metodyki zarządzania projektami
Fot. Pexels.com

Zarządzanie czasem i projektami jest ważne w kontekście skutecznego i sprawnego działania. Zwłaszcza jeśli do wykonania mamy wiele obowiązków lub zarządzamy zespołem ludzi. Przedstawiamy sprawdzone metodyki zarządzania projektami. Z nimi uda Ci się doprowadzić projekt do końca.

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/metodyki-zarzadzania-projektami/

Czym są metodyki zarządzania projektami?

Jest to zbiór metod, które przyczyniają się do zrealizowania ustalonego celu, najczęściej ustalanych przy pomocy tych właśnie metod. Chodzi o terminowe oraz sprawne zakończenie projektu.

Chodzi także o dostosowanie pracy do możliwości kadrowych oraz sprzętowych. W takiej sytuacji dużą rolę odgrywa to czy projekt realizowany jest zdalnie czy fizycznie w biurze. Każdy element ma tutaj znaczenie.

Jakie są popularne metodyki zarządzania projektami?

Metoda klasyczna nadal jest jedną z najpowszechniejszych. Dzieli pracę na analizę i realizację. Na etapie analizy należy konkretnie zaplanować pracę. Wchodzi w to także ustalenie różnych etapów projektu oraz terminów ich realizacji.

Pomimo tego, że metoda klasyczna jest powszechna coraz więcej firm od niej odchodzi. Obecne środowisko jest zbyt dynamiczne dla tej metody.

Metody zwinne, nazywane często ogólną nazwą Agile, w której skład wchodzą Scrum, Lean i Kanban zyskuje bardzo dużą popularność. Zwłaszcza w korporacjach. Wiąże się to ze reagowaniem na jakiekolwiek zmiany lub problemy na każdym etapie projektu. Agile zakłada także, że niezależnie od tego jaki etap osiągnął projekt zawsze można się cofnąć do jego początku.

PRINCE2 to nowa metoda, która skupia się głównie na zarządzaniu, a nie na samej pracy. Ważne jest wyznaczenie w początkowej fazie konkretnych ról w danym projekcie. Specjaliści odgrywają tu kluczową rolę.

Project Management Body of Knowledge to zbiór wytycznych dla project managerów. Metoda skupia 47 najlepszych praktyk zarządzania projektem i zespołem. Przekazuje konkretne wskazówki. Niestety większą uwagę przykłada do roli kierownika projektu, a nie do samego projektu.

Metody zarządzania projektami są ważne kiedy znajdujemy się na kierowniczej pozycji i chcemy skutecznie zająć się danym projektem. Warto wykorzystać go w organizacji niezależnie od wielkości firmy.

Zobacz też: https://www.biznes.info.pl/ogladanie-mieszkania-przed-zakupem-na-co-zwrocic-uwage/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here