Druk etykiet samoprzylepnych

Etykiety wykonane z folii i papierów samoprzylepnych posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Używane są obecnie w wielu firmach, między innymi jako etykiety produktowe, logistyczne, informacyjne. W jaki sposób drukuje się etykiety samoprzylepne?

Druk fleksograficzny

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest fleksograficzny druk etykiet samoprzylepnych. Technika ta polega na zastosowaniu elastycznych form drukowych oraz farb szybkoschnących. Ma szerokie zastosowanie, między innymi używana jest w przygotowywaniu opakowań papierowych czy foliowych. Także używana jest przy tworzeniu etykiet samoprzylepnych.

Ta metoda druku najlepiej sprawdza się przy większych nakładach, ponieważ druk fleksograficzny wymaga przygotowania indywidualnej formy. Gdy konieczne jest wykonanie dużych ilości etykiet papierowych i foliowych, fleksografia to najczęściej wybierana technika.

Druk offsetowy

Druga opcja to druk offsetowy, który także ma szerokie zastosowanie. Podobnie jak fleksografia wymaga on wykonania indywidualnego elementu – matrycy, która przekazuje następnie obraz na nawierzchnię.

Pod względem zastosowania druk etykiet samoprzylepnych offsetem jest także rekomendowany dla dużych wolumenów, jednak jest on wybierany rzadziej niż fleksograficzny.

Druk cyfrowy

W ramach druku cyfrowego wyróżnia się kilka metod. Do przygotowywania czarno-białych i kolorowych etykiet można wykorzystać zwykłe drukarki cyfrowe – urządzenia biurowe, ale również sprzęt specjalistyczny, na przykład drukarki wykorzystujące technologię UV.

Tego typu druk można przeprowadzić bezpośrednio w firmie, która zostanie wyposażona we właściwe maszyny drukujące. Ze względu na wyższe koszty jednostkowego druku metoda ta polecana jest głównie w przypadku małych nakładów.

Druk termiczny

W końcu etykiety samoprzylepne drukuje się z wykorzystaniem metody druku termicznego. Wymaga ona wykorzystania odpowiednich urządzeń oraz etykiet termicznych. Druk może być wykonany na etykietach czystych lub z przygotowanym zadrukiem, na przykład z logo firmy.

Tą metodą najczęściej drukuje się etykiety od razu przed ich zastosowaniem, na przykład są to etykiety logistyczne używane w transporcie, etykiety dla wag, etykiety zawierające kody kreskowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here