Jak rozbudzić w dziecku chęć do nauki języków obcych

Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata. W pierwszych latach życia przeżywają zachwyt różnymi rzeczami nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Z przyjemnością uczą się nowych rzeczy. Niestety to my, dorośli, w nich ten entuzjazm zabijamy. Jak to zmienić?

Nauka przez zabawę

Badacze zajmujący się związkiem nauczania, edukacji i struktury naszego mózgu, bardzo wyraźnie podkreślają, że entuzjazm, wyrzut dopaminy, stymulacja odpowiednich obszarów w naszym mózgu to elementy, które nie tylko zachęcają do nauki, lecz także czynią ją także znacznie skuteczniejszą. O kreatywności w szkole już kilkanaście lat temu pisał sir Ken Robinson, który stał się jednym z symboli walki o nową szkołę. Założenia te są aktualne w każdej dziedzinie wiedzy, także przy nauczaniu języków obcych. Wystarczy zamienić nudne ćwiczenia na kolejnych stronach podręcznika na angielskie piosenki, wspólne oglądanie bajek, krótkich filmów, odgrywanie scenek oraz szereg innych zabaw, które tak naprawdę są nauką. 

Angielski dla dzieci i młodzieży w Wieliczce – https://earlystage.pl/pl/szkola/wieliczka pracuje w oparciu o takie założenia i efekty są zdumiewające. Dzieci chętniej się uczą, przychodzą na zajęcia, są podczas nich zaangażowane zaangażowane. Wszystko dlatego, że dobrze się bawią, ich mózg cały czas jest stymulowany, ale i zachęcany do aktywności, a to z kolei powoduje, że zalewa go dopamina wywołująca poczucie szczęścia. 

Bez kar i przymusu

Tradycyjna szkoła wymusza stawianie ocen. Te niestety często bywają demotywujące. Ich zdobywanie wiąże się ze stresującymi kartkówkami, sprawdzianami, testami, które często bazują na zapamiętywaniu listy słówek. Zamiast działać motywująco, tego typu formy sprawdzania wiedzy przynoszą odwrotny efekt, wzmacniając w uczniach dodatkowo motywację zewnętrzną, zamiast wewnętrznej. 

W dobrej szkole językowej (zobacz: https://earlystage.pl/) możesz liczyć na to, że nie będzie w niej negatywnego oceniania. Testy są oceniane procentowo, co jest informacją dla ucznia i rodzica o tym, ile dziecko już potrafi i nad czym jeszcze musi popracować. Uczeń będzie doceniony za swoje starania, a nie poddawany presji, która demotywuje i zniechęca do nauki.  Zapisanie dziecka do dobrej szkoły językowej opartej o nowoczesne metody pracy i oceniania może zadziałać na nie motywująco i pokazać nowe oblicze nauki języka. 

W domu 

Proces nauki języka nie kończy się na zajęciach, ale ma także swoją kontynuację poza nimi. Jeśli chcesz w dziecku rozbudzić prawdziwą pasję do angielskiego, to spróbuj przemycić do waszych codziennych aktywności język angielski. Możecie wspólnie obejrzeć bajkę po angielsku i o niej podyskutować, podczas wspólnego gotowania w formie zabawy możecie trenować nazywanie składników i czynności, śpiewając angielską piosenkę możecie próbować ją tłumaczyć. Taka niewinna zupełnie, pozbawiona przymusu obecność angielskiego w domu z pewnością pomoże jeszcze bardziej zachęcić dziecko do nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here