Serwer w szkole

0
2735

Czy szkoła potrzebuje serwera? Ależ tak! Obecnie cała komunikacja z rodzicem wyszła z dzienniczków papierowych do platform internetowych. Oceny wpisywane są w system, co sprawia, że każdy rodzic może podejrzeć oceny swojego dziecka. Do tych wszystkich czynności potrzebny jest wydajny i niezawodny serwer, który ochroni dane.

Jak wybrać serwer dla szkoły?

Zazwyczaj podczas dokonywania tego wyboru głównym czynnikiem jest stosunek jakości do ceny. Co więc oprócz odpowiedniej ceny? Serwery dla szkoły powinny być solidne, niezawodne, trwałe i bezpieczne. Wbrew pozorom na co dzień szkoły przetwarzają duże ilości danych. Od informacji o uczniach, przez oceny, uwagi, wiadomości do rodziców czy prowadzenie lekcji na tablicach interaktywnych.

Ponieważ szkoły zazwyczaj nie posiadają szaf serwerowych, umieszczenie w nich serwera Rack staje się niemożliwe. Dlatego lepszym wyjściem wydają się serwery Tower. Na czym polega różnica? Rack oraz Tower to rodzaje obudowy. Serwery typu Rack wyglądają jak dawne odtwarzacze DVD i umieszczane są w specjalnych szafach przeznaczonych do ich przechowywania. Natomiast typ Tower wyglądem przypomina komputer stacjonarny, co sprawia, że mogą być umieszczone w sali komputerowej, bądź innym pomieszczeniu. Wydajność takich serwerów wcale nie jest mniejsza od serwerów Rack.

rack

Przykład serwera, który dedykowany jest szkołom

W skrócie: cena adekwatna do jakości, wysoka wydajność i niezawodność oraz ochrona danych. Te wszystkie cechy posiadają serwery Dell T330. To jednoprocesowy serwer, który daje zapasowe zasilanie będące doskonałym zabezpieczeniem podczas awarii zasilania. Można zainstalować w nim aż 8 dysków twardych SAS i SSD. Dyski te i zasilacze występują jako hot-plug, a to wraz z modułem zdalnego zarządzania iDRAG8 sprawia, że serwer ten jest doskonały do obsługi oddziałów szkół. Dlatego, że kontrolę nad serwerem można zdalnie prowadzić.

Serwer Dell T330 posiada nowoczesny procesor Intel Xeon E3-1200 v6, pamięć DDR4, która jest skalowalna do 64GB, kontrolery PERC serii 9 oraz dyski SAS 12 GB/s z szybkim interfejsem.  Wszystkie te parametry dają szkołom gwarancje bezpieczeństwa danych,  szybkiego dostępu oraz minimalnej awaryjności serwera.

Dlaczego Tower a nie Rack?

Głównie z braku potrzeby posiadania dużej serwerowni oraz kompaktowości serwera Tower. Mimo iż Tower wydaje się masywny i duży, jest to nieprawda. Ponieważ szkołom znacznie łatwiej jest wygospodarować miejsce na serwer Tower niż na szafę serwerową Rack. W przypadku T330 wystarczy niewiele miejsca na przykład w pracowni komputerowej lub pokoju nauczycielskim. Natomiast w przypadku serwera w szafie, potrzebna jest już większa ilość miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here