Malowanie proszkowe a malowanie natryskowe

Obie metody malowania są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Którą wybrać? Zależy to od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są elementy, jak również od budżetu. Podpowiadamy, czym różni się każda z metod.

Malowanie elementów rożnego rodzaju w warunkach przemysłowych zazwyczaj przebiega z wykorzystaniem jednej z dwóch metod – proszkowej lub natryskowej. Każda z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Poniżej znajdziesz szczegółowe objaśnienia obu technik i tego, kiedy można je stosować. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji, jaka metoda będzie korzystniejszym wariantem w przypadku Twoich wyrobów.

Malowanie proszkowe – na czym polega?

Nazwa tej techniki ma źródło w konsystencji farby, która jest w niej wykorzystywana. Ma ona postać proszku, który nakłada się na powierzchnię danego elementu przy użyciu specjalnego urządzenia. Następnie tak przygotowany przedmiot umieszcza się w piecu. Wysoka temperatura przyczynia się do topnienia proszku, a w konsekwencji – jego polimeryzacji. Metoda ta gwarantuje utrwalenie farby, która przybiera formę odpornego na czynniki zewnętrzne lakieru. Nie ulega on destrukcji pod wpływem warunków atmosferycznych czy chemicznych. Dlatego malowanie proszkowe zaleca się szczególnie w przypadku elementów przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Tak przygotowane, będą opierać się procesom korozyjnym. Jeśli szukasz sprawdzonego producenta, który wykorzystuje tę metodę, sprawdź metaltech.pl.

Malowanie natryskowe – na czym polega?

W przypadku tej techniki, płynną farbę nakłada się na powierzchnię danego elementu z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Wysokie ciśnienie pozwala na efektywne i równomierne nałożenie farby. Jest to tania metoda, która może jednak przyczyniać się do powstawania zacieków.  Częściej wykorzystuje się ją w przypadku wyrobów przeznaczonych do użytku wewnętrznego.

Malowanie proszkowe i natryskowe – co wybrać?

Niewątpliwą zaletą malowania proszkowego jest szybkość całego procesu i oszczędność materiału, a w konsekwencji – również i pieniędzy. Dzięki temu, że powstające przy jej wykorzystaniu odpady możesz wykorzystać ponownie, jest też bardziej ekologiczna. Nie możesz jednak zastosować go na innych materiałach niż aluminium, mosiądz, żeliwo czy stal. Produkty wykonane z innych surowców powinny być malowane techniką natryskową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here