Podręczniki przedszkolne - co ważne przy ich wyborze?

Każdy z nas, kto posiada dziecko lub dzieci doskonale wie, jak to jest chcieć dla swoich pociech jak najlepiej. Matki i ojcowie nieustannie ze wszystkich swoich sił i możliwości starają się zapewnić własnym pociechom optymalne warunki i przestrzeń do ich rozwoju. Poszukują więc ku temu różnych środków i technik. W związku z tym często wśród odpowiedzialnych rodziców słyszy się poruszanie tematu podręczników przedszkolnych.

Dlaczego warto korzystać z podręczników przedszkolnych?

Podręczniki dla dzieci pięcioletnich czy sześcioletnich w ostatnim czasie są dosyć popularne. To za sprawą tego, że mogą one stanowić  ciekawą i naprawdę efektywną metodę wspierania rozwoju naszych dzieciaków. Dzięki prawidłowo  i mądrze dobranym ćwiczeniom, zadaniom oraz mini zabawom w nich zawartym każde z dzieci w wieku pięciu lub sześciu lat może odpowiednio pobudzać swój mózg. Takie ćwiczenia mogą mieć niemały wpływ na późniejsze radzenie sobie dzieci z wyzwaniami edukacyjnymi, jakie już niedługo postawi przed nimi szkoła podstawowa. Tego typu praca i regularne pobudzanie naszych rozwijających się maluchów może rewelacyjnie wpłynąć również na ukształtowanie ich kreatywności, pobudzanie wyobraźni oraz wzmacnianie samooceny. Zatem jak widać, nie chodzi tylko o przyswajanie pewnych umiejętności i wiedzy o charakterze twardym i konkretnym,  które dane podręczniki mają za zadanie przekazać, ale także mowa tutaj o umiejętnościach i kompetencjach miękkich.

Jaki powinien być dobry podręcznik przedszkolny?

Wybór podręczników dla pięciolatków oraz sześciolatków  bez wątpienia nie jest wyborem łatwym. Obecny rynek pomocy edukacyjnych jest bardzo zróżnicowany i bogaty w tyle podręczników dla dzieci w wieku przedszkolnym, że zwyczajnie można się w tym wszystkim pogubić. Warto zatem wiedzieć, na jakie cechy dobrze jest zwrócić uwagę podczas takich zakupów. Po pierwsze, podręcznik przedszkolny powinien być kolorowy i interesujący. Podobnie jak z zabawkami -im bardziej szalona i pełna kolorów, tym chętniej dziecko po nią sięgnie. Drugą istotną kwestią jest różnorodność ćwiczeń, zabaw, opisów i wszystkiego, co w danej książce zawarte. Pamiętajmy, że przedszkolaki nie lubią sie nudzić. Niech więc nauka przed rozpoczęciem szkoły będzie dla nich wciąż zaskakująca, kreatywna, pobudzająca do myślenia i wymyślania. Przejrzyjmy więc podręcznik przed zakupem i zwróćmy uwagę, czy spełnia on i to kryterium. Idąc dalej, należy zastanowić się, czy mimo kolorystyki oraz różnorodności podręcznik, który wpadł nam w ręce nadal jest czytelny i przejrzysty. To ważne, gdyż niektóre wydawnictwa przedszkolne czasami przesadzają z wymienionymi wyżej elementami, co sprawia, że dana książka przestaje być jasna dla kilkulatków. Ciekawe propozycje podręczników dla dzieci w wieku przedszkolnym znaleźć można na przykład na tej stronie internetowej: https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Przedszkole_Szesciolatki_Olek-i-Ada_Pakiet-9736.html

Podsumowując, podręczniki przedszkolne to skuteczne pomoce uprawniające funkcje rozwojowe u dzieci pięcioletnich i sześcioletnich. Warto je stosować w pracy z małym dzieckiem, jednak zakup takich podręczników powinien być poprzedzony orientacją, które z wielu dostępnych będą dla naszego dziecka optymalne. Pamiętajmy o kolorach, różnorodności i przejrzystości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here