Studia weterynaryjne

Jak połączyć miłość do zwierząt oraz medycyny? Jeżeli właśnie zyskałeś miano absolwenta szkoły średniej to z pewnością rozważasz pójście na studia weterynaryjne. Z roku na rok rośnie liczba chętnych, którzy chcą w przyszłości poświęcić się zarówno tym małym jak i nieco większym czworonogom. Jak wygląda proces rekrutacji oraz późniejszej edukacji? Ile trwają studia na kierunku weterynarii? Te wszystkie informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

Masz dobry kontakt ze zwierzętami, serce Ci pęka kiedy dzieje im się krzywda, widząc rannego psa lub innego czworonoga nie potrafisz przejść obojętnie obok jego krzywdy? Jeżeli tak, to wykazujesz cechy idealnego weterynarza, czyli prościej mówiąc lekarza od zwierząt. Studia weterynaryjne nie należą do grupy tych lekkich, nauka trwa długo bo 5,5 lat (11 semestrów) a zajęcia przepełnione są treściami z zakresu anatomii oraz zajęciami praktycznymi, podczas których wykazać należy się zimną krwią. Zastanawiasz się jak sobie poradzisz na studiach weterynaryjnych i czy jesteś osobą odpowiednią do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dla kogo weterynaria?

Weterynaria podobnie jak medycyna dedykowana jest osobom o mocnych nerwach, które jednocześnie potrafią wykazać się niezwykłą wrażliwością oraz empatią. Idealny kandydat na weterynarza powinien mieć przede wszystkim dobry kontakt ze zwierzętami a także pasjonować się anatomią oraz biologią.
Studia weterynaryjne uchodzą zaraz po medycynie za jedne z najcięższych, w trakcie ponad pięcioletniej nauki nie jeden śmiałek z pewnością zrezygnuje. Jest to kierunek niezwykle wymagający, skupienie i chęć poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności to podstawa. Sesje egzaminacyjne wiązać się będą z dużą ilością nieprzespanych nocy oraz porządnej dawki stresu ale jeżeli pomyślnie przez nie przebrniesz to masz szansę na to aby zostać najlepszym weterynarzem w swoim mieście a nawet kraju. Jest to zawód niezwykle ceniony a zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów studiów weterynarii z każdym rokiem wzrasta.
Studiować można w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Po ukończeniu studiów otrzymasz tytuł zawodowy lekarza weterynarii.

Jaki kierunek studiów weterynaryjnych?

Decydując się na studia weterynaryjne zastanów się nad ich dokładnym kierunkiem. Do wyboru masz bowiem: weterynarię, zoofizjoterapię, zootechnikę; zwierzęta w rekreacji, edukacji oraz terapii. Każdy z wyżej wymienionych kierunków upoważnia do wykonywania nieco innych czynności, dlatego też zanim podejmiesz ostateczną decyzję przeprowadź dokładne rozeznanie – odwiedź uczelnię, która Cię interesuje i dowiedz się jakie korzyści przyniesie np. zawód weterynarza lub zootechnika. Rozważ wszystkie za i przeciw, weź pod uwagę również to, że studia przygotują Cię do dorosłego życia – od nich w dużej mierze zależy to jak potoczy się Twoja kariera zawodowa.

Proces rekrutacji

Kiedy wiesz już na jakim dokładnie wydziale weterynarii chcesz studiować, to czas najwyższy zająć się formalnościami, czyli przygotowaniem wniosku rekrutacyjnego. W przypadku studiów weterynaryjnych proces wygląda podobnie do rekrutacji na kierunki medyczne. Oprócz egzaminu maturalnego z przedmiotów podstawowych należy przystąpić także do egzaminu z przedmiotów dodatkowych takich jak: biologia, chemia, fizyka oraz język obcy – najlepiej gdyby zdawane były one na poziomie rozszerzonym, co dodatkowo zwiększy Twoje szanse na dostanie się na wymarzony kierunek studiów.
Zadbaj nie tylko o wyniki z matur ale także i o oceny końcowe na świadectwie – to bardzo ważne.

Studia weterynaryjne
Jakie zajęcia na studiach weterynarii?

Zajęcia będą bogate zarówno w teorię jak i praktykę. Nauczysz się przede wszystkim rozpoznawać oraz skutecznie leczyć wszystkie choroby zwierząt. Przez pierwsze dwa lata wdrażał będziesz się w podstawy genetyki ogólnej oraz weterynaryjnej a także patomorfologii. Kolejne lata nauki kładą duży nacisk na ćwiczenia praktyczne – wizyty w klinikach weterynaryjnych będą na porządku dziennym i to właśnie tam nauczysz się podstaw z zakresu chirurgii ogólnej zwierząt.

Co po studiach?

Posiadając tytuł zawodowego lekarza weterynarii pracę znajdziesz m.in. w szpitalach i lecznicach dla zwierząt, schroniskach, placówkach weterynaryjnych, w pracowni mikrobiologicznej, jako przedstawiciel firmy farmaceutycznej oferującej sprzedaż leków oraz pożywienia dla zwierząt, możesz również założyć własną działalność aby przyjmować swoich czworonożnych pacjentów prywatnie. Możliwości jest naprawdę wiele, warto również wspomnieć, że zarobki (niezależnie od zatrudnienia) również utrzymują się na wysokim poziomie.

Podsumowując, studia weterynaryjne nie są kierunkiem odpowiednim dla każdego. Jeżeli wątpisz w swoje możliwości, dobrze się zastanów zanim zaniesiesz papiery rekrutacyjne na uczelnię. Weterynaria to kilka lat ciężkiej i intensywnej pracy nad doskonaleniem siebie i własnych umiejętności, które w przyszłości na pewno zaowocują znalezieniem wymarzonej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here