbny. Jakie korzyści płyną z zatrudniania na okres próbny? Dzisiaj postaramy się nieco bardziej przybliżyć Ci specyfikę zawierania tego rodzaju umów – poznasz ich wady oraz zalety a także dowiesz się co czeka Cię potem. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Okres próbny czyli ile?

Umowy o pracę regulowane są przez normy oraz przepisy zawarte w kodeksie pracy. Z umowami na okres próbny najczęściej do czynienia mają osoby szukające zatrudnienia w zupełnie nowej dziedzinie.
W dzisiejszych czasach pracodawcy coraz chętniej korzystają z tego rodzaju umów o pracę, nie trwają one długo i nie są one tak zobowiązujące jak stałe umowy o prace.
Umowa o pracę na okres próbny, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące. W trakcie jej trwania pracodawca zobowiązuje się do opłacania składek ubezpieczeń społecznych (do ZUS) oraz zdrowotnych na rzecz pracownika, który w ramach wypełniania swoich obowiązków otrzymuje stałą pensję, której wysokość określona została w umowie.
Pracodawca musi także odprowadzać podatek od uzyskanych przychodów!

Umowa na okres próbny z korzyścią dla obydwu stron…

Ten rodzaj umowy wbrew nieprzychylnej opinii wielu ludzi ma więcej plusów niż minusów. Zastanawiasz się kto bardziej skorzysta na zawarciu umowy na okres próbny? Odpowiedź brzmi – obydwie strony zarówno pracodawca jak i pracownik!
Może zaczniemy od samej góry czyli szafa, podczas 3-miesięcznego okresu próbnego z pewnością będzie się uważnie przyglądał poczynaniom świeżo-upieczonego pracownika. Sprawdzi jak ten radzi sobie na poszczególnych stanowiskach po czym podejmie decyzję co do jego dalszej pracy w firmie lub innym przedsiębiorstwie.
A jak wygląda sprawa z punktu widzenia pracownika? Ten z kolei sprawdzi dotychczas zdobyte umiejętności a przede wszystkim oceni czy dana praca przynosi mu satysfakcję oraz zadowolenie. To świetny moment zwłaszcza dla studentów, którzy dopiero co zakończyli naukę i chcą rozwinąć swoje umiejętności praktyczne a niekiedy również i teoretyczne, wdrożyć się określony system pracy itp. Jeżeli uzna, że to nie jego „bajka” po upłynięciu trzech miesięcy ma możliwość poszukania innego zatrudnienia, które spełni jego oczekiwania. W odwrotnej sytuacji, będzie on musiał poczekać na decyzję pracodawcy o przedłużeniu współpracy bądź jej zakończeniu.

Czy umowę na okres próbny można wypowiedzieć?

Tak,jak najbardziej. W przypadku umów o pracę na okres próbny czas trwania jej wypowiedzenia trwa:
– trzy dni robocze, w przypadku kiedy osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki, krócej niż dwa tygodnie;
– tydzień, w przypadku kiedy osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki dłużej niż dwa tygodnie;
– dwa tygodnie, w przypadku kiedy osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki równe trzy miesiące.

Uwaga! Pamiętaj, że pracodawca w momencie składania wypowiedzenia nie jest zobowiązany do uzasadnienia wydanej przez siebie decyzji.

umowa o pracę na okres próbny
Co dalej?

Wielkimi krokami przybliżasz się do zakończenia swojej umowy na czas próbny, nie wiesz jak następnie potoczą się Twoje losy? Otóż są dwa rozwiązania – pracodawca podziękuje Ci za poświęcony czas i sumienną pracę ale niestety z powodu określonych przyczyn nie przedłuży umowy o pracę lub wręcz przeciwnie zaoferuje Ci umowę o pracę na czas określony bądź nieokreślony. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Już tłumaczymy – umowa o pracę na czas określony w swojej treści zawiera dokładną datę „od, do” wskazującą na konkretny okres pełnienia przez pracownika obowiązków zawodowych, w tym wypadku wraz z upływem ostatniego dnia terminu umowy, pracownik przestaje być zatrudniony w danej placówce.
Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najbardziej pożądanym typem umów o pracę przez osoby poszukujące zatrudnienia. Jak sama nazwa wskazuje w jej treści nie jest zawarta ostateczna data rozwiązania umowy, pracownicy związani z potencjalnym pracodawcą właśnie tym rodzajem umowy czują się o wiele bezpieczniej, łatwiej jest im także starać się o wysoki kredyt np. na mieszkanie lub dom.
Niezależnie od tego czy będzie to umowa na czas określony czy nieokreślony, to pamiętaj, że w każdym wypadku może zostać ona rozwiązana, poprzez złożenie wypowiedzenia. Okres trwania wypowiedzenia ściśle powiązane jest z okresem zatrudnienia pracownika.

Podsumowując, umowa o pracę na czas próbny przyniesie dużo dobrego zarówno pracodawcom jak i pracownikom, którzy w tym czasie będą mieli okazję lepiej się ze sobą poznać oraz sprawdzić jakość wykonywanych obowiązków. Choć umowa obowiązuje trzy miesiące to Twoja kariera w danym przedsiębiorstwie nie musi skończyć się w tym dniu, jeżeli w tym czasie dałeś z siebie wszystko a dodatkowo przełożony nie będzie miał do Ciebie żadnych zastrzeżeń możesz być pewny, że zostanie Ci zaoferowana umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here