Studia MBA

Właśnie ukończyłeś studia na kierunku ekonomii lub zarządzania? Chcesz podnieść podnieść swoje kwalifikacje oraz zdobyć dodatkową wiedzę i doświadczenie, które pomoże spełnić Ci marzenia o zostaniu cenionym przedsiębiorcą? Jeżeli tak to koniecznie rozważ decyzję o podjęciu studiów MBA. Co to takiego? Dla kogo powstały? Ile trwa i jak wygląda nauka na tym konkretnym kierunku? Odpowiedź na te jak i inne pytania znajdziesz poniżej.

Dla wielu z was prawdopodobnie ta nazwa jest obca, spokojnie nie ma w tym nic dziwnego… Ten kierunek studiów w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno ale od razu zyskał sporą rzeszę fanów. Szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród młodych biznesmenów i przedsiębiorców, którzy w tej branży dopiero stawiają pierwsze kroki lub wręcz przeciwnie – chcą rozwinąć i poszerzyć swoją wiedzę o nowe informacje oraz umiejętności w dziedzinie biznesu. Czym są studia MBA? O tym dowiesz się już za chwilę.

Kierunek MBA – co to takiego?

Zanim przejdziemy do tego czego nauczysz się na studiach MBA, zaczniemy od ich nazwy. MBA to skrót od angielskiej nazwy „Master of Business Administration” taki tytuł otrzymasz kiedy pozytywnie zaliczysz wszystkie egzaminy końcowe.
Program nauczania na kierunkowany jest na przygotowanie studentów do poprowadzenia własnego przedsiębiorstwa lub firmy, zarządzania kadrą pracowniczą oraz dostosowywania się i szybkiego reagowania na zmieniające się warunki na rynku pracy oraz gospodarki.

Studia MBA są studiami podyplomowymi, trwają zazwyczaj dwa lata czyli cztery semestry. Nauka z reguły odbywa się w trybie zaocznym (niestacjonarnym), studenci zobowiązani są do uczestnictwa w wykładach oraz ćwiczeniach w co drugi weekend (w sobotę oraz w niedzielę). Warto wspomnieć o tym, że na większości uczelni zajęcia prowadzone są w dwóch językach – polskim oraz angielskim.

Studia MBA
Dla kogo studia MBA?

Studia MBA są studiami podyplomowymi, czy takimi, które są swoistym uzupełnieniem studiów pierwszego i drugiego stopnia. Osoba wyrażająca chęci na zapisanie się na ten kierunek musi mieć zatem ukończoną szkołę wyższą – posiadać tytuł licencjata, magistra bądź inżyniera ale to nie wszystko. W trakcie rekrutacji pod uwagę brane jest również doświadczenie zawodowe absolwenta – im dłuższym stażem pracy możesz się pochwalić tym Twoje szanse na szybkie dostanie się na studia MBA wzrastają.
Aplikować mogą zarówno absolwenci kierunków ekonomicznych jak i tych zupełnie innych nie powiązanych z ekonomią, którzy właśnie w tym momencie postanowili nabyć nową specjalizację.
Studia MBA polecane są w szczególności tym osobom, które są już menedżerami lub znajdują się na stanowisku kierowniczym, chcą się podszkolić oraz zdobyć nowe umiejętności aby w niedalekiej przyszłości rozwinąć własny biznes.
W trakcie zajęć studenci przerabiają materiały z zakresu zarządzania, marketingu, księgowości oraz finansów.

MBA czy Executive MBA?

Niektóre uczelnie oferują studia MBA na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Różnią się one nie tylko programem nauczania ale przede wszystkim procesem rekrutacji. Aby dostać się na tradycyjne studia MBA wystarczy posiadać licencjat oraz minimum dwu-letnie doświadczenie zawodowe. W przypadku studiów Executive MBA osoba składająca papiery powinna wylegitymować się tytułem magistra oraz trzy-letnim doświadczeniem zawodowym.

Studia MBA w Polsce

Zastanawiasz się gdzie szukać najlepszych szkoleń z zakresu MBA w Polsce? Najlepszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie tego, gdzie opłaca się uczyć będzie zapoznanie się z ogólnodostępnym rankingiem szkół posiadających w swej ofercie studia podyplomowe z na kierunku MBA.
Rankingi te tego typu bazują na informacjach dotyczących zatrudnienia oraz wysokości uzyskiwanych zarobków przez osoby, które ukończyły studia MBA. Zanim wybierzesz uczelnię koniecznie sprawdź, która z nich może pochwalić się najlepszymi wynikami oraz osiągnięciami w zakresie szkolenia przyszłych przedsiębiorców.
Według rankingu pierwsze trzy miejsca należą do uczelni zlokalizowanych w stolicy naszego kraju – Warszawie a mowa tu o Szkole Głównej Handlowej, Akademia Leona Kozmińskiego oraz Międzynarodowe Centrum Zarządzania (Wydział Zarządzania UW). Pamiętaj, że to tylko trzy z całej masy uczelni oferujących szkolenia MBA – wybór jest naprawdę szeroki.

Podsumowując, studia MBA są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności przedsiębiorcze. Na zajęciach dowiesz się nie tylko jak należy radzić sobie w biznesie lub na stanowisku kierowniczym poznasz także mnóstwo inspirujących osób, które tak samo jak Ty marzą o tym aby w niedalekiej przyszłości odnieść sukces na skalę światową.
Posiadając dyplom ukończenia studiów MBA szybciej znajdziesz dobrze płatną pracę w renomowanej firmie lub dużym przedsiębiorstwie, pracodawcy cenią sobie wykwalifikowanych i wyszkolonych pracowników, którzy inwestują w siebie, w dalszym ciągu chcą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, mają w życiu określony cel oraz wielkie ambicje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here