Czy asertywności można się nauczyć?

Asertywność to niezwykle popularne hasło, zwłaszcza wśród osób zainteresowanych rozwojem osobistym, podnoszeniem własnych umiejętności społecznych i karierą. Zwłaszcza w środowisku biznesowym asertywność zrobiła niesamowita furorę w ostatnich latach i wielu z nas słyszało, że bez niej ani rusz w biznesie. Sprawdzamy skąd popularność tego pojęcia, na czym właściwie polega asertywność i czy w rzeczywistości asertywności możemy się nauczyć.

Czym jest asertywność?

Jest to termin z dziedziny psychologii oznaczający posiadanie i wyrażanie w sposób bezpośredni i nie raniący innych własnego zdania. W zakres tego pojęcia wchodzi również samoświadomość co do emocji i postaw, które odczuwamy i zajmujemy – jest to element niezbędny, aby z jednej strony zachować własne zdanie, a jednocześnie nie naruszać praw i psychicznego komfortu innych osób.

Dlaczego asertywność jest tak ważna?

Asertywność to podstawowa cecha współżycia społecznego. Pozwala nam zarówno realizować własne potrzeby i interesy, jak też je komunikować w sposób, który nie będzie nikogo ranił i nie zjedna nam wrogów. Cecha ta nabiera znaczenia zwłaszcza w życiu zawodowym, gdyż w świecie z coraz większą liczbą obowiązków, pędzącym ciągle do przodu, asertywność pozwala zachować work life balance i zbudować pozytywne relacje w środowisku pracy. Cecha ta wspiera nas również w radzeniu sobie ze stresem i prowadzi do mniejszych napięć przy wykonywaniu codziennych obowiązków.

Jak pokazują badania, osoby uchodzące za asertywne są również postrzegane jako bardziej profesjonalne i takie, na których można polegać.

Czy asertywności można się nauczyć?

Asertywność jest cechą nabytą, oznacza to że rozwijać ją można przez całe życie i de facto każdy z nas rozwija ją każdego dnia mierząc się z sytuacjami społecznymi w domu i w pracy. Są jednak również specjalne programy, które nazywamy treningiem asertywności, które pozwalają szybciej rozwinąć zachowania asertywne. Szczególną rolę odgrywają szkolenia i kursy pozwalające już za stosunkowo niewielki budżet uczestniczyć w zajęciach grupowych, które dodatkowo mogą być ukierunkowane na trening zachowań asertywnych w miejscu pracy, tematy związane z radzeniem sobie ze stresem, czy też efektywną komunikację interpersonalną. Listę tego typu szkoleń z asertywności można znaleźć m.in. na stronie https://eventis.pl/szkolenia/asertywnosc Inną metodą wspierającą trening asertywności jest czytanie odpowiednich lektur, czy też uczestnictwo w zajęciach psychoterapeutycznych, a także grupach wsparcia, klubach dyskusyjnych itp.

Należy pamiętać, że bycie asertywnym i postępowanie asertywne to dosyć trudna sztuka, ale raz opanowana, procentuje przez całe życie. Badania pokazują, że ludzie asertywni mają wysoki poziom satysfakcji z życia, lepiej rozwijają swoją inteligencję emocjonalną, umiejętności komunikacji i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. Zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here