Rzeczy, o których należy pamiętać zakładając działalność w Anglii

0
41870

Anglia od dawna uważana jest za kraj bardzo sprzyjający przedsiębiorczości i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Wiele czynników składa się na tę opinię, np. przejrzysty system podatkowy, łatwość rejestracji działalności i stosunkowo niskie koszty jej prowadzenia. Dlatego właśnie założenie własnego biznesu jest popularne nie tylko wśród Polaków mieszkających na stałe w UK, ale też wśród osób chcących przenieść swoją firmę w poszukiwaniu najkorzystniejszych warunków.

Rodzaje działalności gospodarczej w Anglii

Polacy chcący otworzyć swoją firmę w Anglii na samym początku muszą zdecydować, jaką formę działalności zamierzają prowadzić. Dwie najczęściej wybierane opcje to self-employed i spółka LTD. Między tymi dwoma możliwościami istnieją jednak zasadnicze różnice, warto więc dokładnie rozważyć, który wariant będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

Self-employed to po prostu samozatrudnienie i jest odpowiednikiem jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. Jest to najprostsza forma prowadzenia firmy, jednak dostępna jest tylko dla osób na stałe zamieszkałych w Anglii. Rejestracja jest darmowa i może zostać dokonana osobiście lub przez internet w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Należy jednak pamiętać, że działalność self-employed nie posiada osobowości prawnej, dlatego za wszelkie zobowiązania firmy odpowiadamy własnym majątkiem.

Spółka LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada osobowość prawną, dlatego jej udziałowcy odpowiadają za zobowiązania firmy tylko do wysokości wniesionego przez siebie wkładu. Formalności przy rejestracji są ograniczone do minimum, a dokonać jej może każda osoba powyżej 16 roku życia. By założyć spółkę LTD nie trzeba być rezydentem brytyjskim.

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku w roku 2019 wynosi w UK £12 500 rocznie, oznacza to, że osoby zarabiające poniżej tej kwoty nie są zobligowane do opłacania podatku ani składek ubezpieczeniowych. Jednak nawet po przekroczeniu tej kwoty wysokość składek będzie obliczana na podstawie zarobków, bez konieczności przeznaczania na ten cel takiej samej sumy w każdym miesiącu.

Brytyjska emerytura

Wraz z prowadzeniem firmy w Anglii możemy nabyć prawo do otrzymywania brytyjskiej emerytury. Po 10 latach działalności zyskujemy możliwość pobierania świadczenia w wysokości ok.1000 złotych nawet jeśli nie jesteśmy rezydentami. Suma ta będzie wzrastać z każdym kolejnym rokiem funkcjonowania naszego biznesu.

Siedziba spółki

Każda zarejestrowana spółka LTD musi posiadać fizyczny adres na terenie UK, służący za główną siedzibę firmy. W przypadku spółek, które nie wymagają siedziby do swojego funkcjonowania, istnieje możliwość korzystania z adresu zastępczego, na przykład należącego do biura księgowego.

Zatrudnianie pracowników

Decydując się na zatrudnienie pracownika na terenie UK istotna jest znajomości brytyjskiego prawa pracy. Warto też pamiętać, że w Anglii funkcjonuje system PAYE, który służy urzędowi skarbowemu do pobierania składek z wynagrodzenia pracowników. Dlatego właśnie zarejestrowanie się w tym systemie jest niezbędne dla każdego potencjalnego pracodawcy.

Korzystanie z samochodu w pracy

Nawet jeśli samochód nie jest własnością spółki, ale używany jest w celach biznesowych, ubezpieczenie samochodu w UK jest niezbędne. Dlatego należy poinformować ubezpieczyciela jeszcze przed zawarciem umowy, że auto nie pozostaje tylko w prywatnym użyciu. Warto również pamiętać, że nawet jeśli pracownicy poruszają się w czasie pracy swoimi prywatnymi samochodami, Twoim obowiązkiem jako pracodawcy jest zadbanie o ubezpieczenie tych samochodów do użytku biznesowego.

Ubezpieczenia

Zakładając działalność w UK warto zwrócić uwagę na dwie kategorie ubezpieczeń dostępnych dla firm. Ubezpieczenia obowiązkowe dla pracodawców dotyczą wykorzystania pojazdów w celach służbowych oraz zabezpieczenia w razie wypadku pracownika w wyniku wykonywanej pracy. Druga kategoria zawiera rozwiązania zabezpieczające mienie naszej firmy oraz chroniące nas przed roszczeniami wynikającymi z błędów lub zaniedbań, ubezpieczenia z tej grupy nie są jednak obligatoryjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here