Studia prawnicze

Dopiero co rozpocząłeś naukę w szkole średniej a już poważnie myślisz o swojej przyszłości. Gratulujemy Twoja postawa jest godna pochwały! W końcu to od wyników z egzaminu maturalnego zależy to czy dostaniesz się na swoje wymarzone studia. Chcesz zostać prawnikiem? Zastanawiasz się jak wygląda rekrutacja oraz nauka na tym kierunku studiów? W dzisiejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć Ci ten temat. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Prawo zaraz po medycynie uznawane jest za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Nauka wbrew pozorom nie jest taka prosta, aby zostać dobrym prawnikiem potrzeba czasu, poświęceń, wielu godzin spędzonych nad podręcznikami oraz zaangażowania. Jeżeli masz wątpliwości czy jest to zawód właśnie dla Ciebie, zastanów się dwa razy zanim złożysz papiery na wybraną uczelnię. Nie idź w ślady swoich kolegów lub pozostałych członków rodziny, kieruj się tylko i wyłącznie swoją własną intuicją.

Proces rekrutacji

Jeżeli poważnie myślisz o zawodzie prawnika, do nauki przyłożyć musisz się już w liceum. Na studia o tym kierunku dostają się jedynie najlepsi uczniowie, chętnych jest dużo a ilość wolnych miejsc znacznie ograniczona. Dużą rolę podczas rekrutacji odgrywają oceny z przedmiotów humanistycznych – języka polskiego, języka angielskiego, historię oraz WOS (wiedza o społeczeństwie). Dobrym sposobem na zwiększenie swoich szans na dostanie się na studia prawnicze jest przystąpienie do egzaminu maturalnego z jednego z wyżej wymienionych przedmiotów (najlepiej na poziomie rozszerzonym).
Papiery możesz złożyć zarówno na uczelnię państwową lub prywatną. Zanim jednak to zrobisz zachęcamy Cię do zapoznania się z rankingiem szkół wyższych oferujących studia o kierunku prawniczym – porównaj oceny, sprawdź opinie absolwentów tych szkół a następnie podejmij ostateczną decyzję.

Prawo nie dla każdego?

Studia prawnicze nie należą do najłatwiejszych, przez nie nie można od tak sobie przebrnąć. Aby wynik egzaminów był pozytywny studenci prawa muszą faktycznie wykazać się dużą wiedzą. W tym przypadku nie ma czasu na lenistwo oraz imprezy ze znajomymi z roku. Prawo wymaga poświęceń – decydując się na ten kierunek musisz liczyć się z tym, że większość swojego wolnego czasu spędzisz w bibliotece czytając grube podręczniki.
Główną cechą charakterystyczną przyszłego prawnika powinna być dobra pamięć – bez tego ani rusz! To czego się nauczysz bez wątpienia musi pozostać w Twojej głowie – normy, artykuły oraz przepisy prawne itp.
Oprócz dobrej pamięci prawnicy powinni umieć dobrze posługiwać się językiem zarówno naszym ojczystym jak i obcym. I nie chodzi tutaj tylko o słowo mówione ale również i pisane – Twoje wypowiedzi oraz pisma powinny być zrozumiane dla pozostałych osób.

Studia prawnicze
Jak wygląda nauka na studiach prawniczych?

Studia o kierunku prawniczym podobnie tak jak te medyczne trwają kilka lat. Są jednostopniowe a ich uwieńczeniem jest zdobycie tytułu magistra prawa. Studia prawnicze to pięć lat ciężkiej nauki, ale to nie wszystko. Po odbyciu studiów dodatkowo należy zdać wybraną przez siebie aplikację, dzięki której będziesz mógł wykonywać np. pracę jako prawnik, radca prawny, komornik, prokurator lub sędzia. Okres trwania aplikacji ściśle powiązany jest z konkretnym profilem.
Pierwszy rok studiów prawniczych w dużej mierze oparty jest na przyswajaniu wiedzy z zakresu podstaw prawa. Studenci poznają historię prawa oraz państwa, dowiedzą się czym było prawo rzymskie a także zaznajomią się z metodami prawoznawstwa oraz logiki prawnej. Jednym słowem – teoria, teoria i jeszcze raz teoria. Pierwszy rok studiów poświęcony jest na dokładne przygotowanie studentów do prawidłowego wdrożenia się w cały temat.
Na drugim roku poznasz wszystkie przepisy związane z prawem karnym, cywilnym oraz administracyjnym. Trzeci rok studiów prawniczych to przerobienie materiałów z zakresu postępowania administracyjnego, cywilnego oraz administracyjno-gospodarczego. W trakcie trzeciego roku przyszli prawnicy zdają tzw. proseminaria, które mają duży wpływ na wybór ostatecznego profilu przed złożeniem aplikacji.
Studenci prawa na czwartym roku swoich studiów skupiają się na prawie finansowym, handlowym oraz pracy.
Piąty rok studiów poświęcisz natomiast na pisanie swojej pracy magisterskiej oraz przygotowanie się do złożenia właściwej aplikacji.

Ile kosztują studia prawnicze?

Niestety ten kierunek jest jednym z najdroższych (ok.5000-6000 zł rocznie) ale tutaj uspokajamy ta inwestycja na pewno Ci się zwróci. Większość szkół wyższych oferuje możliwość spłaty czesnego w kilku dogodnych ratach. Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o stypendia socjalne a z kolei Ci najzdolniejsi o stypendia naukowe.

Podsumowując, studia prawnicze nie należą do najłatwiejszych. Samo dostanie się na ten kierunek jest niekiedy bardzo trudne a późniejsza droga z nauką oraz przyswajaniem wiedzy i nowego doświadczenia wymaga od studentów dużego skupienia i uwagi. Nie mniej jednak z roku na rok chętnych przybywa, rynek pracy w dalszym ciągu się rozwija przez co wzrasta zapotrzebowanie na adwokatów, radców, sędziów itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here