studia pierwszego stopnia

Czas płynie nieubłaganie, zapewne pamiętasz jak jeszcze nie dawno rozpoczynałeś naukę w liceum a teraz, lada moment przystąpisz do napisania egzaminu dojrzałości ale nie tylko z tym zadaniem będziesz musiał się zmierzyć. Przed Tobą podjęcie jednej z najtrudniejszych decyzji w życiu – a mowa tutaj oczywiście o wyborze odpowiednich studiów. Od czego zacząć naukę po liceum? Na jaki rodzaj studiów postawić? Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?

Młodzi maturzyści bardzo często nie zadają sobie sprawy z tego, jak ważne jest wyższe wykształcenie. Ukończenie dobrych studiów daje perspektywy na lepszą przyszłość, dyplom w połączeniu z przyswojoną przez Ciebie wiedzą oraz zdobytymi umiejętnościami da Ci szansę na szybsze znalezienie dobrze płatnej pracy. Dzisiaj skupimy się na studiach pierwszego stopnia, przedstawimy ich zalety oraz wady tak by podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej dalszego kształcenia się, nie sprawiało Ci żadnych trudności.

Dla kogo studia pierwszego stopnia?

Na studia pierwszego stopnia może zapisać się każdy absolwent szkoły średniej – liceum bądź techników, który posiada świadectwo ukończenia szkoły oraz świadectwo potwierdzające zaliczenie egzaminu maturalnego. Jeżeli spełniasz te dwa wymogi a dodatkowo chcesz w dalszym ciągu rozwijać się poprzez naukę to jesteś idealnym kandydatem na przyszłego studenta.
Studia są pewnego rodzaju przedłużeniem młodości, bowiem kolejnych kilka lat musimy poświęcić na naukę anie pracę. Zastanawiasz się czy warto zapisać się na studia pierwszego stopnia? Jak najbardziej! Nie poprzestawaj na szkole średniej, pnij się w górę i jeżeli masz okazję oraz możliwości bez wahania zapisz się na studia. W dzisiejszych czasach nie posiadając wykształcenia wyższego, praktycznie niemożliwością jest znalezienie dobrego zatrudnienia – pracodawcy zwracają szczególną uwagę na to na jakim poziomie zakończyli swoją edukację przyszli pracownicy.

Jaki kierunek studiów wybrać?

To niezwykle istotna kwestia, której najeży poświęcić więcej uwagi. Wybór kierunku studiów powinien być tylko i wyłącznie Twoją samodzielną decyzją. Nie kieruj się uwagami rodziców ani najbliższych przyjaciół, skup się na swoich potrzebach oraz oczekiwaniach. Zarówno nauka jak i późniejsza praca ma przynosić Ci satysfakcję oraz spełnienie, dlatego też zwróć uwagę na swoje zainteresowania, umiejętności oraz pasje, pomyśl na jakim stanowisku widzisz siebie za parę lat. Spisz to wszystko na kartce a następnie przystąp do poszukiwania kierunku ściśle powiązanego z pojęciami, które przed momentem umieściłeś na kartce. Pamiętaj, że dobry student to taki student, który lubi to co robi!

studia pierwszego stopnia
Ile trwają studia pierwszego stopnia?

W tym wypadku wszystko zależy od tego na jakie studia pierwszego stopnia się zdecydujesz. Możesz wybierać pomiędzy studiami licencjackimi lub inżynierskimi. Zaczniemy od tych pierwszych – studia licencjackie składają się z sześciu semestrów, czyli trwają trzy lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Niestety ale po tym rodzaju studiów, absolwentom zdecydowanie trudniej jest znaleźć zatrudnienie w zawodzie co wynika z ich małego doświadczenia.
Studia inżynierskie natomiast, składają się z siedmiu semestrów, czyli nauka trwa dokładnie 3,5 roku, po ich ukończeniu każdy student otrzymuje tytuł inżyniera i od razu może przystąpić do pracy w swoich fachu.
Warto również wspomnieć, że studia pierwszego stopnia dostępne są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Na studiach stacjonarnych (dziennych) zajęcia odbywają się w sposób tradycyjny – od poniedziałku do piątku, w przypadku wyboru studiów niestacjonarnych zajęcia odbywać będą się w soboty i niedziele, zazwyczaj w co drugi weekend.

Co dalej po ukończeniu studiów pierwszego stopnia?

Jeżeli masz taką ochotę to możesz zakończyć edukację wyższą na tym poziomie, jeśli natomiast Twoje ambicje chcą więcej to w tym celu najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zapisanie się na studia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie, po ukończeniu których otrzymasz tytuł „magistra”.
Studia magisterskie są pewnego rodzaju kontynuacją, studiów pierwszego stopnia, trwają one dwa lata w przypadku absolwentów studiów licencjackich lub półtora roku w przypadku absolwentów studiów inżynierskich.
Uczelnie w swojej ofercie mają również roczne studia podyplomowe, które uzupełnią Twoją wiedzę w konkretnej dziedzinie lub dostarczą zupełnie nowych informacji. Uwaga! Studia podyplomowe kończą się uzyskaniem świadectwa a nie dyplomu!

Teraz, kiedy już wiesz na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiednich studiów, podjęcie ostatecznej decyzji pójdzie Ci szybko i sprawnie. Pamiętaj, aby była to Twoja samodzielna decyzja, pod uwagę weź wszystkie „za i przeciw” a dopiero potem złóż aplikację na wybraną uczelnię. Nie rezygnuj z dalszej edukacji, studia pierwszego stopnia przygotują Cię do wejścia w dorosłość, są one pewnego rodzaju szkołą życia oraz inwestycją w siebie, która z pewnością zaowocuje w niedalekiej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here