studia muzyczne

Odkąd pamiętasz muzyka zawszy była w Twoim życiu. Jeżeli masz dobry słuch, potrafisz pięknie śpiewać lub grać na jakimś instrumencie to wybór studiów o kierunku muzycznym będzie dla Ciebie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Gdzie znajdują się najlepsze wyższe szkoły muzyczne w Polsce? Jak wygląda proces rekrutacji właśnie na ten kierunek? Ile trwa nauka? Odpowiedź zarówno na te jak i na wiele innych interesujących pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.

Studia muzyczne powstały z myślą o tych maturzystach, którzy przejawiają talent wokalny bądź instrumentalny. Jeżeli większą część swojego wolnego czasu poświęcasz muzyce to koniecznie weź pod uwagę studia właśnie o takim kierunku, dzięki którym podszkolisz swoje umiejętności oraz zdobędziesz dyplom, który otworzy Ci drzwi do dalszej kariery muzycznej. Dzisiaj pokażemy Ci na co tak naprawdę należy się przygotować, poniżej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące tego jak wygląda nauka na studiach muzycznych od samego początku – czyli procesu rekrutacji.

Dla kogo studia muzyczne?

Na studia muzyczne zapisać może się każdy absolwent szkoły średniej, który pozytywnie zaliczył egzaminy maturalne. Warto jednak zaznaczyć, że ten kierunek nie jest dla wszystkich. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – idealny kandydat na studia muzyczne to taka osoba, która wykazuje predyspozycje w tym kierunku, prościej mówiąc jest utalentowana muzycznie, co z kolei można rozumieć na kilka sposobów. Zastanawiasz się o co tak naprawdę nam chodzi? Talent muzyczny posiada osoba, która ma oryginalny i charakterystyczny głos, potrafi ładnie śpiewać nie tylko piosenki tradycyjne ale także i np. arie operowe.
Drugą grupą są osoby grające na instrumentach, w tym przypadku wybór jest przeogromny – gitara, fortepian, skrzypce, perkusja itp.
Trzecia grupa to maturzyści, którzy potrafią samodzielnie pisać oraz komponować utwory muzyczne, co wcale nie jest takim prostym zadaniem jakby się mogło wydawać.
Studia muzyczne są od tego aby pomóc przyszłym studentom udoskonalić ich talent oraz umiejętności w danej dziedzinie. Należysz do którejś z wyżej wymienionych grup? Jeżeli tak, to jesteś świetnym kandydatem do tego aby podjąć naukę na studiach muzycznych.

Jak przebiega proces rekrutacji na studia muzyczne?

W tym wypadku rekrutacja wygląda posobnie jak rekrutacja na studia aktorskie. Kandydat musi posiadać świadectwo ukończenia liceum bądź technikum oraz świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu maturalnego, jednak nie to tak dużego znaczenia jak egzamin wstępny.
W trakcie kilkuminutowego występu komisja oceni Twój talent, słuch, muzykalność, wrażliwość artystyczną oraz ogólną prezencję po czym podejmie decyzję o tym, czy jesteś idealnym kandydatem na ten kierunek studiów czy też nie. Rośnie zainteresowanie studiami muzycznymi, z roku na rok coraz większa część maturzystów wybiera właśnie tę drogę, dlatego szlifuj swój talent – eliminację przejdą tylko najlepsi z najlepszych!

studia muzyczne
Jakie studia muzyczne wybrać?

Zastanawiasz się czy w Polsce dostępne są jakiekolwiek szkoły wyższe oferujące kierunek muzyczny? Mamy dla Ciebie dobrą informację – otóż, są i jest ich aż dziesięć z lokalizowane są w największych miastach. Jakich? Oto one: Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz, Katowice, Warszawa, Kraków, Szczecin, Wrocław oraz Poznań. Każda z uczelni w tym mieście oferuje swoim przyszłym kandydatom możliwość kształcenia się w konkretnej specjalizacji. Najpopularniejsze wśród nich to: dyrygentura, wokalistyka, muzykologia, muzyka kościelna, kompozycja i teoria muzyki, instrumentalistka, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, muzykoterapia, musical i choreografia, muzyka w mediach oraz produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zwróć uwagę na własne predyspozycje muzyczne, wybierz taką specjalizację, która odpowiada Twoim zainteresowaniom oraz umiejętnościom!

Jak wygląda nauka na studiach muzycznych?

Zajęcia ściśle powiązane są z daną specjalizacją, w dużej mierze są to ćwiczenia praktyczne, wykładów jest nieco mniej ale i z nich należy czerpać inspirację. Nauka w zależności od kierunku może trwać trzy lata (studia I stopnia) a potem dodatkowo jeszcze dwa (studia II stopnia) lub nieprzerywanie pięć lat (jednolite studia magisterskie). Uczelnie w swojej ofercie mają także muzyczne studia podyplomowe.

Gdzie szukać zatrudnienia po studiach muzycznych?

Dosłownie wszędzie tam, gdzie Twój talent będzie potrzebny. Zatrudnienie znajdziesz jako członek grupy muzycznej, w teatrze, orkiestrze, studiu muzycznym itp. Możesz podjąć również decyzję o rozpoczęciu kariery solowej. Możliwości jest multum! Wybierze to w czym czujesz się najlepiej!

Podsumowując, studia muzyczne przeznaczone są w szczególności dla osób utalentowanych muzycznie – wokalistów oraz instrumentalistów. Ludzi pełnych pasji, zaangażowania posiadających oryginalną osobowość. W Polsce jest aż 10 uczelni oferujących studia muzyczne – zapoznaj się z ich ofertą a następnie znajdź kierunek odpowiedni dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here