7 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę zakładając firmę
  1. Motywacja

Zastanów się dlaczego właściwie chcesz założyć firmę. Jesteś zmęczony pracą na etacie czy po prostu nie lubisz szefa? Nie możesz znaleźć pracy czy jesteś zbyt wybredny i żadna oferta ci nie pasuje? A może chcesz się uniezależnić? Masz własny pomysł na biznes? Czujesz, że to jest to? Przygotuj się na ciężką pracę.

  1. Biznesplan

Rozplanuj działania, wylicz przewidywane koszty i spodziewane zyski. Pomyśl o wariantach minimum i maksimum, i o tym, jak można między nimi balansować. Dzięki dobremu biznesplanowi będziesz w stanie ewaluować działalność swojej firmy i ocenisz, co działa, a co wymaga poprawek.

  1. Rynek

Zrób analizę rynku. Rozejrzyj się dookoła, dosłownie lub w przenośni, i zobacz, czy nie tworzysz bytów ponad miarę. Być może wcale nie ma zapotrzebowania na towary lub usługi, które chcesz zaoferować albo jest już inna firma, która zajmuje się dokładnie tym samym. Zastanów się, czym możesz się wyróżnić, co możesz zmienić – albo poszukaj innego rynku.

  1. Lokalizacja i lokal

Choć każda firma potrzebuje siedziby, to niektóre z powodzeniem możesz prowadzić z własnego domu, bez dodatkowych lokali. W innych z kolei lokal jest kluczem – nie można być stomatologiem bez gabinetu dentystycznego czy fryzjerem bez salonu. Zadbaj o dobrą lokalizację lokalu usługowego i o jego wyposażenie. Zastanów się nad umiejscowieniem biura: będziesz tam musiał trzymać dokumentację, a być może przyjmować partnerów biznesowych lub klientów.

  1. Księgowość

Na początku najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów. Zatrudnienie firmy zajmującej się księgowością pozwoli ci skupić się na biznesie, a dokumenty przekaże specjalistom. Współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami, na przykład z dobrym biurem rachunkowym z Poznania, w przypadku pracy w stolicy wielkopolski, pozwoli ci rozkręcić biznes i odciąży cię ze żmudnego siedzenia nad papierami.

  1. Pieniądze

Aby rozpocząć działalność, trzeba mieć pewien kapitał początkowy. Można wspomóc się kredytem bankowym, jednak warto rozejrzeć się za dofinansowaniami. Jest ich wiele – od przeróżnych programów unijnych, przez lokalne akcje wspierania przedsiębiorczości w regionie, po szeroko zakrojone programy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w skrócie PARP. Odwiedź ich stronę, by dowiedzieć się więcej i znaleźć potrzebne wsparcie.

  1. Podatki

Każda firma musi odprowadzać podatki, ale wcześniej właściciel musi zdecydować się na któryś z dostępnych sposobów opodatkowania. W zależności od sektora dostępne opcje są różne, jednak najpopularniejsze jest opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Poza tym istnieje jeszcze opodatkowanie na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Dodatkowo rozliczać podatek można co miesiąc, co kwartał lub w sposób uproszczony.

Skomplikowane? Istotnie, założenie firmy nie jest zadaniem prostym, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów. Ich doświadczenie niechybnie ułatwi start w trudnej rynkowejn rzeczywistości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here