Studia przez internet: wady i zalety studiowania online

0
1563

Pandemia COVID-19 nie pozostała bez wpływu na rynek edukacyjny. Aktualnie niemal wszystkie zajęcia odbywają się zdalnie. Szkoły i uczelnie wyższe szybko przystosowały swoją ofertę do aktualnych warunków. Czy warto z niej skorzystać?

Jak wyglądają studia przez internet?

Studia przez internet to nie nowość. Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 niektóre uczelnie proponowały ten model nauki swoim studentom, choć – co warto zaznaczyć – nie cieszył się on szczególnie dużą popularnością. Dziś nauka zdalna to rzeczywistość. Czym studia online różnią się od tradycyjnych zajęć? Absolwenci szkół średnich lub wyższych składają dokumenty na wybrane kierunki (np. management studia) przez internet, a następnie za pośrednictwem sieci uczestniczą w zajęciach. Jak wyglądają ćwiczenia i wykłady online?

Uczelnie dysponują specjalnymi platformami e-learningowymi. To dzięki nim studenci mają kontakt z wykładowcami. Platformy pozwalają na interakcję studentów i wykładowcy, dzięki czemu umożliwiają wymianę poglądów, doprecyzowanie niezrozumiałych kwestii czy udostępnianie materiałów. Prowadzący mają też możliwość sprawdzenia, czy studenci aktywnie uczestniczą w zajęciach i czy są do nich przygotowani – możliwe jest m.in. odpytanie wybranych osób, co może zastąpić inne formy weryfikacji wiedzy.

Jakie zalety mają studia online?

Studia online to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które chcą zaoszczędzić na dojazdach do siedziby uczelni. W zależności od wybranego trybu studiów można w ten sposób zaoszczędzić nawet dziesiątki godzin tygodniowo. To jeden z głównych atutów zajęć prowadzonych zdalnie. Pozostałe często wymieniane zalety to:

  • Oszczędności finansowe. Studiowanie online oznacza brak wydatków na transport. Studenci mogą zrezygnować również z akademika czy wynajmowanego mieszkania i wrócić do rodzinnego domu.
  • Dostęp do materiałów przez całą dobę. W dowolnym momencie istnieje możliwość ponownego przesłuchania wykładu. Również materiały dodatkowe studenci mogą pobrać w każdej chwili, na długo po zakończeniu zajęć.
  • Elastyczność. Studia online dają możliwość pogodzenia życia zawodowego z nauką. Student może zapoznać się z omówionym na zajęciach czy wykładzie materiałem w dowolnym momencie.

Wybór studiów online może być korzystny dla absolwentów chcących pogodzić studiowanie dwóch kierunków. Także osoby mające czasochłonne hobby powinny być zadowolone z możliwości samodzielnego układania swojego grafiku.

Czy studia przez internet mają wady?

Studia to znacznie więcej niż pogłębianie wiedzy z zakresu wybranej dziedziny – to też życie studenckie. Trudno ukrywać, że zdalna nauka utrudnia nawiązywanie nowych znajomości. Studenci z reguły ograniczają swoje kontakty z kolegami i koleżankami z roku do spraw związanych z danym przedmiotem. Inne minusy studiów w trybie online to:

  • Konieczność utrzymania samodyscypliny. Trudno o nią, gdy na zajęcia nie trzeba dojeżdżać, skrzętnie notować słów wykładowcy, a nawet wstawać z łóżka. Dostęp do materiałów w dowolnym momencie nie sprzyja wyrobieniu sobie nawyku regularnej nauki.
  • Brak praktycznych zajęć. Cechą charakterystyczną niektórych kierunków są np. zajęcia w laboratorium. Studia online z naturalnych względów uniemożliwiają ich przeprowadzenie – studenci zdobywają zatem tylko wiedzę teoretyczną.
  • Problemy techniczne. Niestety, nie wszystkie platformy e-learningowe działają niezawodnie. Pojawić mogą się też problemy z internetem. Problemy techniczne są szczególnie dokuczliwe podczas zaliczeń czy prowadzenia dyskusji z wykładowcą.

Część kadry wykładowczej to osoby starsze, nieporuszające się pewnie w środowisku cyfrowym. Może pojawić się kłopot z nawiązaniem kontaktu z tymi wykładowcami. Będzie to problem dla osób, które są na etapie przygotowywania pracy dyplomowej.

Czy warto studiować online?

Nauka zdalna ma zarówno zalety, jak i wady. Dziś dostępny jest jednak tylko ten tryb nauki. Nie oznacza to, że studia online są gorsze od dziennych czy zaocznych – to pełnowartościowe studia, które kończą się uzyskaniem dyplomu, tytułu zawodowego lub naukowego. Program jest dostosowany do możliwości technicznych, ale wykładowcy wciąż mają prawo wymagać od studentów obecności na zajęciach i przygotowania z danego zakresu tematycznego. Studentów obowiązują też wszystkie egzaminy, które mogą być pisemne lub ustne.

Mimo że studiowanie na odległość wymaga większej dyscypliny, to jest to sposób na podniesienie swoich kompetencji, a w przyszłości znalezienie lepszej pracy. Uczestnicząc w zajęciach, student ma szansę zdobyć wiedzę, pogłębić swoje zainteresowania i nabyć praktyczne umiejętności, które przydadzą mu się w życiu zawodowym. Jest to również rozwiązanie bardziej przystępne finansowo, gdyż nie wymaga codziennych dojazdów na uczelnię czy przeprowadzki. Czynniki te warto rozważyć, decydując o wyborze kierunku studiów w trybie online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here