Erasmus – jakie formalności będą konieczne?

Planujesz wyjechać na semestr za granicę i zobaczyć, jak wyglądają studia na innych, światowych uczelniach? Przekonaj się, jakie formalności będziesz musiał załatwić przed przystąpieniem do programu Erasmus. Przeczytaj artykuł i upewnij się, że wszystkiego dopilnujesz, aby na miejscu nie mieć żadnych zmartwień i skorzystać na wymianie studenckiej w pełnym wymiarze.

Co warto wiedzieć o wyjeździe na Erasmus?

Wymiana studencka w ramach projektu Erasmus skierowana jest do tych uczniów, którzy chcą i mogą zrealizować przynajmniej część swojego programu studiów za granicą. Uczelnię można wybrać z listy tych, które przystąpiły do programu (są to uczelnie partnerskie). Pobyt za granicą trwa od 3 do nawet 12 miesięcy w obrębie jednego roku akademickiego. Różnice w programie wyrównuje się po powrocie, np. uczęszczając na ominięte zajęcia z inną grupą.

O wyjazd na Erasmus powinieneś ubiegać się w swojej uczelni lub bezpośrednio na wydziale. Nie jest możliwy wyjazd, w którym pośredniczyłaby inna uczelnia. Zasady wzięcia udziału programu znajdziesz na stronie uczelni lub wydziału – sprawdź je.

Co warto wiedzieć o wyjeździe na Erasmus

Jak przygotować się do wyjazdu na uczelnię partnerską?

Wypełnij i złóż dokumenty wymagane przez Twoją uczelnię lub wydział – znajdziesz je na stronie internetowej wraz z informacjami o programie Erasmus. Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną w określonym terminie. Jeżeli się dostaniesz, przestrzegaj wskazówek dostarczonych przez koordynatora. Jest to też dobry moment na nabycie prywatnego ubezpieczenia na wyjazd: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-za-granice/ – wykupienie podstawowej ochrony zdrowia na wyjazd to jeden z obowiązków studenta, który dostanie się do programu!

Rekrutacja do programu Erasmus ma miejsce w roku akademickim poprzedzającym wyjazd – masz sporo czasu na przygotowanie się, spakowanie rzeczy czy poczytanie o obyczajach panujących w obcym kraju, w którym już wkrótce będziesz żył przez kilka miesięcy. Dokładny termin rekrutacji ustalany jest wewnętrznie, czyli przez uczelnię.

Jakie dokumenty przygotować przed wyjazdem

Jakie dokumenty przygotować przed wyjazdem?

Poza poświadczeniem o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego niezbędne Ci będą dwa dokumenty – podpiszesz je na uczelni. Koniecznie zabierz swoje egzemplarze na wyjazd! Pierwszy to porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement), drugi zaś umowa wyjazdu i stypendium. W porozumieniu znajdziesz wykaz przedmiotów koniecznych do zaliczenia na zagranicznej uczelni. Jeśli ich nie zaliczysz, Twoja uczelnia macierzysta nie będzie mogła przepuścić Cię na kolejny rok.

W umowie wyjazdu znajdziesz warunki uczestnictwa w programie Erasmus oraz sposoby rozliczania stypendium. Z kolei poza ubezpieczeniem na wyjazd warto, byś wyrobił sobie kartę EKUZ – o ile wybierasz się do państwa należącego do Unii Europejskiej. Ponieważ niektóre uczelnie zagraniczne wymagają od studentów Erasmusa nabycia konkretnej polisy na miejscu, sprawdź tę informację jeszcze przed wyjazdem. Nie narazisz się na podwójny wydatek. Polisy szukaj w porównywarce ubezpieczeń – to właśnie w niej znajdziesz ofertę atrakcyjną cenowo i o zakresie dopasowanym do wyjazdu studenckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here