Jaka jest najlepsza zanęta na ryby

Czy istnieje zanęta idealna? Taka, którą można byłoby zastąpić wszystkie inne? Niestety nie. Wędkarstwo to nie magia, a więc nie da się stworzyć jednej mikstury, która sprawi, że wszystkie ryby będą do niej lgnęły. Istnieje za to wiele ciekawych rozwiązań, tworzonych specjalne pod konkretne gatunki czy metody, które zapewniają wysoką skuteczność połowu. Jakie to zanęty? Dowiesz się z naszego artykułu!

Czy zanęta na ryby jest konieczna?

Każdy doświadczony wędkarz potwierdzi, że skuteczność wabienia ryb i utrzymywania ich w łowisku w dużej mierze zależy od zanęty. Ważne, by była ona dobrze dopasowana pod względem rodzaju i miała naprawdę dobry skład. Powinna wyróżniać się charakterystycznymi walorami zapachowymi. Aromat zanęt odgrywa bardzo ważną rolę. Szczególnie, kiedy są one stosowane nawet kilka dni przed połowem ryb, gdy chce się przyzwyczaić je do nowej zanęty. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy zanęta na ryby jest konieczna, powinna być zawsze twierdząca.

Która zanęta na ryby jest najlepsza?

Zanęty ogólnie można podzielić na sypkie oraz bazujące na ziarnach. Pierwsze z nich miesza się z wodą i tworzy niewielkie kulki, które następnie należy wrzucić do łowiska. Z kolei zanęty ziarniste w składzie mają kukurydzę, pęczak oraz dodatki zapachowe. Są nieco tańsze, jednak często nie zapewniają takiej samej skuteczności, jak zanęty sypkie.

Zanęty różnią się również pod względem zastosowania. Te używane w jeziorach będą miały inny skład niż przygotowane do zastosowania w rzekach czy kanałach. Inne rodzaje stosuje się także dla poszczególnych pór roku.  Zanęty można również dopasować do konkretnych gatunków ryb:

  • Karpie – w przypadku tego gatunku najlepiej jest wybierać zanęty bazujące na płatkach owsianych, mące kukurydzianej, herbatnikach mielonych, bobie oraz wanilii.
  • Leszcze – te ryby najlepiej nęcić na: mąkę kukurydzianą, kaszę, bułkę tartą, płatki owsiane lub suchy chleb.
  • Karasie – tutaj najlepszą zanętą będzie, np. intensywnie pachnący cukier wanilinowy, słonecznik mielony, śruta kukurydziana, bułka tarta lub otręby pszenne, a także dżdżownice.
  • Liny – ten gatunek najczęściej nęci się na: mielone orzechy arachidowe, płatki owsiane, zmieloną bułkę, sproszkowany karmel czy kaszę kukurydzianą, a także czerwone robaki.
  • Płocie – lubią mąkę kukurydzianą, bułkę tartą, zmielone orzechy arachidowe oraz zmielone ciepłe pieczywo.
  • Sumy – ten gatunek najczęściej nęci się na zanęty z dodatkiem zwierzęcych wnętrzności oraz krwi.

Ile kosztuje zanęta na ryby?

Zanęty na ryby mogą kosztować od 10 do nawet 70 zł. Od czego zależy cena produktu? Przede wszystkim od tego, kto je produkuje. Wysokogatunkowe przynęty od znanych i cenionych na całym świecie marek będą droższe od tych proponowanych przez mniej znanych czy początkujących producentów. Dużo zależy także od serii zanęty, jej przeznaczenia, a także pojemności opakowania. Co więcej, warto także zainwestować w rakietę zanętową, którą rzuca się na wodę. Wtedy otwiera się i rozprasza zanętę równomiernie po powierzchni wody.

Zanęta na ryby – jak zrobić samemu?

Zanętę dla ryby można zrobić samodzielnie. Wymaga to jednak doświadczenia w połowie ryb, znajomości poszczególnych gatunków czy specyfiki łowisk. By stworzyć naprawdę skuteczną zanętę, warto podejść do tematu bardzo wnikliwie i wziąć pod lupę każdy z elementów, który składa się na zanętę.

Otóż podstawa zanęty, czyli inaczej baza powinna składać się z takich składników, jak bułka tarta lub chleb. Następnie mamy wypełniacz, którym może być zarówno mąka jęczmienna czy kasza manna, jak i piasek, glina czy ziemia. Bardzo istotne są także składniki smużące, czyli na przykład torf, a także składniki pobudzające, czyli słonecznik mielony, otręby lub płatki owsiane. Kluczowymi składnikami, o których pisaliśmy powyżej, są oczywiście aromaty. To one w dużej mierze odpowiadają za to, czy ryba podpłynie do zanęty. W tym celu najczęściej wykorzystuje się olejki zapachowe, zioła oraz przyprawy. Do stworzenia własnej zanęty z pewnością przyda Ci się także mieszadło do zanęty, którego używa się z wiertarką lub wkrętarką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here