Studia zaoczne

Absolwenci szkół średnich bardzo często stają przed trudną decyzją jaką jest wybór studiów. Wiele osób zastanawia się nad tym co będzie lepsze i korzystniejsze. Studia zaoczne czy może jednak dzienne? Co wybrać? W dzisiejszym artykule zajmiemy się nieco bardziej tematem studiów niestacjonarnych, przedstawimy oraz pokrótce omówimy ich zalety oraz wady. Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części.

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to z pewnością dla wielu z was jedna, z najtrudniejszych decyzji jaką przyszło wam podjąć w dotychczasowym życiu. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu chodzi tu o Twoją przyszłość. Studia będą miały duży wpływ na to jak dalej potoczy się Twoje życie a przede wszystkim kariera zawodowa.
Oprócz kierunku niezwykle istotny jest tryb nauczania, bowiem do wyboru masz studia niestacjonarne (zaoczne) oraz stacjonarne (dzienne). Tak jak wspominaliśmy wyżej dzisiaj skupimy się studiach zaocznych. Za chwilę dowiesz się czy są one gorsze od dziennych i kto powinien z nich skorzystać.

Dla kogo studia zaoczne?

Studia niestacjonarne, czyli takie gdzie zajęcia odbywają się w weekendy, cieszą się równie dużą popularnością co studia stacjonarne.
Według ostatnio przeprowadzonych badań co czwarty absolwent szkoły średniej. Studia zaoczne powstały z myślą o tych osobach, które aktualnie z przyczyn losowych zmuszone zostały do podjęcia pracy, dzięki temu rozwiązaniu zajęcia nie będą kolidowały z codziennymi obowiązkami.

Jednak nie tylko osoby pracujące mogą wybrać właśnie ten tryb nauczania. Nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów dziennych? Nie chcesz czekać na następną rekrutację, która odbędzie się dopiero za rok? Najprostszym rozwiązaniem całej tej sytuacji będzie zapisanie się na ten sam kierunek tylko, że w trybie zaocznym.

A może należysz do grona osób ambitnych, które chcą studiować dwa różne kierunki? Jeżeli tak to pamiętaj o tym aby zajęcia z kierunku tzw. „głównego” odbywały się normalnie – czyli od poniedziałku do piątku a zajęcia z drugiego, dodatkowego – w weekendy.

Studia zaoczne
Kiedy odbywają się zajęcia?

To, że zajęcia w przypadku studiów niestacjonarnych odbywają się w weekendy to już z pewnością wiesz ale czy wiedziałeś o tym, że są to dwa weekendy w miesiącu.
Zjazdy w większości uczelni zaplanowane są zazwyczaj w co drugą sobotę oraz niedzielę. Tutaj niestety musisz przygotować się na to, że za każdym razem będą to dwa długie oraz intensywne dni. Studenci zobowiązani są bowiem uczestniczyć w zajęciach praktycznych oraz wykładach od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora.
Tak samo jak w by to miało miejsce, kiedy zdecydowałbyś się na studia dzienne tutaj również każdy semestr kończy się sesją egzaminacyjną. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że egzaminy zazwyczaj odbywają się innych terminach np. w dniach od poniedziałku do piątku.


Czy nauczanie w trybie zaocznym jest gorsze od nauczania w trybie dziennym?

Jesteśmy przekonani, że to pytanie pojawiło się w głowie każdego, kto stoi przed dokonaniem wyboru pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi. To jeden z popularnie krążących mitów. Tak mitów, bowiem program nauczania w obydwu przypadkach jest taki sam. Osoby studiujące zaocznie zobowiązane są do przerobienia tego samego materiału co osoby ze studiów dziennych. Niestety minusem dla wielu jest to, że w przypadku studiów niestacjonarnych osoby uczące się z racji ograniczonej liczby godzin zajęć zobowiązane są do samodzielnego przerobienia większości materiałów.

Kierunek i cena studiów zaocznych

Studia niestacjonarne umożliwiają ukończenie dowolnego kierunku studiów – prawa, ekonomii, informatyki, pedagogiki, architektury a niekiedy także i medycyny na dowolnym stopniu.
W tym przypadku do wyboru masz:
– studia I stopnia, czyli licencjackie bądź inżynierskie, które trwają zazwyczaj trzy-cztery lata;
– studia II stopnia, czyli popularna magisterka, która w zależności od wybranego kierunku trwa od półtora roku do dwóch lat;
– studia III stopnia, to tzw. studia doktoranckie, tutaj czas trwania nauczania waha się w granicach od dwóch do czterech lat;
Oprócz wyżej wymienionych istnieją również studia podyplomowe, które są uzupełnieniem studiów licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich, czyli tych I i II stopnia. W ostatnich czasach cieszą się one dużą popularnością.

Kolejnym minusem studiów zaocznych może być ich wysoka cena, choć wydawać by się mogło, że zajęć jest mniej bo tylko 4 pełne dni w miesiącu to niekiedy ich koszt, zwłaszcza na popularnych kierunkach znacznie przewyższa tradycyjną (dzienną) formę nauczania.
Wysoką opłatę za czesne należy uiszczać jak zwykle co semestr. Jeżeli masz ograniczony budżet to jednorazową zapłatę możesz rozłożyć na dużo niższe comiesięczne raty. Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej polecamy skorzystanie z stypendiów socjalnych lub naukowych – z tych skorzystać mogą natomiast osoby, które pochwalić się mogą bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Podsumowując studia zaoczne, jak wszystko mają swoje zalety oraz wady. Zanim wypełnisz papiery rekrutacyjne rozważ wszystkie „za i przeciw” a następnie podejmij decyzję jak najlepszą dla siebie. Zwróć uwagę na wszystkie kwestie poruszone przez nas w dzisiejszym artykule, dobrze się zastanów bowiem od tego w dużej mierze będzie zależała Twoja przyszłość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here