Jak radzić sobie z bezsennością

Jeśli masz problemy ze snem, rano budzisz się zmęczony, ciągle przebudzasz się w nocy, albo w ogóle nie możesz zasnąć, to znak, że dopadła Cię bezsenność. Na szczęście są sposoby, by się z nią uporać i wrócić do zdrowego, regularnego rytmu dnia i nocy. Jak poradzić sobie z bezsennymi nocami i odzyskać energię, tak niezbędną do życia?

Aby odzyskać kontrolę nad snem przede wszystkim trzeba odkryć, co wywołuje jego zaburzenia. Cała masa czynników ma wpływ na to, jak spijmy, na szczęście można je dość łatwo zdiagnozować.

Zdrowe życie na co dzień

Prowadzenie zdrowego trybu życia oznacza tyle, co pamiętanie o stałej porze snu i zapewnienie sobie jego odpowiednią ilość. Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 8 godzina na dobę. Aby łatwiej było zasnąć należy przewietrzyć pokój, obniżyć jego temperaturę i zainwestować w pościel z naturalnych tkanin. Nie można kłaść się spać głodnym ani przejedzonym, niewskazane jest stosowanie używek, alkoholu i narkotyków. Picie kawy ogranicz do godzin porannych, pamiętaj o ruchu w ciągu dnia i koniecznie wyłącz komputer i telefon na godzinę przed planowanym pójściem spać. Ekrany smartfonów i śledzenie Internetu nie jest dobrym pomysłem, jeśli doskwierają Ci problemy ze snem. Lepiej sięgnij po książkę. Wyciszenie się jest kluczem do dobrego snu. Unikaj nocnych hałasów, a jeśli nie da się inaczej – przeproś się ze stoperami do uszu.

Mętlik w głowie

Jeśli nie możesz spać, bo w Twojej głowie jedna myśl goni drugą, stresujesz się albo zamartwiasz, nie ma innej rady. Koniecznie musisz uporać się z problemami emocjonalnymi, bowiem tkwienie w nich nie pomaga Ci wypocząć. Rozpraw się z demonami i postaraj się unikać stresu. Dopiero wtedy, gdy się wyśpisz możesz nabrać energii do życia, która uświadomi Ci, że wiele problemów generujemy sami, bez powodu. Jedynym powodem jest często właśnie zmęczenie wywołane niedostateczną ilością snu. Jeśli to konieczne, idź do specjalisty, zapisz się na terapię psychologiczną. Być może wystarczy wygadać się przyjaciółce, ale jeśli nie, sięgnij po profesjonalną pomoc i rozpocząć leczenie bezsenności

Idź do specjalisty

Są jednak przypadki, gdy to wszystko nie pomaga. Wtedy koniecznie idź do lekarza. Ten przeprowadzi dokładny wywiad i zleci niezbędne badania. Jeśli wyeliminuje wszelkie czynniki wywołujące zaburzenia, a Ty nadal będziesz cierpieć na bezsenność, skieruje Cię na terapię. Podczas rozmów z psychoterapeutą przepracujesz to, co tkwi w Tobie głęboko. Być może leczenie bezsenności, będzie wymagało także przyjmowania leków. Pamiętaj, że tylko oddanie się w ręce specjalistów może Ci pomóc, dlatego nie zwlekaj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here