Kurs tańca dla początkujących

Taniec rozumiany jest na różne sposoby, dla jednych to prawdziwa pasja, sztuka i sposób na życie, dla innych sposób na utrzymanie dobrej kondycji i sylwetki, jeszcze inni widzą zaś w nim pomysł na zawarcie nowych znajomości i poprawę samopoczucia. Kto ma rację? Wszyscy. Bez względu na to, jaki kurs tańca wybierzemy, możemy być pewni całej gamy korzyści dla zdrowia, koordynacji ruchowej, postawy, wyglądu i pewności siebie. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Jak wybrać odpowiednią technikę tańca i przygotować się do zajęć, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę na parkiecie? Podpowiadamy!

Od początku – dlaczego warto zapisać się na kurs tańca?

Zalety, jakie niesie ze sobą regularny taniec można wymieniać przez długi czas. Co więcej ma on wpływ nie tylko na wygląd i kondycję, ale także samopoczucie. Przede wszystkim kurs tańca spokojnie może zastąpić trening aerobowy, cechuje się więc podobnymi korzyściami. Poprawia pracę serca, zapobiegając chorobom takim jak niedokrwistość, dotlenia wszystkie tkanki i narządy wewnętrzne w organizmie, a także znacząco poprawia kondycję i wytrzymałość organizmu. Podczas tańca w ruch wprawione są niemal wszystkie grupy mięśniowe, a wysiłek który wkładany jest w ich pracę powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, a w efekcie likwidację zbędnych kilogramów. Ponadto regularne zajęcia na kursie tańca zwiększają świadomość ciała i koordynację ruchową, powodując, że czujemy się bardziej pewnie i lekko w swoim ciele, nabieramy gracji, elastyczności i zaczynamy przybierać na co dzień właściwą postawę ciała. Na koniec warto podkreślić także zbawienny wpływ tańca na samopoczucie i pokłady energii. Poprawia krążenia krwi wpływa bowiem na organizm, niwelując uczucie zmęczenia i znużenia.

Jakie rodzaje kursów tańca mamy do wyboru?

Rodzajów i odmian tańca jest tak wiele, że trudno wrzucić je do jednego worka. Dzięki temu jednak mamy gwarancję tego, że bez trudu uda się wybrać kurs tańca, odpowiadający indywidualnym potrzebom i predyspozycjom. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się główną klasyfikację tańca na towarzyskie i nowoczesne. Na czym polega różnica?

Taniec towarzyski

Taniec towarzyski, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tańczeniem w parze. Dziesięć z nich podzielonych jest na tańce standardowe i latynoamerykańskie i podlegają one ocenom na turniejach tanecznych. Pozostałe nazywane są tańcami użytkowymi, i należą do nich chociażby bachata salsa, swing, twist, rock and roll, kizomba, czy tango argentyńskie. Większość z nich oferowanych jest przez różnorodne szkoły tańca w całym kraju. Pozostałe z nich to:

Tańce standardowe

 • Tango
 • Quickstep
 • Foxtrot
 • Walc angielski
 • Walc wiedeński

Tańce latynoamerykańskie

 • Samba
 • Rumba
 • Cha-cha
 • Jive
 • Paso doble

Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny, podobnie jak współczesny, wywodzi się z baletu. W odróżnieniu od tańców towarzyskich charakteryzuje się jednak brakiem konkretnych wytycznych i sztywnych reguł, dlatego też często można spotkać się z różnymi jego wariacjami i odmianami, jak tańce solo, całe choreografie, czy mieszanki różnych stylów. W tańcu nowoczesnym nacisk kładzie się na formę ekspresji i możliwość wyrażenia emocji za pomocą tańca, dlatego też powstają wciąż nowe kursy tańca i style, modyfikujące dotychczas znane techniki. Do najpopularniejszych tańców z tej grupy zalicza się:

 • Dancehall
 • Jazz
 • Breakdance

Który kurs tańca wybrać?

Ilość możliwości może przyprawiać o zawrót głowy nowicjuszy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na parkiecie. Jak w tym gąszczu rodzajów i technik wybrać kurs tańca, który idealnie będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom? Należy więc odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Na wstępie warto określić po co rozpoczynamy naukę w szkole tańca, aby zrzucić kilka kilogramów, zyskać pewność siebie, czy też po prostu dobrze się bawić? Nie mniej ważny jest typ naszego temperamentu. Osoby szybkie i energiczne o wiele lepiej bawić się będą na zajęciach latino lub tańcu nowoczesnym, z kolei bardziej nieśmiałe i wycofane osoby, chcące nabrać pewności siebie powinny rozważyć kurs tańca kizomby lub salsy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here