Studia podyplomowe

Właśnie stałeś się absolwentem studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich ale w dalszym ciągu czujesz potrzebę samorozwoju – doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania zdobytej do tej pory wiedzy? Dzisiaj podpowiemy Ci dlaczego warto zapisać się na studia podyplomowe. Chcesz wiedzieć dla jakich osób są one ukierunkowane? Co zyskasz a co stracisz? O tym wszystkim już za chwilę.

 

Jakie osoby mogą zapisać się na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe powstały z myślą o tych wszystkich osobach, które są absolwentami uczelni wyższych, czyli są po studiach licencjackich, magisterskich oraz inżynierskich. Jeżeli więc uznasz, że chcesz w znacznym stopniu poszerzyć wiedzę z jakiegoś konkretnego zakresu to zapisanie się na studia podyplomowe będzie dla Cibie najlepszym rozwiązaniem.
Studia podyplomowe trwają z reguły nie dłużej niż dwa lata. Po ich zakończeniu otrzymasz świadectwo a nie dyplom tak jak ma to miejsce w przypadku np. studiów licencjackich. Niektóre uczelnie wymagają od absolwentów napisania pracy podyplomowej, którą później trzeba również obronić.

Wiek nie ma znaczenia!

Zdziwiony? Zupełnie niepotrzebnie! Jeżeli studia skończyłeś nawet pięć lat temu, masz lat czterdzieści a nawet pięćdziesiąt to w dalszym ciągu możesz zapisać się na studia podyplomowe – pamiętaj złotą zasadę, „na naukę nigdy nie jest za późno”.

Zalety studiów podyplomowych!

Główną zaletą studiów podyplomowych jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w danym zakresie w stosunkowo nie długim czasie. Dodatkowo zajęcia w większości przypadków odbywają się w soboty i niedziele tak by nie kolidowało to np. z pracą lub innym kierunkiem studiów.

Jesteś pielęgniarką lub przedsiębiorcą z wieloletnim doświadczeniem? Szukasz prostego sposobu na uzupełnienie dotychczas zdobytej wiedzy? Chcesz wiedzieć wszystko na temat nowinek w swoim zawodzie? Studia podyplomowe z pewnością Ci w tym pomogą, oprócz poszerzenia wiedzy masz możliwość także dokształcenia się w konkretnej specjalizacji, która np. ułatwi Ci zmianę pracy na lepszą.
Posiadając świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z pewnością dużo łatwiej i szybciej znajdziesz, dobrze płatną oraz wymarzoną pracę. Twój przyszły pracodawca bez wątpienia doceni fakt, że nie poprzestałeś jedynie na edukacji wyższej. Pracownik, który stawia na siebie i własne umiejętności jest w cenie!

Studia podyplomowe

Koszty związane z „podyplomówką”

Tutaj niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na całkowity koszt zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności na studiach podyplomowych jest bardzo zróżnicowany, bowiem składa się na niego wiele różnych czynników.

Jednym z nich jest wybór miejsca gdzie rozpoczniesz studia podyplomowe. W większym mieście, zapisanie się na renomowaną uczelnię będzie zdecydowanie droższą inwestycją ale mniej na uwadze to, że jest to pewnego rodzaju inwestycja w siebie, która z pewnością Ci się opłaci i zwróci z nawiązką w niedalekiej przyszłości. Warto również wspomnieć o tym, że nie w każdym mieście znajdziesz kierunek odpowiedni dla siebie, znaczna część osób zmuszona jest dojeżdżać do miasta oddalonego nawet o kilkadziesiąt kilometrów od swojego miejsca zamieszkania.

Kolejny czynnik to popularność danego kierunku, długość przeprowadzanych zajęć oraz wykładowcy. Na popularne studia będzie się dostać z pewnością trudniej, a i koszt z nimi związany może być nieco wyższy ale podobnie jest w przypadku kierunków na które jest mniejszy popyt. Studia podyplomowe na które chce się zapisać ograniczona ilość osób, mogą być równie drogie co te popularne a niekiedy ich cena będzie o połowę wyższa.

Niezależnie od tego co wybierzesz i na jakie studia się zdecydujesz możesz liczyć na wsparcie zarówno ze strony państwa jak i swojego obecnego pracodawcy. Bardzo często zdarza się tak, że to właśnie pracodawcy dbają o to aby ich kadra zdobywała nową wiedzę i szlifowała nabyte do tej umiejętności, dofinansowanie pracownika, który chce zapisać się na studia podyplomowe w dzisiejszych czasach to już standard. Jeżeli jeszcze nie rozmawiałeś ze swoim szefem, koniecznie zrób to jeszcze dziś!

A co byś powiedział na „podyplomówkę” za którą nie trzeba płacić i jest w pełni bezpłatna? Myślisz, że nie ma nic za darmo? Nic bardziej mylnego, niektóre kierunki studiów podyplomowych są częściowo a niekiedy w całości refundowane przez środki państwowe lub unijne. Wystarczy tylko, że w wybranej przez siebie uczelni złożysz odpowiednie wnioski i możesz rozpoczynać naukę!

Nadal masz wątpliwości czy nie zmarnujesz swojego cennego czasu – otóż podpowiadamy, nowej wiedzy i umiejętności nigdy za wiele. Jeżeli lubisz się uczyć a odbyte już studia, były dla Ciebie ciekawą przygodą, która za szybko się skończyła to dalszy rozwój i inwestycja w siebie są jak najbardziej wskazane.
Dzięki nim nie tylko się doszkolisz i przyswoisz wiele ciekawych informacji, studia podyplomowe ułatwią oraz przyspieszą znalezienie Ci nowej lub dużo lepszej pracy, być może dostaniesz awans i Twoje dotychczasowe życie całkowicie się odmieni…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here