Zimbabwe

Zimbabwe to kraj w południowej Afryce. Od południa sąsiaduje z Republiką Południowej Afryki, od północy z Zambią, od zachodu z Botswaną, a od wschodu z Mozambikiem. Stolicą Zimbabwe jest miasto Harare położone na północnym wschodzie państwa. Planując wakacje w Afryce, warto wybrać ten kraj, jako cel swojej podróży. Zwiedzając Zimbabwe, musimy odwiedzić kilka miejsc, które są obowiązkowe podczas podziwiania tego wspaniałego miejsca.

1. Wodospady Wiktorii. 

Mieszczą się na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Należą do siedmiu cudów natury i położone są w Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii. W 1989 roku zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Składają się z 3 części – Głównej, Tęczowej i Wschodniej. Woda z wielkim hukiem spada z wysokości 108 metrów. Szerokość wodospadów to aż 1,7 km. Wodospady odkryte zostały w 1855 roku przez szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstone’a. Jest to absolutny numer jeden w naszej podróży po Zimbabwe. Niezapomnianą atrakcją może być także przelot helikopterem nad wodospadem, który możemy sobie wykupić.

2.  Safari 

Safari to obowiązkowa atrakcja dla miłośników zwierząt. Możemy się na nie wybrać do Parku Narodowego Matabo oraz do Parku Narodowego Hwange.

Park Narodowy Matabo.

Podróżując samochodem po terenie parku, będziemy mogli z bliska podziwiać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Do mieszkańców parku należą m.in. lamparty (jest ich bardzo dużo), nosorożce, orły czarne, zebry, żyrafy, lwy. Na terenie parku występuje około 320 gatunków fauny. Matabo jest najstarszym parkiem w Zimbabwe.

Park Narodowy Hwange.

Jest to królestwo słoni. Jest ich tutaj aż 40 000. Ponadto możemy tu zobaczyć żyrafy, zebry, lwy czy zagrożone wyginięciem likaony. Jest to największy park w Zimbabwe, w związku z czym krajobraz jest tutaj bardzo zróżnicowany. Znajduje się tu pustynia, sawanna, tereny skaliste i akacjowe lasy. Na terenie parku działa też organizacja pomocy likaonom – Painted Dog Research. Tych dzikich psów pozostało zaledwie około 7 tysięcy na świecie. Drobnym datkiem pieniężnym możemy wspomóc działanie organizacji.

3. Statkiem po jeziorze Kariba.

Jezioro Kariba to największy sztuczny zbiornik na świecie – ma długość 220 m i szerokość 40 km. Na rzece mieści się również największa na świecie tama. W okolicy rzeki utworzył się ekosystem, który jest rajem dla wielu zwierząt – słoni, hipopotamów, krokodyli i wielu gatunków egzotycznych ptaków. Rejs statkiem może trwać nawet dwa dni. Nocleg spędzimy na statku wyposażonym w pokoje z łazienkami.

4. Park narodowy Rhodes Nyanga. 

W parku znajduje się wiele punktów widokowych, z których możemy podziwiać piękno przyrody. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Zimbabwe – góra Mount Nyangani (2593 m n.p.m.) oraz najwyższy w Zimbabwe, a drugi w Afryce wodospad Mutarazi (762 m). W parku mieszka wiele zwierząt, które możemy spotkać podczas spaceru. Są to m.in.: małe antylopy, małpy samango.

5. Stolica kraju – Harare. 

Podczas zwiedzania miasta obowiązkowo musimy wjechać na najwyższy punkt w metropolii – Harare Kopje. Z jego szczytu możemy podziwiać stolicę z góry, a także mamy widok na ogromny targ owocowo-warzywny Mbare Musika. W mieście możemy kupić wiele regionalnych pamiątek, zwiedzić muzea i galerie.

6. Ruiny wielkiego Zimbabwe. 

Jest to wielki kompleks, zwany też „Domem z kamieni”. Zajmuje obszar 750 ha. Pochodzi on najprawdopodobniej z XI – XV wieku i jest do dziś wielką zagadką dla naukowców. Archeolodzy nie są zgodni co do tego, kto wzniósł te budowle. W ruinach odnaleziono kilkanaście figurek ptaków, które posiadały dziób sokoła, a ich nogi przypominały kształtem ludzkie dłonie.

7. Miasto Bulawayo. 

Drugie pod względem wielkości miasto Zimbabwe. Zobaczymy tu wiele zabytków epoki kolonialnej, między innymi Bulawayo Club. Jest to słynny klub dla dżentelmenów. W mieście warto zwiedzić ratusz z XIX w., a także dworzec kolejowy. Bulawayo był ostatnim miastem, w którym poprowadzono kolei, w ramach budowy drogi, która prowadziła przez całą wschodnią Afrykę – od Kapsztadu do Kairu.

8. Góry Vumba. 

Jeśli lubicie górskie wędrówki, warto przejść szlakami gór Vumba. Położone są one na wschodzie kraju. Wśród gór mieści się ekskluzywny hotel, który gości znakomite osobistości z całego świata. Jedną z nich była królowa Elżbieta II. Piękne krajobrazy przyciągają miłośników gór, fotografów i rzesze turystów spędzających w tym kraju wakacje. Nazwa gór oznacza w języku Szona (język kraju Zimbabwe) mgłę i określane są one także górami mglistymi.

9. Spacer z lwami. 

Egoztyczne wakacje? Afryka kojarzona jest głównie z dzikimi zwierzętami, żyjącymi tam na wolności. W Zimbabwe, oprócz podziwiania zwierząt z samochodu podczas safari, możesz spacerować w towarzystwie lwów. Na terenie licznych parków narodowych pod opieką doświadczonych strażników, możesz pospacerować po buszu w bliskim towarzystwie lwów. Podczas spaceru może nawet uda ci się pogłaskać młodego lwa, na co pozwalają strażnicy. Ze względu bezpieczeństwa taki spacer możliwy jest po ukończeniu 15 roku życia, a także trzeba mieć minimum 1,5 m wysokości. Taki spacer to na pewno niezapomniana przygoda do końca życia.

10. Spływ kajakiem po rzece Zambezi.

Jeżeli nie masz lęku przed wodą i lubisz adrenalinę, ta atrakcja jest dla ciebie. Spływ kajakiem przez wzburzone i spienione progi rzeki Zambezi. Ich ciekawe nazwy – Pralka, Sądny dzień, Terminator, Schody do Nieba, Oblivion, nawiązują do przeżyć, jakie możemy napotkać podczas spływu.

Zimbabwe to bardzo urozmaicony kraj, pod względem krajobrazu i kultury. Posiada ciekawą historię, wiele pięknych miejsc i niepowtarzalny klimat. Spędzisz tu niezapomniane chwile. Czarny kontynent to miejsce pełne magii i tajemniczości. Wspaniała kultura dzikich plemion, ich zwyczaje, rytuały są owiane pięknem i swojego rodzaju czarem.  To miejsce, gdzie nowoczesność miesza się z ezoterycznością miejsc ukrytych głęboko w  buszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here