Inwestowanie w fundusze ETF

Fundusze ETF są jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. Rozwiązanie to jest adresowane nie tylko do doświadczonych inwestorów, ale również do osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Na czym polega handel ETF i czy jest opłacalny? Sprawdźmy te i wiele innych istotnych kwestii.

Inwestowanie w fundusze ETF – na czym polega, czy jest bezpieczne i opłacalne? Wyjaśniamy!

Każdy, kto choć pobieżnie zna rynki finansowe spotkał się na pewno z pojęciem funduszy ETF. W środowisku inwestorów uchodzą one za sprawdzone narzędzie, które pozwala na osiągnięcie zysku przy zachowaniu rozsądnego poziomu ryzyka. W fundusze ETF inwestują zarówno duże instytucje, jak i osoby indywidualne. 

Fundusze ETF – co to takiego?

Nazwa funduszy ETF pochodzi od angielskiego sformułowania Exchange Trader Fund, które na polski można przetłumaczyć po prostu jako fundusze indeksowe. W praktycznym wymiarze fundusze ETF odzwierciedlają sytuację na światowych giełdach, których dotyczą. W tym aspekcie mowa przede wszystkim o indeksach giełdowych związanych między innymi z akcjami, obligacjami, surowcami, walutami oraz wieloma innymi instrumentami finansowymi. Fundusze ETF są zarządzane w sposób pasywny, należą do sektora inwestycji zbiorowych, a ich specyfika powoduje, że są stawiane przez ekspertów pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a akcjami giełdowymi. 

Jak można inwestować w fundusze ETF?

W fundusze ETF może zainwestować każdy. Na rynku działają zarówno duże podmioty finansowe, w tym banki, jak i mniejsi inwestorzy indywidualni, dla których ETF są szansą na zakup udziałów, których nie byliby w stanie nabyć samodzielnie. Charakterystyczne dla funduszy ETF jest bowiem emitowanie przez nie tzw. jednostek uczestnictwa. Ich nabywcy stają się udziałowcami określonej części aktywów należących do funduszu i mogą nimi swobodnie zarządzać. Zebrane od nabywców pieniądze fundusz ETF inwestuje później w wybrane instrumenty, a udziałowcy mogą w każdej chwili kupić kolejne akcje lub sprzedać te, które posiadają. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i inwestować w fundusze ETF przejdź tutaj i sprawdź szczegóły. 

Fundusze ETF – największe zalety 

Fundusze ETF są zarządzane przez profesjonalistów, którzy posiadają sporą wiedzę oraz doświadczenie. Nie dziwi więc, że są traktowane jako jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania, którą cechuje ponadto spora elastyczność, niski próg wejścia oraz niewielka liczba formalności, jaką musi spełnić inwestor. Ogromne znaczenie ma również pełna transparentność oraz to, że udziałowcy mogą na bieżąco reagować na zmieniające się warunki rynkowe. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here