studia menedżerskie

W dzisiejszych czasach bycie menedżerem kojarzy się z prestiżem i renomą, osoba na tym stanowisku pełni swojego rodzaju funkcję kierowniczą, zarządza kadrą pracowniczą lub prowadzi własną działalność gospodarcza. Co zrobić aby zostać najlepszym menedżerem w swoim mieście? Odpowiednie wykształcenie w tym kierunku to podstawa, aby być dobry w tym co robisz musisz posiadać właściwą wiedzę oraz umiejętności, które pomogą Ci prawidłowo wykonywać wszystkie zawodowe obowiązki menedżerskie.

Studia menedżerskie w ostatnich latach zyskały całkiem spore grono młodych, pełnych ambicji zwolenników. Z racji tego, że nie każda uczelnia posiada dokładnie ten kierunek to ilość miejsc jest ograniczona, na studia dostaną się tylko najlepsi z najlepszych. Zastanawiasz się czy jesteś idealnym kandydatem na studia menedżerskie? Jakie warunki należy spełnić aby dostać się na wymarzony kierunek? Jak będzie wyglądała w przyszłości Twoja kariera zawodowa? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dla kogo studia menedżerskie?

Wśród kandydatów na ten kierunek studiów, królują posiadacze umysłów ścisłych i nie ma w tym nic dziwnego ponieważ są one ściśle powiązane z ekonomią. Studia menedżerskie powstały z myślą o młodych absolwentach szkół średnich, którzy w przyszłości chcą być ważną częścią jakiegoś przedsiębiorstwa, mają głowę pełną pomysłów, wiedzą w co opłaca się inwestować, są na bieżąco z wydarzeniami z dziedziny gospodarki rynkowej itp.
Osoby, które zamierzają aplikować na studia menedżerskie powinny wykazywać się charakterystycznymi cechami osobowości. Jakimi? Eksperci mówią, że menedżerem trzeba się urodzić i w tym wypadku zgadzamy się z nimi w 100%. Chodzi tutaj oczywiście o predyspozycje przywódcze – w tym wypadku to postawa, jeżeli od małego potrafiłeś zarządzać resztą klasy lub grupką znajomych, wydawałeś polecania a oni je wykonywali to jesteś właściwym osobą na właściwym miejscu!

Jakie przedmioty dawać na maturze?

Kierunki menedżerskie są jednymi z najbardziej obleganych przez maturzystów, rekrutację przechodzą Ci z najlepszymi wynikami z egzaminów maturalnych oraz wysoką średnią.
Najważniejszy bez wątpienia będzie wynik matury z matematyki, potem z przedmiotów podstawowych, czyli języka polskiego oraz języka obcego i z przedmiotów dodatkowych – informatyki, wiedzy o społeczeństwie (WOS-u) oraz geografii. Mniej na uwadze to, że każda uczelnia kieruje się innymi kryteriami wyboru, zanim przystąpisz do procesu rekrutacji zapoznaj się z wymogami szkoły wyższej, na której zamierzasz studiować.
Pamiętaj, że Twoje szanse wzrosną jeżeli przystąpisz do egzaminów z wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym!

studia menedżerskie
Ile trwa i jak wygląda nauka na studiach menedżerskich?

Profil menedżerski dostępny jest przeważnie na studiach ekonomicznych, te z kolei prowadzone są na poziomie studiów I stopnia, studiów II stopnia oraz studiów podyplomowych.
Studia I stopnia (licencjackie) trwają trzy lata natomiast studia II stopnia dwa lata (magisterskie), niektóre uczelnie oferują również jednolite studia magisterskie trwające nieprzerywanie pięć lat. Po ukończeniu studiów otrzymasz dyplom „licencjata” bądź „magistra”.
Jeżeli masz tytuł licencjata lub magistra np. z finansów i rachunkowości a chciałbyś w przyszłości zostać menedżerem to najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na studia podyplomowe. Trwają one rok (dwa semestry), po zaliczeniu wszystkich egzaminów każdy absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów na tym kierunku.

Na zajęciach przedstawione zostaną Ci podstawy zarządzania personelem oraz finansami, poznasz zasady logistycznego myślenia oraz kierowania mniejszą firmą jak i zdecydowanie większym przedsiębiorstwem, nauczysz się sporządzać dokumentację oraz raporty. Dowiesz się w jaki sposób rozwinąć własny biznes a także jak prawidłowo należy reagować i przystosowywać się do nagłych zmian gospodarki rynkowej – jednym zdaniem, nauczysz się przewidywać i działać tak by Twój interes pomimo chwilowych wahań na rynku przynosił zyski a nie straty!

Jaka praca po studiach menedżerskich?

Będąc absolwentem studiów menedżerskich, jeżeli masz tylko takie możliwości możesz otworzyć własną firmę, w której obejmiesz stanowisko kierownicze. Jeśli natomiast chcesz zdobyć więcej doświadczenia i praktyki, zanim odważysz się na realizację planów związanych z własnym biznesem to zatrudnienia możesz szukać m.in. w małych i większych firmach oraz przedsiębiorstwach, w korporacji lub administracji publicznej, jako pracownik kadry kierowniczej lub projektowej. Jak widać jest w czym wybierać, dodatkowo ucieszy Cię fakt, że rynek pracy potrzebuje młodych, odważnych menedżerów.

Podsumowując, wybór studiów menedżerskich jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które w przyszłości marzą o otworzeniu własnego biznesu, wykazują cechy przywódcze, potrafią zarządzać innymi ludźmi a przede wszystkim mają głowę na karku i na bieżąco się z nowinkami z zakresu ekonomii, marketingu i zarządzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here