bitcoin

Bitcoin to już od kilku lat gorący temat. Z wielu powodów. A czym tak właściwie jest? Kto go stworzył? Tego i wiele więcej dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym jest bitcoin?

Trudno znaleźć odpowiednie słowa, by wyjaśnić w prosty sposób, ale jednocześnie dość dokładnie oddać temat, czym jest bitcoin. Dla większości osób wystarczy określenie kryptowaluta. Jednak co się za nim kryje? Co ma wspólnego z walutą?

Na pewno takie patrzenie na bitcoina bierze się stąd, że da się przy pomocy bitcoina zapłacić za produkty czy usługi. Dla wielu jest więc to ogólnoświatowa waluta cyfrowa, dzięki której można dokonywać szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności. Jej atutem jest to, że nie opiera się na kontroli żadnej odgórnej instytucji, a więc nie ma możliwości wpływania na wartość bitcoina poprzez politykę państwa. Nikt nie może np. zwiększyć emisji BTC ani tym bardziej wycofać lub zablokować transakcji, jaka dokonywana jest w sieci.

Dzisiaj dla większości osób bitcoin, ale i pozostałe kryptowaluty, to przede wszystkim sposób na zainwestowanie pieniędzy, co możliwe jest m.in. dzięki stronom jak www.portfelbitcoin.pl. Wartość BTC – waluty bitcoina – opiera się tylko i wyłącznie na spekulacjach i logicznej siły matematyki. Kryptowaluta ta jest najbardziej wartościową walutą na świecie. Kurs BTC  generalnie (historycznie) nieustannie wzrasta, zwłaszcza że liczba bitcoinów jest ograniczona i wynosi 21 mln.

Jak działa bitcoin?

Zdecydowanie, traktowanie bitcoina jako środka płatniczego to zdecydowanie umniejszenie jego roli. To nie jest tylko i wyłącznie elektroniczna waluta, ale genialny system kryptograficzny o ogromnych możliwościach. Bitcoin to otwartoźródłowe oprogramowanie węzłów, które tworzą sieć peer-to-peer. Użytkownicy sieci mogą anonimowo przysyłać między sobą swoje środki. Bitcoin używa zdecentralizowanej bazy danych w celu przechowywania transakcji. Kryptografia ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Bitcoin wykorzystuje technologię blockchain. W dosłownym tłumaczeniu to „łańcuch bloków”, który chroni przed brakiem spójnosci. Transakcje są możliwe dzięki publicznemu kluczowi kryptograficznemu.

Każdy ma swój unikalny klucz publiczny oraz oddzielny klucz prywatny, składający się z wielu cyfr i znaków. Aby wysłać komuś środki, wystarczy znać jedynie klucz publiczny tej osoby. Transakcja odbywa się bez konieczności pośrednictwa osób trzecich.

Kto stworzył bitcoina?

Co ciekawe, największą zagadką w przypadku bitcoina jest to, kto jest jego twórcą. W zasadzie do dzisiaj nie wiadomo, czy stworzył go jeden programista, czy grupa ekspertów. Znany jest tylko jego pseudonim – Satoshi Nakamoto. Właśnie dlatego wokół jego tożsamości narosło wiele ciekawych teorii spiskowych. Różni ludzie byli już uważani za Satoshi Nakamoto lub podawali się za niego. Niektórzy uważają, że bitcoin to dzieło amerykańskiego wywiadu, a inni, że stoi za nim chiński rząd.

Prawda jest taka, że choć manifest „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” ujrzał światło dziennie 1 października 2008 roku, to jednak jest wynikiem wcześniejszych dokonań. Takich projektów jak Bit Gold, HashCash, B-money, eCash.

Mówi się, że świat już nigdy nie dowie się, kto tak naprawdę stoi za bitcoinem. Pozostaje tylko czekać, jak będzie wyglądał rozwój tej kryptowaluty, w tym regulacje prawne w poszczególnych krajach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here