Co warto wiedzieć o gazowych kotłach kondensacyjnych?

0
1032

W wielu polskich domach i mieszkaniach ciepło do kaloryferów nie jest dostarczane przez elektrociepłownię. Ich ogrzewanie zależy wówczas od urządzenia, które zostanie wybrane indywidualnie przez właścicieli lokalu. Jednym z rozwiązań może być montaż kotła gazowego kondensacyjnego, który pokrótce ci przedstawimy.

Ogrzewanie domu – jeden z największych kosztów eksploatacyjnych

Ogrzewanie budynku mieszkalnego często pociąga za sobą bardzo duże koszty, zwłaszcza, jeśli należy on do tak zwanego „starego budownictwa”. Stare, mało efektywne systemy ociepleń, nieszczelności stolarki okienno-drzwiowej i upływające lata mogą stać się przyczyną szybkiej utraty ciepła. W celu utrzymania komfortowej temperatury konieczne jest wówczas bardziej intensywne ogrzewanie, a co za tym idzie – rosną koszty eksploatacyjne.

Wymiana urządzenia grzewczego na bardziej zmodernizowane lub zakup nowego do niedawno wybudowanego domu, na pewno pozwoli nie tylko utrzymać optymalną temperaturę pomieszczeń, ale też wpłynie korzystnie na domowy budżet. Najlepszym rozwiązaniem może być w takim przypadku skorzystanie z innowacyjnych gazowych kotłów kondensacyjnych.

Jak działa nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny?

Klasyczne kotły zazwyczaj opierają swoje działanie na wyłącznie jednym źródle ciepła, jakim jest gaz. W nowoczesnych kotłach wykorzystywane są jednak dwa źródła, co zapewnia znacznie większą wydajność i efektywność ogrzewania. Podobnie jak w klasycznym kotle gazowym, pierwszym źródłem jest spalający się gaz, który wytwarza energię cieplną. Drugim źródłem są z kolei spaliny, które w kotłach kondensacyjnych są oziębianie – w wyniku tego oddają ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania wody w kotle.

Sprawność powyżej 100%

Niezwykle ważnym parametrem każdego kotła gazowego jest jego sprawność. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych często przekracza ona 100%, co jest związane z porównaniem jej do klasycznie wyznaczonej sprawności, obowiązującej dla kotłów bez kondensacji. Uwzględnienie drugiego źródła ciepła podwyższa sprawność, co najlepiej świadczy o tym, jak wartościowe jest korzystanie z innowacyjnego rozwiązania.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że nowoczesne kotły powinny być opisywane dwoma parametrami: sprawnością uwzględniająca oba źródła zasilania (HS) oraz sprawnością odnoszącą się jedynie do zasilania gazem (HI), która ma wartość niższą. Dzięki temu łatwiej jest porównać je z klasycznymi kotłami gazowymi.

Kocioł De Dietrich

Jeśli szukasz dla siebie wydajnego kotła gazowego z kondensacją, możemy polecić ci urządzenie marki De Dietrich, dostępne pod adresem https://protor.pl/kotly-i-piece. Jego cechą charakterystyczną, oprócz dobrych parametrów grzewczych, jest także wygodny panel sterowania LCD oraz możliwość podłączenia do sieci wi-fi, co jeszcze bardziej ułatwia sterowanie jego funkcjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here