studia w danii

Z roku na rok coraz większa grupa absolwentów szkół średnich podejmuje decyzję o tym aby nie podejmować studiów w Polsce ale za granicą. I nie ma w tym nic dziwnego, poziom nauczania na uczelniach w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Dania, Francja czy USA jest zdecydowanie na dużo wyższym poziomie. Dzisiaj opowiemy nieco więcej na temat studiowania w Danii. Zastanawiasz się jakie warunki należy spełnić? Jak wygląda nauka oraz proces rekrutacji na duńskie uczelnie? Poniżej znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania oraz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Na studiowanie za granicą decydują się tylko najodważniejsi maturzyści. Jedni wyjazd na studia traktują jako przygodę życia, drudzy zaś jako szansę na lepszą przyszłość. Jako absolwent duńskiej szkoły wyższej dobrze płatną pracę znajdziesz nie tylko w Danii czy w Polsce ale także w każdym innym kraju Unii Europejskiej. W Danii istnieje wiele prestiżowych anglojęzycznych uczelni, na które co roku aplikuje kilkanaście tysięcy studentów różnych narodowości. Do wyjazdu na studia za granicę, jak do każdego innego należy się odpowiednio przygotować. Od czego zacząć?

Znajdź odpowiednie studia dla siebie!

Podejmując decyzję o wyjeździe na studia do Danii musisz wiedzieć o jednej bardzo ważnej kwestii a mianowicie, dla obcokrajowców chcących kształcić się w Danii szkoły wyższe oferują kierunki anglojęzyczne, dlatego też powinieneś umieć biegle się nim posługiwać zarówno w mowie jak i piśmie. Jeżeli znasz język duński to śmiało możesz składać aplikację na kierunki często wybierane przez rodowitych Duńczyków!
Zastanawiasz się gdzie szukać informacji o systemie nauczania w Danii? Najprostszym sposobem będzie wpisanie w wyszukiwarkę google hasła „studia w Danii dla „, po chwili Twoim oczom ukażą się najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez polskich uczniów szkoły wyższe w całej Danii.

Porównaj ze sobą te najbardziej interesujące Cię oferty, zasięgnij opinii znajomych lub innych osób, które studiowały właśnie w tym kraju, sprawdź jakie warunki należy spełnić aby dostać się na daną uczelnię oraz jak przebiega proces rekrutacji, bowiem każda szkoła, w zależności od wybranego profilu kieruje się różnymi kryteriami wyboru.
Studia w Danii są studiami w pełni bezpłatnymi, aby zapisać się na studia I stopnia wymagane jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz pozytywny wynik z egzaminów maturalnych. Dodatkowo każdy kandydat powinien wykazać się biegłą znajomością języka angielskiego lub duńskiego.
W Danii wyróżnić możemy dwa rodzaje studiów, pierwszym z nich są studia AP Degree, gdzie nauka trwa dwa lata, drugie to natomiast cztero-letnie studia BA Degree.

studia w danii
Poszukaj mieszkania

Kiedy wybierzesz już uczelnię na której w niedługim czasie rozpoczniesz naukę to teraz musisz zastanowić się nad jeszcze jedną i niezwykle ważną kwestią. Po samym podtytule możesz się domyślać, że chodzi nam o miejsce Twojego przyszłego zamieszkania. Najbardziej opłacalnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie wynajęcie mieszkania na okres trwania studiów, jeżeli wybierasz się na studia z grupką swoich przyjaciół nic nie stoi na przeszkodzie ku temu abyście zamieszkali wszyscy razem. Wtedy koszty związane z czynszem oraz innymi opłatami rozdzielone zostaną na kilka osób co z pewnością ułatwi Wam comiesięczne dokonywanie opłat.
Jeżeli nie stać Cię na wynajęcie mieszkania to możesz zameldować się w jednym z domów studenckich, znajdujących się nieopodal wybranej przez Ciebie uczelni. Duńskie Akademiki w większości przypadków wymagają uiszczenia stałej cotygodniowej lub comiesięcznej opłaty.

Znajdź pracę lub złóż podanie o stypendium

Dodatkowe pieniądze na studiach przydają się zawsze. Jeżeli chcesz samodzielnie opłacać czynsz za mieszkanie bądź akademik to najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie sobie pracy. Duńscy pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają młodych studentów zarówno tych krajowych jak i zagranicznych. Ucieszy Cię z pewnością fakt, że zarobki w Danii są znacznie wyższe niż u nas w Polsce. Pracując nie tylko opłacisz czynsz ale zapewnisz sobie godne życie.
Duńskie uczelnie często przeprowadzają specjalne spotkania, na których to można poznać właścicieli oraz pracowników różnych firm i przedsiębiorstw – być może Twoja osoba wzbudzi zainteresowanie i ktoś zaproponuje Ci pracę o jakiej właśnie marzyłeś – pamiętaj, życie jest pełne niespodzianek!

W czasie trwania studiów możesz starać się o przyznanie Ci stypendium, w skrócie „SU”. Jeszcze do niedawna korzystać z niego mogli tylko i wyłącznie studenci posiadający obywatelstwo duńskie. Obecnie funkcjonujące prawo upoważnia wszystkich studentów, którzy są obywatelami krajów Unii Europejskiej do starania się o przyznanie wsparcia finansowego od państwa duńskiego na cele edukacyjne. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat programy stypendialnego, to polecamy Ci skontaktowanie się bezpośrednio z daną uczelnią.

Teraz kiedy już wiesz jakie kroki należy podjąć oraz na co trzeba zwrócić uwagę planując rozpoczęcie nauki za granicą cały okres gorących przygotowań upłynie Ci w miłej i spokojnej atmosferze. Skorzystaj z naszych wskazówek i spełnij swoje marzenia o studiach w Danii – to co na pierwszy rzut oka wydaje się być niemożliwe tak naprawdę jest w zasięgu Twoich rąk!,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here